vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Silvestr: Jak se slaví ve světě

31. prosince 2016

Silvestr: Jak se slaví ve světě

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: konec roku oslava Nový rok Silvestr

preventan-mimiforum-banner

Poslední den roku se slaví po celém světě. Říká se, že jde o jeden z nejstarších a nejoblíbenějších svátků. Podívali jsme se na šest zemí a na to, jak zde oslavy Nového roku probíhají. 

Zatímco u nás je Silvestr ve znamení bujarých oslav, večírků, jídla a alkoholu, ve světě se často slaví odlišně. Vybrali jsme pro vás šest zemí, kde nový rok vítají jinak, než je tomu u nás.

Spojené státy americké

V New Yorku se Silvestr tradičně slaví v ulicích. Tedy konkrétně na Times Square, nejslavnějším náměstí, kde se tradičně oslavuje už od roku 1904. Poslední minutu roku se shora dolů spouští nasvícená obří koule, která se země dotkne právě o půlnoci. Poslední vteřiny roku většinou odpočítává některá z hvězd. Oslavy na Times Square se účastní až milion a půl lidí, a proto bývá považována za vůbec nejmasovější silvestrovskou oslavu na planetě.

Japonsko

Omisoka. Právě tak říkají Silvestru v Japonsku. A protože oslava Nového roku je zde jedním z nejvýznamnějších svátků, věnuje se mu náležitá pozornost. Na rozdíl od nás není tradicí slavit půlnoc, ale naopak vstát časně ráno a jít se podívat na východ slunce. Jí se klasické jídlo, kterým je soba – dlouhé nudle z prosa. Tradičně také vyzvánějí chrámové zvony, které mají zahánět zlé vášně.

Brazílie

V Brazílii se Nový rok vítá stylově – na pláži. Na Copacabaně bývají oslavy vůbec nejbouřlivější. Lidé, kteří se tradičně oblékají do bílého, káčou přes sedm mořských vln, protože věří, že jim to přinese štěstí. Do vody se házejí květiny – každá s nějakým přáním. Nechybí ani velkolepé ohňostroje, a to vše za rytmů samby. V Brazílii na Silvestra to zkrátka žije.

Španělsko tema-tydne-silvestr-jak-se-slavi-ve-svete-ii-sh-nahled

Podobně, jako se obyvatelé New Yorku scházejí na Times Square, potkávají se Španělé poslední noc v roce v Madridu před orlojem Puerta del Sol. Většina těch, kdo tu očekává Nový rok, dodržuje dlouholetou tradici – při posledních vteřinách v roce jí dvanáct bobulí vína, a u toho si něco přeje.

Argentina

V Argentině hraje hlavní roli oheň. Na Silvestra zde totiž drží zajímavou tradici. Pár dní před koncem roku vyrábějí různé panáčky ze dřeva, papíru či látky, tedy z dobře hořlavých materiálů. Poslední den roku je s velkou slávou spálí. To je má odprostit od hříchů a všeho špatného, co se během roku stalo. Loučí se tak se vším nedobrým, očišťují se, aby mohli opět začít s čistým štítem.

Austrálie

U protinožců se největší oslavy Nového roku soustřeďují do Sydney, konkrétně do zálivu kolem slavné budovy opery. Zde se každoročně koná tradiční velkolepý ohňostroj, který naživo sleduje milion až milion a půl lidí. Kdo Sydney na Silvestra navštívil, tvrdí, že jde o nejlepší místo pro slavení konce roku na světě.  

MIMIFORUM zjistilo:

-          Silvestr slaví svátek 31. prosince, protože v tento den, roku 335, zemřel papež Silvestr I. Šlo o 33. papeže katolické církve, a zároveň o osmého nejdéle vládnoucího papeže, který svůj úřad zastával více než 21 let.

-          Jméno Silvestr pocházející z latiny. Slovo silva označovalo les, silvestris potom lesní. Ženským protějškem jména Silvestr je Silvie.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse