vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Šikana ve škole: Toto hrozí dětem!

21. září 2016

Šikana ve škole: Toto hrozí dětem!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kyberšikana nadávky bití šikana děti škola

preventan-mimiforum-banner

Školní rok je na samém začátku, ale už je na čase myslet na to, že může přinést i komplikace. Dítě se totiž snadno může stát terčem šikany.

Diskutujte: Setkala jste se u svých dětí někdy s šikanou?


S novým školním rokem přicházejí nejen povinnosti, učení a soustředění se ve školních lavicích, noví kamarádi a koníčky, ale i stále častější problém – šikana. Zprávy o šikanovaných dětech se stále dokola objevují v médiích, avšak rodiče jsou často přesvědčeni, že by se to jejich dětem stát nemohlo, a tak příznaky ignorují. Přitom obětí šikany je na našich školách až 41 % dětí!

 

Šikana není jen bití, ale i urážky

Mnozí rodiče jsou často mylně přesvědčeni, že pokud dítě nechodí ze školy zbité a v roztrhaném oblečení, nikdo ho šikanovat nemůže. Jenomže to je omyl. Šikana není jen fyzické násilí, vydírání, loupeže či poškozování osobních věcí, ale má i svou druhou stránku – slovní útoky. Děti se čím dál častěji stávají oběťmi nadávek, urážek, zesměšňování, ponižování a slovních útoků. A za šikanu se dokonce považuje i dlouhodobé ignorování a přehlížení dítěte.

 

deti-a-rodina-sikana-ve-skole-ii-sh-nahled  

 

 

 

 

 

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná šikanované dítě

– Dítě nemá kamaráda, s nímž by trávilo volný čas, s nímž by si telefonovalo apod.

– Dítě není zváno na návštěvu k jiným dětem a nikdo za ním nechodí.

– Dítě odkládá odchod z domova, případně je na něm možno pozorovat strach, nechce odejít z domu.

– Dítě chodí domů ze školy hladové (agresoři mu berou svačinu nebo peníze na svačinu) a ztrácí chuť k jídlu.

– Usíná s pláčem, má neklidný spánek, křičí ze spaní. Je smutné a apatické.

– Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Vyhýbá se docházce do školy.

– Odmítá svěřit se s tím, co je trápí.

– Dítě nápadně často hlásí ztrátu osobních věcí. Žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody, případně doma krade peníze.

– Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat.

Zdroj: www.minimalizacesikany.cz

 

Kyberšikana: Zesměšnění na netu

Kromě klasické šikany se mezi dětmi stále častěji objevuje nový fenomén – kyberšikana. Stručně řečeno jde o šikanu pomocí elektronických prostředků a jejím cílem je někoho úmyslně zesměšnit a ublížit mu, například prostřednictvím internetu, anebo mobilního telefonu (SMS, MMS, videa). I když se o ní pořád moc nemluví, statistiky ukazují, že si jí prošlo minimálně 10 % dětí. Agresorem je ve většině případů spolužák ze třídy.

 

Podezření na šikanu? Řešte to!

Pokud budete mít podezření, že se vaše dítě stalo obětí šikany, promluvte si s ním a zjistěte co nejvíce informací. Poté se obraťte na školu – třídního učitele a ředitele školy, se kterými zkuste najít řešení. Pokud situaci nechtějí řešit, obraťte se na školský úřad, nebo inspekci. Máte-li podezření na páchání trestného činu, pak je nezbytné kontaktovat policii. Vždy však myslete na jedno – dítěti je třeba dát najevo vaši plnou podporu a stát za ním. Chtít po něm, aby bylo statečné a situaci se postavilo čelem, je totiž nad jeho síly.

 

Informace na internetu:

www.minimalizacesikany.cz

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
Dobrý den. Znám případ kdy kluk si vymyslel přepadení a když brečel tak mu řekli at to nehraje na city. Děkuji.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse