vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sebepoškozování u dětí: Proč to dělají?

13. listopadu 2014

Sebepoškozování u dětí: Proč to dělají?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: sebepoškozování bolest nemoc děti krev

preventan-mimiforum-banner

Začne-li se dítě sebepoškozovat, jde o problém, který je třeba řešit. Mávnout nad ním rukou s tím, že z toho vyroste, by se nemuselo vyplatit.

Dívky mezi čtrnáctým a osmnáctým rokem. Právě pro tuto skupinu je nejtypičtější nebezpečné sebepoškozování. Řezání se žiletkou, pálení se cigaretami, trhání si vlasů či drásání kůže do krve – to jsou jeho nejčastější projevy. Mluví se o něm jako o »symbolu pořezaného zápěstí« a typické je, že dotyčný ruce mívá ovázané, kryté náramky, rukávy, nechce je odhalit, poškození skrývá.

 

Může se změnit v závislost

„Asi se zbláznil,“ řeknou si mnozí, když se prokáže, že se dítě sebepoškozuje. To ale není pravda. Dítě tak většinou dává najevo jiné problémy, není duševně nemocné. Pokud jej ale nikdo nevyslyší, nemusí to dopadnout dobře. Ze sebepoškozování se může stát závislost a pro dítě či dospívajícího je pak prostředkem úlevy v těžkých situacích, například při nervovém vypětí.

 

Sebepoškozování nepodceňujte!

Pokud se dítě či dospívající začne sebepoškozovat, nejde nikdy o banalitu, kterou můžeme přehlížet. Vždy je třeba zjistit důvod a vše řešit. Pokud by totiž dotyčný ve svém chování pokračoval, nejen, že si trvale zohaví tělo, ale také se u něj může rozvinout vážné psychické onemocnění či porucha osobnosti. Navíc jde o velmi nebezpečnou věc, protože může dojít i k nechtěné sebevraždě.

 

Jak se zachovat deti-a-rodina-sebeposkozovani-u-deti-ii-sxc-nahled

Pokud zjistíte, že se vaše dítě či teenager sebepoškozuje, zachovejte klid. Nekřičte na něj, nevyhrožujte, nenadávejte, jinak vše zhoršíte. Zkuste s ním opatrně promluvit a hlavně ho ujistěte, že mu pomůžete s jakýmkoli problémem a budete za ním stát. Pokuste se mu více věnovat, dávat mu najevo, že vám na něm záleží. Pokud ale bude v sebepoškozování pokračovat, obraťte se na odborníky, například na linku důvěry, na krizová centra či na dětského psychologa.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Proč se děti sebepoškozují

 

-          Sdělují problém, o kterém neumí mluvit. Může jít o potíže, se kterými se dítě bojí svěřit. Trápí jej bezmoc, a tak volá o pomoc právě touto cestou.

 

-          Chtějí upoutat pozornost. Sebepoškozování se může objevit u dětí, které se cítí odstrčené a trpí nedostatkem pozornosti. Může jít o snahu na sebe takto upozornit.

 

-          Touha odlišovat se. Další důvod, proč se děti a dospívající mohou poškozovat. Chtějí být jiní, vynikat mezi svými vrstevníky a napadne je právě tato cesta.

 

-          Dávají najevo psychickou bolest. Sebepoškozování může být výrazem toho, jak dítě vnitřně trpí a nedokáže to dát jinak najevo. Může se jednat o úzkosti, pocity selhání, neštěstí, nezařazenosti ve společnosti. Reagovat tak může i na šikanu.

 

-          Řeší tak problémy v rodině. Dítě se může začít sebepoškozovat ve chvíli, kdy pro něj začne být situace doma neúnosná – například při bouřlivém rozvodu rodičů. Může tak reagovat i na nefungující rodinu či domácí násilí, třeba otce na matce.

 

-          Napodobuje vrstevníky. I když dítěti nepřináší sebepoškozování radost, může tak reagovat proto, aby napodobilo své vrstevníky a vyrovnalo se jim. Ukázalo, že se nebojí bolesti, přidalo se ke skupině, která vyznává například gothic či Emo styl.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
již delší dobu pozoruji v rodině dvouletou holčičku, jak zprvu si jen dávala facky do hlavičky a tahala vlásky,ale včera jsem viděla jak nedostala hračku a táhla si tvář až do běla , muselo to hodně bolet a tahala si vlásky , válela se a stekala. zatím to berou, že z toho vyroste,ale už to přechází ve velkou bolest až se jí očičko znetvořilo a trvalo to dost dlouho…
20:19 30.08.2016 - Anitaviragova1976 -

Afektivni lsbilita

Muzete mi prosim pomoc muj 4 lety syn se nahle a vnetlive zacal poskozovat trha si vlasy a stipe a skrabe se do obliceje a oci staci malej ipulz nevim proc to dela a jak mu mam pomoc doktor ho diagnostikovaljako afektivni labilitu co to je a co me ceka fo budoucna dekuji

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse