banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

S dětmi na výlet do hor

10. dubna 2016

S dětmi na výlet do hor

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: hory tip tipy výlety výlet

preventan-mimiforum-banner

Vysokohorská turistika není pro malé děti a jejich rodiče dvakrát ideální. Může totiž přinést řadu problémů. Jaké jsou ty nejčastější? A kam se vypravit na našich horách, aby se to dětem opravdu líbilo? Zde je pár tipů.

Patříte mezi vášnivé milovníky vysokohorské turistiky a bez hor prostě nemůžete být? Jenže pak se vám narodí dítě a vše se změní. Brát malé dítě do hor je nejen náročné a nepohodlné, ale především může pro dítě představovat zdravotní riziko. Dnešní doba však přináší trend neomezovat se, a tak spousta rodičů vyrazí i s těmi nejmenšími – často v šátcích a krosnách do kopců mnohdy značné nadmořské výšky a nechtějí slyšet varování odborníků, že na dítě se musí pomalu…

Zajímavost MIMIFORA

Do jaké nadmořské výšky vzít dítě?

Dítě do 2 let – maximální výška 2 000 m.n.m.

Dítě 2–7 let – maximální výška 3 000 m.n.m.

Dítě 7–14 let maximální – výška 4 000 m.n.m.

Děti na horách reagují jinak

Dětský organismus se totiž vyvíjí, a tak není schopen reagovat tak, jako ten dospělý. Děti do dvou let neumí vyrovnávat polykáním tlak ve středním uchu, který při změně nadmořské výšky vzniká, a tak je bolí uši a pláčou. Proto se v jejich případě nedoporučuje jízda lanovkami a každých 300 metrů převýšení by se caparti měli napít. I tak by se nejmenší neměli dostat – podle doporučení – do výšek více než do 2 000 m.n.m. U nás tedy tento problém nehrozí, protože naše nejvyšší hora Sněžka měří 1602 m. Spousta rodičů ale vyráží na výlety do zahraničních hor – a to už může být problém.

Nepodceňuje odpočinek, nepřeceňujte síly

Dětem na horách hrozí i další rizika – horská nemoc, prochlazení, u kojenců do jednoho roku se dokonce spekuluje o zvýšení možnosti syndromu náhlého úmrtí. To vše bychom měli zvážit, než se s dětmi na hory vypravíme. Důležité je také nepodcenit odpočinek a nepřeceňovat fyzické síly. Samozřejmě každý člověk – i dítě – reaguje jinak, a tak záleží na rodičích, co si troufnou vyzkoušet. Přinášíme pár tipů z našich hor na stezky a putování, která děti rozhodně budou bavit.

Zajímavost MIMIFORA

Jak dlouhé túry děti zvládnou?

Dítě 4–6 let maximálně půldenní túry

Dítě 6–9 let maximálně jednodenní túry

Tipy MIMIFORA

Kam na výlet s dětmi na horách

Krkonoše: Pohádková stezka Malou Úpou

Na Pomezních Boudách začíná trasa speciální pohádkové stezky, která nabízí celkem deset zastavení. Projdete nádhernou přírodou Krkonoš a děti se budou těšit na další a další pohádky, které je po cestě čekají.

Doporučené trasy:

● Pomezní Boudy – Spálený Mlýn cca 7 km (autobusem zpátky na Pomezní Boudy).

● Kostel (historické centrum obce) – okruh okolo Kraví hory (cca 3,5 km)

● Kostel – okolo Moravanky na Pacestník – zpět po červené asfaltové komunikaci ke kostelu (cca 5 km). Jedno ze zastavení se nachází ve výšce téměř 1100 m.n.m.

Jizerské hory: Hravé putování ještědským lesem

Naučná a prožitková stezka »Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem«, začíná Na Výpřeži v Tetřevím sedle pod Ještědem. Cestu dlouhou asi tři kilometry tvůrci zpestřili pestrými malůvkami a nejrůznějšími hračkami ze dřeva, které vás seznámí se životem lesa. Stezka je vhodná i pro maminky s kočárky.

Krušné hory: Ježíškova cesta

Již čtyři roky je v Ježíškově městečku, v Božím Daru v Krušných horách, otevřena speciální Ježíškova cesta, která má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m a je určený pro zdatné turisty.

Na cestu, která má 13 zastávek, vyrazíte od Infocentra v městečku Boží Dar, ve kterém si vyzvednete Ježíškův pas. K zastávkám dojdete po značených cestách a poznáte je podle domečků. V každém z nich čeká děti zajímavý úkol. Někde budou poznávat stopy zvěře, jinde stromy podle listů nebo plodů, v dalších zastávkách zase budou muset uhádnout, co k sobě patří a nepatří atd. Na všech zastávkách bude děti vítat Ježíšek a jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa. Po skončení odevzdáte vyplněný pas s řešením úkolů a od Ježíška dostanete malý dárek.

Tip MIMIFORA

Pokud jste milovníci turistiky, rozhodně se vyplatí nezapomenout na své klouby a dřív, než se přihlásí problémy, jim dodat dostatečnou a správnou výživu ve formě doplňku stravy.

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:10 13.03.2017 - Martina -

Bez nadpisu

Tak jsem ho koupila a naše cestování se mnohem zlepšilo, už nemusím několikrát za cestu zastavovat 
22:02 07.03.2017 - Karolína -

Bez nadpisu

Také jsem řešila úplně stejnou situaci a vyřešila to také cestovním polštářkem, tento by měl být zdravotně nezávadný a je vyroben v Čr, žádná Čína www.innuichi.com/ces­tovni-polstarky-pro-deti/cestovni-polstarky-pro-deti-3-roky-a-vice/
23:33 05.03.2017 - Petra -

Bez nadpisu

Já koupila cestovní polštářek, kterým hlavičku zafixuji a cestování máme bezporblému
20:33 02.03.2017 - Martina -

Bez nadpisu

Ahoj, když cestuji s dětmi autem, tak jim hlavička v autosedačce lítá ze strany na stranu jak to prosím řešíte?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa