vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sexuální harašení: Takto ho poznáte!

2. dubna 2014

Sexuální harašení: Takto ho poznáte!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Sexuální harašení trestný čin zaměstnání obtěžování sex

preventan-mimiforum-banner

Se sexuálním obtěžováním se setká každá třetí žena, a tak je jasné, že jde o poměrně závažný problém. Co k němu patří a jak ho poznáte?

Váš šéf má často dvojsmyslné řeči, nevhodné narážky, dívá se vám do výstřihu a občas vás nenápadně vezme kolem ramen či plácne po zadnici. Nevšímáte si toho a říkáte si, že »pes, který štěká, nekouše« a přece kvůli tomu nepřijdete o práci. Jenže v tomto případě se může jednat o sexuální harašení – a tomu je dobré zamezit dřív, než bude pozdě.

 

Harašení není stejné pro všechny

Co všechno pod sexuální harašení spadá, není zcela jednoduché určit. Podle zákoníku práce jde o jednání sexuální povahy, které dotyčný vnímá jako nevhodné, nevítané či urážlivé. A protože každý máme hranice jinde, mohou být pro někoho například dvojsmyslné řeči vítaným zpestřením dne, ale pro druhého sexuálním obtěžováním. Je tedy jasné, že jde o věc velmi subjektivní.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak může vypadat sexuální harašení

 

-          Fyzické kontakty – doteky, objímání, poplácávání apod.

-          Vizuální podoba – gesta, oční kontakt, eroticky laděné dopisy, maily, zprávy, fotografie se sexuálním podtextem

-          Verbální podoba – slovní narážky, nevhodné vtipy, sexuální návrhy

 

90 % obětí tvoří ženy

Nejčastěji dochází k sexuálnímu harašení v práci a 90 % obětí tvoří ženy. Muž, který je obtěžuje, bývá ve většině případů její nadřízený. Objevit se ale může i v jiných kolektivech, například ve škole.

 

Řekněte stop, dokud je čas sex-a-vztahy-sexualni-haraseni-ii-sh-nahled

Pokud se stanete obětí sexuálního harašení a narážky či dotyky vašeho šéfa vám rozhodně příjemné nejsou, zaražte ho, dokud je čas. Dejte mu jasně najevo, že o to nestojíte, že se sebou manipulovat nenecháte. Odborníci totiž varují, že pokud počáteční stádium necháte být či jej dokonce budete oplácet, je pravděpodobné, že se bude dál rozvíjet. Do podoby, kterou už ale nechcete.

 

Jak zastavit harašení

Co dělat, když se stanete obětí sexuálního harašení? Zkuste vše nejdříve vyřešit v klidu. Promluvte si s dotyčným, pokud to nepomůže, pak s jeho nadřízeným, který nevhodné chování může řešit. Pokud ani to nepomůže, můžete se obrátit na soud. Je třeba se ale připravit na to, že situace nebude příjemná a dokazování bude obtížné. Je proto ideální zajistit si důkazy a svědky.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Od ledna 2007 je podle nového trestního zákoníku sexuální obtěžování trestným činem, za který hrozí odnětí svobody od 6 měsíců do 8 let. Zákon však přesně definuje, co se za obtěžování považuje, netýká se např. narážek či ústních nemravných návrhů.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
05:27 30.03.2016 - jaruš -

Obtěžuje mě v práci

Dobrý den, v práci mě obtěžuje muž ve věku 50 let, chová se jak puberťák, snaží se flirtovat, furt po mě něco chce, je to kuchař, nedá mi pokoj, mám nechuť tam chodit, je to sice můj spojenec ale nevím, co si od toho slibuje, chová se ke mě jako ke své holce, jeho ex měla stejné jméno jak já, co mám prosím dělat? Nejde se nijak bránit, posílá mi pusinky, ošahává mě, je mi 22! Prosím pomoc.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse