vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sex po císařském řezu

22. září 2014

Sex po císařském řezu

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Jizva infekce císařský řez bolest sex

preventan-mimiforum-banner

Císařským řezem se u nás rodí každé čtvrté dítě. Jak je ale to se sexem po porodu, pokud jste nerodila klasicky? Kdy se k němu nejdříve vrátit a neublížit si?

Šestý týdnů. Tak dlouho se doporučuje počkat, než se vrátíte k sexu po klasickém vaginálním porodu. Hojí se totiž porodní poranění, navíc hrozí infekce a ženě by předčasný sex mohl jen ublížit. Po císařském řezu je to ale trochu jinak. Intimní partie poraněné nejsou, hráz není nastřižená ani natržená. Zkrátka a dobře – pokud se na to žena cítí, může se k milování vrátit i dříve.


Počkejte alespoň měsíc


Měsíc. Alespoň takový odstup se doporučuje pro zahájení sexuálního života po císařském řezu. Záleží samozřejmě na individuálním zdravotním stavu, ale také na pocitu, jaký žena má. Nikdy by se neměla k milování nutit, ani kdyby na ni partner tlačil sebevíc. Navíc je třeba si uvědomit, že císařský řez není žádný banální zákrok, a tak je při sexu třeba postupovat velmi opatrně.


Hrozí infekce i komplikace

I v případě porodu císařským řezem je třeba, aby se děloha vrátila do normálu a uzavřelo se děložní hrdlo. Jinak i v tomto případě při nechráněném styku hrozí zánět a infekce. Velký pozor je třeba dát i na jizvu po císařském řezu, která bývá citlivá, bolestivá a měkká. Proto je třeba dát pozor, jaké polohy volíte.


Pozor na polohy sex-a-vztahy-sex-po-cisarskem-rezu-ii-sh-nahled


Zcela nevhodná je v začátcích styku po císaři klasická misionářská poloha, protože na jizvu vzniká příliš velký tlak a mohla by prasknout. Mnohem vhodnější je poloha na boku, anebo vsedě. Pokud se k milování po porodu vracíte, dbejte vždy zvýšené opatrnosti a dejte na své pocity. Je-li vám cokoli nepříjemné, nenechejte se nutit. Neexperimentujte, na to máte dost času, až se jizva pořádně zhojí. Mohla byste si jen ublížit.


Anketa MIMIFORA:

Kdy jste se poprvé milovala po porodu císařským řezem?

Andrea (31): Za šest týdnů
„Čekala jsem klasicky šest týdnů. Nechtěla jsem nic uspěchat a na sex jsem dřív vůbec neměla chuť. Byla jsem ráda, že vůbec zvládám péči o miminko. Navíc jizva mě dost bolela, milování by mi dřív nebylo příjemné. I pak jsme byli opatrní a další dva měsíce trvalo, než se náš milostný život vrátil do normálu.“

Milena (25): Čtrnáct dní
„Čtrnáct dní po porodu jsem byla natolik fit, že jsem na nic nečekala. S partnerem jsme se milovali a bylo to super. Neměla jsem ani strach o jizvu, cítila jsem se prostě bezvadně. Je to velká výhoda proti klasickému porodu, tam by mě to asi po dvou týdnech bolelo.“

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse