vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sex po porodu: Kdy a jak s ním začít

11. května 2016

Sex po porodu: Kdy a jak s ním začít

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: očistky šestinedělí Antikoncepce kojení těhotenství sex porod

preventan-mimiforum-banner

Návrat k sexuálnímu životu po porodu bývá pro mnohé ženy nepříjemný – milování totiž zpočátku může bolet. Proto by se sex po porodu rozhodně neměl uspěchat. 

Diskutujte: Kdy jste měla po porodu poprvé sex?


„Milovali jsme se ještě v porodnici!“, anebo „Nevydrželi jsme to a vrhli jsme se na sebe hned, jak jsme přišli z porodnice domů!“ Tak na takové řeči rozhodně nedejte. Kamarádky je mohou říkat jen proto, aby byly zajímavé. Jen málokterá žena po porodu má ihned chuť na sex, a i kdyby měla, odcházející očistky jí to příliš nedovolí. Právě proto se odborníci shodují na jednom – neuspěchejte to, a hlavně: Začněte až po šestinedělí!

Únava, nevyspání a nechuť na sex

Po porodu dochází v těle i v životě ženy k řadě změn. Novopečená maminka věnuje většinu dne i noci péči o potomka a kojení, je unavená, nevyspalá a často nemá na sex ani pomyšlení. Nejhorší situace pak nastává kolem třetího měsíce po porodu, kdy se vyčerpání a únava může projevit naplno a zájem o sex klesnout ještě víc – pokud vůbec nějaký byl.

Sex nechejte po šestinedělí sex-a-vztahy-sex-po-porodu-2-ing

I když je to u každé ženy individuální, odborníci příliš nedoporučují vrátit se k sexuálnímu životu před koncem šestinedělí. Je zde totiž zvýšené riziko infekce dělohy a poporodní poranění ještě nejsou zhojena. A tak sex může být bolestivý. Navíc s těla odcházejí očistky, zavinuje se a zmenšuje děloha. Aby si žena byla jistá, že je s jejím tělem všechno v pořádku, je lepší si počkat na kontrolu po šestinedělí a na ní se poradit s gynekologem.

Obavy po porodu: Budu se mu líbit?

Velká většina žen se však do sexu po porodu hned nehrne, protože ji provází řada obav. Má strach, zda to nebude bolet, jestli bude dostatečně vlhká, nebude-li dole příliš široká a budou-li mít oba stejně dobrý požitek, jako před tím. V neposlední řadě trápí spoustu žen i fakt, že po těhotenství a porodu přibraly a mají strach, zda se partnerovi budou líbit. To vše může pro spoustu žen představovat důvod, proč sex odkládají. Pokud se pochybnosti objeví, je nejlepší je konzultovat se svým lékařem, případně s partnerem.

Kojení není antikoncepce

Jistě jste slyšela o případech, kdy se druhé dítě narodilo méně než za rok po tom prvním. A právě ty jasně ukazují další věc, na kterou si je třeba po porodu dát pozor – kojení není antikoncepce. I když menstruaci ještě nemáte, neznamená to, že jste chráněna a nemůžete otěhotnět. Proto než se vrhnete do milostných radovánek, vyřešte si raději otázku ochrany, abyste záhy nechovala dalšího nečekaného sourozence.

MIMIFORUM zjistilo:

Nejčastější problémy při sexu po porodu

Suchost pochvy. Po porodu se stává velmi často, že žena je příliš suchá a je třeba použít lubrikační gel. Může za to snížená hladina hormonu estradiolu. Jde ale o přechodnou záležitost, která by se časem opět měla upravit.

Bolest při styku. Mnoho žen uvádí, že pro ně bylo milování po porodu bolestivé. Může to být dáno nejen suchostí pochvy, ale i nezhojenými poraněními. Nepříjemné pocity mohou trvat až půl roku, poté většinou vymizí. V každém případě s milováním začínejte pomalu. Partner by měl být velmi opatrný a řídit se vašimi pocity.

MIMIFORUM doporučuje:

Pokud na sex nemáte chuť ani po šestinedělí, nenechejte se nutit. Některým ženám trvá déle, než se dostanou do normálu a není to nic neobvyklého. Začínejte postupně jen mazlením a hlazením po těle a do milování se pusťte, až se na to budete cítit. V tomto případě by to měl být muž, kdo se plně podřídí přání ženy.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse