vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Šilhavost u dětí: Co s ní?

14. května 2013

Šilhavost u dětí: Co s ní?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: strabismus šilhání Šilhavost oči děti

preventan-mimiforum-banner

Každé třicáté dítě trápí šilhání. Je tedy jasné, že jde o velmi častou oční vadu, která rodiče s potomky vede do ordinací lékařů. Proč děti šilhají a co na to zabírá? 

Když se každé oko dívá jiným směrem, obě oči nejsou schopné se zaměřit na jeden bod a nefunguje vzájemná spolupráce očí, nikdo nepochybuje o tom, že se jedná o šilhavost. Odborníci ji nazývají strabismus a jde o velmi častou oční vadu, která je obvyklá hlavně u dětí. Dokonce se uvádí, že jí trpí až každé třicáté dítě.


Hlavní problém je estetický

V případě šilhavosti jde hlavně o estetický problém. Pokud se každé oko dívá jinam, dítě naklání hlavu na stranu a jedno oko přivírá, je i laikovi jasné, že něco není v pořádku. A rodiče to přivede do ordinace očních lékařů.


Příčiny se často nezjistí deti-a-rodina-silhavost-u-deti-ii-sh-nahled

Příčin, proč k šilhání dochází, je víc. U velké části dětí se je podle odborníků ale vůbec nepodaří zjistit. Mezi ty nejčastější patří genetické dispozice, vrozené nemoci, úrazy oka, dioptrické vady či poruchy pohyblivosti okohybných svalů. Existují dva hlavní druhy šilhavosti – sbíhavá a rozbíhavá. U dětí se nejčastěji objevuje první z nich a typické pro ni je, že zatímco jedno oko se dívá přímo, druhé se stáčí dovnitř, tedy směrem k nosu. Rozbíhavá šilhavost se naopak u dětí vyskytuje málo a příznaky má obrácené – jedno z očí se tedy vytáčí ven, směrem ke spánku.


MIMIFORUM zjistilo:
Co pomáhá na šilhavost

-    Cvičení. To, které je vhodné pro vaše dítě, doporučí oční lékař. Vždy je nutné konzultovat s odborníkem, nehledat si sama cviky na internetu a necvičit na vlastní pěst. Dítě musí být pod stálou kontrolou.
-    Okluzory. Opět se nosí na doporučení očního lékaře. Existuje více variant – každému dítěti vyhovuje jiná. Náplasťové okluzory, většinou s obrázky, jsou velmi oblíbené a lepí se přímo na oko. Nemusí však vyhovovat všem. Látkové okluzory se dávají na brýle, možností jsou i gumové s přísavkou, anebo okluzní kontaktní čočka.
-    Operace. Pokud nepomůžou cviky ani nošení okluzoru, je na řadě operativní zákrok. Při něm dochází k nastřižení spojivky a upravení délky či k posunu okohybných svalů. I po zákroku je však třeba nosit brýle a pravidelně cvičit.


Na vyšetření jděte včas

Pokud se u vašeho dítěte objeví šilhání, je třeba navštívit lékaře, protože samo neodezní. Objevují-li se v rodině oční vady, je dobré na tuto skutečnost upozornit včas a dítě raději nechat vyšetřit. A to i tehdy, pokud se žádné potíže zatím neobjevily. Šilhání u dětí je častý problém, kterého se není třeba děsit. Je však nutné se obrnit trpělivostí, protože může jít o běh na dlouhou trať.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse