vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Separační úzkost: Dá se na ni vyzrát?

11. června 2013

Separační úzkost: Dá se na ni vyzrát?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Separační úzkost matka odloučení strach závislost

preventan-mimiforum-banner

Separační úzkost je normální a zdravou fází ve vývoji. Stav, kdy se dítě upne na jednu pečující osobu, časem sám odezní, ale nevyplatí se ho ignorovat. Tím byste mu do budoucna mohla zadělat na pořádné problémy. 

Q Max Active

Doplněk stravy.
Koenzym Q10 v přípravku:
·    Je aktivní forma koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností.
·    Je redukovaná forma koenzymu Q10.
·    Je okamžitě využitelný pro organismus.
·    Bez nežádoucích příměsí a balastních látek.
·    Redukovaný koenzym Q10 by se mohl doporučit k užívání společně se statiny ke snížení výskytu jejich možných nežádoucích účinků.

qmax-active

Doplněk stravy

Více ZDE!

Pro rodiče, zvlášť pro matku, na kterou se většinou separační úzkost váže, bývá velmi stresující. Když dítě přijde do období, kdy je na ní závislé, je zničená a vyčerpaná. Nechce ji nechat odejít a neudělá bez ní ani krok, První projevy se nejčastěji objevují mezi půl rokem a rokem, a kdy odezní, je individuální. U většiny dětí postupně mizí mezi druhým a čtvrtým rokem.


Úzkost sama odezní deti-a-rodina-separacni-uzkost-ii-sh-nahled

Separační úzkost je podle odborníků naprosto normální fází v životě dítěte. Nemusíte se obávat, že by bylo přehnaně úzkostné a plačtivé. Projevy časem odezní stejně tak, jako přišly. Stav, kdy dítě nechce jinou osobu a propadá v srdceryvný pláč, který dlouho nejde uklidnit, ale nemusí být vázaný jen na matku. Jde o osobu, která tráví s dítětem nejvíce času. Tou může být i otec či babička.


Neignorujte úzkost, způsobíte problémy

Pláč a další projevy úzkosti, kdy dítě potřebuje jen vás, vztahuje k vám ruce, volá vás či se rovnou chce nosit a nepustí vás samotnou ani do koupelny, není vhodné ignorovat. Naopak je důležité věnovat v tomto období dítěti veškerou lásku a péči. Dítě si vytváří citové pouto, buduje si důvěru. Pokud se mu budete posmívat či ho dokonce budete trestat, můžete způsobit, že si do dalšího života vytvoří trauma. To může mít za následek velké problémy v budoucnu – hlavně velmi nízké sebevědomí a pocit nejistoty. Proto vydržte, dítěti se věnujte a dejte mu najevo, že vám na něm záleží. Do života mu tak dáte víc, než si myslíte.


Tipy MIMIFORA:
Jak vyzrát na separační úzkost

-    Máte-li možnost, nechávejte dítě občas hlídat jinou osobou, aby si zvyklo na přítomnost dalších lidí, a to nejlépe před 6. měsícem.
-    Když od dítěte musíte odejít v období separační úzkosti, dělejte to po obědě či spánku, kdy je dítě méně rozmrzelé.
-    Má-li dítě problém s vaším odchodem, nejděte pryč hned na dlouhou dobu. Běžte krátce do vedlejší místnosti, vraťte se. Intervaly postupně prodlužujte.
-    Snažte se odcházet v klidu a s úsměvem. Projevy zhorší, když budete nervózní a podrážděná.
-    Vždy se s dítětem rozlučte, neutíkejte potají. Dítě nesmí mít pocit, že jste ho zradila.
-    Pokud se s dítětem rozloučíte a svěříte hlídání jinému, nevracejte se ani tehdy, když vás volá a zoufale pláče. Situaci zhoršíte a příště se jejímu opakování nevyhnete.
-    Plňte, co slíbíte. Dítě musí vědět, že vám může věřit. Pokud mu řeknete, že se vrátíte po obědě, splňte to. Dodržujte dohodu, získáte si jeho důvěru.
-    Pokud dítě necháváte hlídat, raději tak v tomto období čiňte ve známém prostředí, nejlépe doma. Pro potomka je přijatelnější, když babička či chůva přijde k vám, než když ho odvezete do neznáma.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse