banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Silvestr: Jak se slaví ve světě

31. prosince 2016

Silvestr: Jak se slaví ve světě

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: konec roku oslava Nový rok Silvestr

preventan-mimiforum-banner

Poslední den roku se slaví po celém světě. Říká se, že jde o jeden z nejstarších a nejoblíbenějších svátků. Podívali jsme se na šest zemí a na to, jak zde oslavy Nového roku probíhají. 

Zatímco u nás je Silvestr ve znamení bujarých oslav, večírků, jídla a alkoholu, ve světě se často slaví odlišně. Vybrali jsme pro vás šest zemí, kde nový rok vítají jinak, než je tomu u nás.

Spojené státy americké

V New Yorku se Silvestr tradičně slaví v ulicích. Tedy konkrétně na Times Square, nejslavnějším náměstí, kde se tradičně oslavuje už od roku 1904. Poslední minutu roku se shora dolů spouští nasvícená obří koule, která se země dotkne právě o půlnoci. Poslední vteřiny roku většinou odpočítává některá z hvězd. Oslavy na Times Square se účastní až milion a půl lidí, a proto bývá považována za vůbec nejmasovější silvestrovskou oslavu na planetě.

Japonsko

Omisoka. Právě tak říkají Silvestru v Japonsku. A protože oslava Nového roku je zde jedním z nejvýznamnějších svátků, věnuje se mu náležitá pozornost. Na rozdíl od nás není tradicí slavit půlnoc, ale naopak vstát časně ráno a jít se podívat na východ slunce. Jí se klasické jídlo, kterým je soba – dlouhé nudle z prosa. Tradičně také vyzvánějí chrámové zvony, které mají zahánět zlé vášně.

Brazílie

V Brazílii se Nový rok vítá stylově – na pláži. Na Copacabaně bývají oslavy vůbec nejbouřlivější. Lidé, kteří se tradičně oblékají do bílého, káčou přes sedm mořských vln, protože věří, že jim to přinese štěstí. Do vody se házejí květiny – každá s nějakým přáním. Nechybí ani velkolepé ohňostroje, a to vše za rytmů samby. V Brazílii na Silvestra to zkrátka žije.

Španělsko tema-tydne-silvestr-jak-se-slavi-ve-svete-ii-sh-nahled

Podobně, jako se obyvatelé New Yorku scházejí na Times Square, potkávají se Španělé poslední noc v roce v Madridu před orlojem Puerta del Sol. Většina těch, kdo tu očekává Nový rok, dodržuje dlouholetou tradici – při posledních vteřinách v roce jí dvanáct bobulí vína, a u toho si něco přeje.

Argentina

V Argentině hraje hlavní roli oheň. Na Silvestra zde totiž drží zajímavou tradici. Pár dní před koncem roku vyrábějí různé panáčky ze dřeva, papíru či látky, tedy z dobře hořlavých materiálů. Poslední den roku je s velkou slávou spálí. To je má odprostit od hříchů a všeho špatného, co se během roku stalo. Loučí se tak se vším nedobrým, očišťují se, aby mohli opět začít s čistým štítem.

Austrálie

U protinožců se největší oslavy Nového roku soustřeďují do Sydney, konkrétně do zálivu kolem slavné budovy opery. Zde se každoročně koná tradiční velkolepý ohňostroj, který naživo sleduje milion až milion a půl lidí. Kdo Sydney na Silvestra navštívil, tvrdí, že jde o nejlepší místo pro slavení konce roku na světě.  

MIMIFORUM zjistilo:

-          Silvestr slaví svátek 31. prosince, protože v tento den, roku 335, zemřel papež Silvestr I. Šlo o 33. papeže katolické církve, a zároveň o osmého nejdéle vládnoucího papeže, který svůj úřad zastával více než 21 let.

-          Jméno Silvestr pocházející z latiny. Slovo silva označovalo les, silvestris potom lesní. Ženským protějškem jména Silvestr je Silvie.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa