vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sezónní výprodeje: Jak nenaletět!

4. ledna 2016

Sezónní výprodeje: Jak nenaletět!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: šetření úspora akce výprodej Sleva

preventan-mimiforum-banner

Sezónní výprodeje jsou už většinou v plném proudu a obchodníci se se slevami jen před-hánějí. Ne vždy jsou ale nákupy tak výhodné, jak by se mohlo zdát. Jak nenaletět a na co si dát pozor?

 


Diskutujte: Co se podle vás nejvíce vyplatí nakoupit v sezónních výprodejích?


Sleva až 70 %! Totální výprodej! Ceny padají! Tyto a podobné nápisy na nás útočí na každém rohu. Sezónní výprodeje jsou tu, a tak pokud chcete ušetřit, je ta pravá chvíle vypravit se do obchodů. Dejte ale dobrý pozor, abyste nenaletěli. Ne všechny nabídky jsou tak výhodné, jak se na první pohled mohou zdát.

Ověřte si původní ceny

Nápisy o veliké slevě, přeškrtané původní ceny a z nich obrovská úspora. To zní opravdu lá-kavě. Jenže obchodníci to moc dobře vědí, a také patřičně zneužívají. Velmi častým trikem je nadsazená původní cena, a to až natolik, že ve finále vám zboží vyjde stejně, anebo dokonce dráž, jako před slevou. Proto buďte obezřetná, a zvlášť u dražších věcí si ověřte, za kolik se zboží prodává jinde. Budete tak ušetřena nepříjemného zklamání.

Zkušenost čtenářky:

„V internetovém obchodě jsem si vyhlídla fotoaparát. Bezkonkurenční cena, sleva 60 % hlásat obchod. Byla jsem nadšená a hned zaplatila, aby mi jej někdo nekou-pil. Až pozdě jsem bohužel zjistila, že jinde se běžně prodává o tisícovku levněji. Jsem pou-čená pro příště a v tomto obchodě už nenakoupím.“ (Agáta, 24)

Tip MIMIFORA: 

Skvělým pomocníkem je internet. Pokud kupujete dražší věci, zadejte si značku a název do některého porovnávače cen (např. www.heureka.cz, www.srovnanicen.cz apod.). Rázem zjistíte, zda je nabídka opravdu tak úžasná a výhodná, jak jste si původně mys-lela. Mnohdy se stane, že zdánlivě levné zboží je dokonce dražší než u konkurence.

Pozorně čtěte

deti-a-rodina-sezonni-vyprodeje-2-ing

Sleva až 50 %! Hlásají velké cedule na výlohách. Jenže slůvko »až« je napsáno tak malým písmem, že ho snadno přehlédnete. A tak se pak nestačíte divit, že věci, které jste si vybrala, jsou zlevněny o 10 až 20 %, což se vám opravdu nevyplatí. Pokud toho ale berete více, nemu-síte si hned všimnout, že cena není tak nízká, jak jste myslela a nakoupit dráž. Proto pozorně čtěte nápisy na výlohách, ale také visačky, na kterých by měla být uvedena původní a nová cena, ale i výše slevy.

Zkušenost čtenářky:

„Když jsem ve výloze obchodu s oblečením uviděla ceduli o 70 % sle-vách, neváhala jsem. Vešla jsem dovnitř a nakoupila dvě velké tašky věcí. Za ty peníze to tam přece nenechám! Nadšeně jsem zaplatila a odešla. Cestou mi ale začalo vrtat hlavou, že jsem platila nějak moc. Doma jsem zjistila, že 70 % slevu měla jen jedna věc. Ostatní 20 až 30 %! Běžela jsem zpět do obchodu a nepochodila. Nevšimla jsem si slůvka »až« a nečetla ceny na visačkách. Bohužel zboží vrátit nešlo, jen vyměnit. To bych si nepomohla, takže jsem přišla o několik tisíc.“ (Miriam, 35)

Kontrolujte účtenky

Zvlášť ve velkých supermarketech se to stává velmi často. Sice jsou všude nápisy, že na veš-kerá trička s krátkým rukávem je sleva 70 %, která vám bude odečtena u pokladny, jenže rea-lita je často jiná. Berete větší nákup, nevšimnete si, co vyjelo na dokladu, a tak ani nezjistíte, že z pěti triček vám zlevnili jen dvě a další tři jste měla za plnou cenu. Proto si paragony velmi pozorně kontrolujte hned po zaplacení. Stane-li se taková situace, máte právo na vrácení peněz za zboží, anebo na dorovnání slevy.

Zkušenost čtenářky:

„To, že mi v supermarketu naúčtovali jiné ceny, se mi stalo už několi-krát. Proto si doklady kontroluji. Jen jednou jsem to neudělala a nevyplatilo se. Kupovala jsem zlevněné nádobí dohromady s nákupem. Na vše měla být sleva 50 %. Jenže u poloviny věcí se mi nezapočítala. Všimla jsem si toho až doma a jela 40 km zpět, aby mi vrátili rozdíl v ceně, což neochotně udělali. Ani se neomluvili a peníze mi hodili tak, že jsem je sbírala po zemi. Od té doby si naprosto vše kontroluji ihned.“ (Barbora, 34)

Anketa MIMIFORA:

Co nejvíce nakupujete v sezónních výprodejích?
Hanka (32): „Oblečení. Nakoupím vždy pro sebe, manžela i děti na příští zimu. Pak mám vystaráno, nemusím nic shánět a hodně ušetřím.“
Marta (30): „Nejvíc kupuju oblečení, a taky elektroniku. Po Vánocích se mi vyplatilo koupit ledničku, myčku i televizi. Všichni se předhánějí ve slevách a dá se ušetřit i několik tisíc.“
Ilona (28): „Nakupuji, co se mi zdá opravdu výhodné. Většinou je to oblečení, ale taky hrač-ky. Loni jsem v lednových výprodejích nakoupila už na další Vánoce.“

Text: ino
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse