vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sháním muže. Zn. Neperu, nevařím, neuklízím.

14. května 2016

Sháním muže. Zn. Neperu, nevařím, neuklízím.

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: domácí práce mateřská úklid láska vztah partner

preventan-mimiforum-banner

Ve většině domácností jsou všechny práce na ženách. Jenomže existují i takové, které k nim mají odpor, šíleně je nebaví a prostě je k nim nedonutíte. Řešením pak může být partner, který starost o domácnost plně zvládne. I když těch je jako šafránu. 

Diskutujte: Kdo u vás doma vykonává domácí práce a kolik času vám zaberou?


 

 „Nikdy jsem k domácím pracím neměla kladný vztah. Právě naopak. Nesnáším je. Mám ráda čisto a chodím pěkně oblékaná, ale k úklidu mě nikdo nedonutí. Prostě z domácích prací nedělám nic – neperu, nevařím, neuklízím. Na jídlo chodím do restaurace, oblečení jednou za měsíc dovezu k rodičům a mamka mi je vypere. A úklid jde úplně mimo mě. Jednou za měsíc si zaplatím firmu, která mi doma uklidí, a mám klid. Momentálně žiju sama a ráda bych někoho potkala, ale nedaří se. Jak se bude dívat na můj vztah k domácím pracím, ale netuším,“ mluví o své situaci Sabina (27).

Všechno stojí na ženách. Většinou. sex-a-vztahy-shanim-muze-ii-sh

Muž je živitelem rodiny a žena se stará o děti a domácnost. To je názor, který dodnes uznává spousta lidí. A tak se ženy mohou přetrhnout, chodí do práce, starají se o domácnost a o děti, zatímco muži si po návratu ze zaměstnání klidně lehnou k televizi. Více než třetina pánů tvorstva je totiž přesvědčena, že domácí práce jsou čistě ženskou záležitostí. A jejich partnerkám většinou nezbude, než ustoupit – a o dům a rodinu se postarat.

Muži na domácí práce existují

Jenomže existují i výjimky – jsou ženy, kterým nejen, že domácí práce nic neříkají, ale ještě k nim mají odpor. A tak se jim k nelibosti mužů vyhýbají velkým obloukem. A v ještě těžší situaci jsou, když shánějí nového partnera. „Nesnáším domácí práce, a to natolik, že mě k nim nikdo nedonutí. Vařit neumím a učit se to nehodlám. A koště bych nikdy nevzala do ruky. A protože jsem momentálně sama, dala jsem si na internet inzerát: „Sháním muže. Zn. Neperu, nevařím, neuklízím.“ Myslela jsem, že se neozve nikdo. To byste se divili, kolik jsem měla zájemců. Někteří se mi rovnou nabízeli, že doma vše udělají a nemusím ani hnout prstem,“ vypráví svou zkušenost Stáňa (29).

Našla jsem ideál: Pere, vaří a uklízí

Najít muže, který domácí práce v plné míře zastane, není sice jednoduché, ale jsou výjimky, které potvrzují pravidlo. „O své nechuti k domácím pracím vím, a svým partnerům jsem to vždycky říkala na rovinu. S těmi, co s tím měli problém, jsem si ani nic nezačala. Některým to bylo jedno, ale pomoct mi nehodlali. S těmi jsem to pro změnu skoncovala. Hledala jsem tak dlouho, až jsem toho pravého našla. Dělá doma vše – vaří, pere, uklízí a já mám klid. Čekáme miminko a on zůstane na mateřské, aby se o něj staral. To je pro mě značka ideál,“ mluví o svých pocitech Anežka (25).

Domácí práce někdo dělat musí

I přes všechny předsudky nezáleží na tom, kdo se bude starat o domácnost – když se oba partneři dohodnou. Jisté ale je, že pokud nechcete umřít hlady, anebo shnít ve špíně, někdo domácí práce dělat musí. Řešením může být paní na úklid, anebo pomocnice v domácnosti, ale jakmile se objeví děti, je to složitější – buď svůj odpor překonáte, nebo necháte na mateřské partnera, či budete vydělávat natolik, že si budete moct dovolit chůvu na plný úvazek.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Průměrná žena tráví domácími pracemi průměrně 28 hodin týdně.

  • Je vědecky prokázáno, že domácí práce snižují riziko vzniku rakoviny prsu o 30 %, u žen po menopauze pak o 20 %.

  • 38 % mužů je přesvědčeno, že domácí práce jsou jen čistě ženskou záležitostí.

  • 49 % lidí soudí, že by se o děti měla kompletně starat především žena.

  • Jen 60 % párů se shodne na tom, kdo bude domácí práce vykonávat.

  • Pouhých 8 % mužů se podílí na péči o domácnost.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com 

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse