vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sjíždíme řeku: Praktické informace

24. července 2014

Sjíždíme řeku: Praktické informace

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: raft kánoe sjezd řeka děti voda

preventan-mimiforum-banner

Chystáte se sjíždět řeku, i když zatím nemáte žádné zkušenosti? Nevadí, i to se dá zvládnout! Stačí si správně vybrat místo i loď a můžete vyrazit. Přinášíme několik otázek a odpovědí pro začínající vodáky. 

Preventan Akut

  • Doplněk stravy
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy)
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
    preventan-akut_small

    Doplněk stravy

Více ZDE

Láká vás s rodinou sjíždění řeky, ale nemáte žádné zkušenosti? Nevadí! Přinášíme odpovědi na základní otázky, které začínající vodáci pokládají.

 

Můžu se vydat na vodu bez zkušeností?

Ano, ale měl by s vámi jet někdo, kdo vodu dobře zná a seznámí vás se základními věcmi. I když máte teoretické znalosti, praxe zde dělá hodně. Nikdy nezačínejte na divoké řece či řece s vysokou obtížností, mohlo by to být velmi nebezpečné. Nepojede-li s vámi nikdo zkušený, volte klidnou řeku a raft.

 

Co znamená značení WW u obtížnosti řeky?

Jde o označení pocházející z německého Wild Wasser, tj. divoká voda a označuje obtížnost sjezdu řeky. Čím vyšší číslo, tím je obtížnost větší. Rozlišuje se jich šest a platí, že začátečníci by měli vyrazit nejlépe na stupně 1, max. 2. Od stupně 4 výše může jít o nebezpečný sjezd, ke kterému jsou předchozí zkušenosti nezbytné.

 

A co znamená značení ZWA až ZWC uváděné u řek?

Jde o dřívější značení obtížnosti. ZWA značí stojatou vodu (jezera, přehrady), ZWB klidnou až slabě proudící vodu a ZWC mírně proudící řeky. U posledního z nich je třeba mít zkušenosti a umět loď řídit.

 

Jakou řeku si vybrat, když začínám?

Rozhodně řeku s nižší obtížností. Mezi nejoblíbenější u nás patří Vltava a Berounka. V sezóně je ale třeba počítat s větším náporem a všechno vybavení i ubytování předem zarezervovat, abyste nebyli nepříjemně překvapení.

 

Mám si vybrat kánoi nebo raft?

Záleží na vás, čemu dáte přednost, stejně jako na počtu lidí, s nimiž vyrážíte na vodu. Kánoe jsou stále nejoblíbenější, ale pojmou jen 2 až 3 vodáky. Na vodě bývají svižnější. Rafty se těší stále rostoucí popularitě z toho důvodu, že jsou stabilnější a pojmou 4 až 10 cestujících. Jsou oblíbené u začátečníků i u rodin s dětmi.

 

Co všechno potřebuji, když se chci vydat na vodu? deti-a-rodina-sjizdime-reku-ii-sxc-nahled 

Kánoi či raft, pádla, vodotěsný barel, do kterého uložíte věci, mapu. Veškeré základní vybavení, včetně záchranných vest i helem, seženete v půjčovně. Mezi další nezbytnosti patří opalovací krém, pokrývka hlavy, repelent, voda na pití, nůž, lékárnička. Nezapomeňte na náhradní oblečení, pevné boty do lodi (ideálně neoprenové či rychleschnoucí). Chystáte-li se stanovat, pak je samozřejmostí stan, spacák a karimatka, ešus a příbor, igelit, baterka apod.

 

Jak staré děti můžu vzít na vodu?

Záleží na vás, ale obecně platí, že dítě by se nemělo bát vody, mělo by vydržet ve vestě, umět zůstat sedět chvíli v klidu, nevylézat z lodi. S malými dětmi se doporučuje jezdit na raftech, kde je více prostoru, a které jsou stabilnější. Je také vhodné, aby někdo z posádky měl s vodou zkušenosti. Netroufáte-li si s dětmi na sjíždění jezů, můžete zastavit, jez s nimi obejít, zatímco další s raftem proplují a vy pak opět nastoupíte.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse