vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
S dětmi na výlet do hor

10. dubna 2016

S dětmi na výlet do hor

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: hory tip tipy výlety výlet

preventan-mimiforum-banner

Vysokohorská turistika není pro malé děti a jejich rodiče dvakrát ideální. Může totiž přinést řadu problémů. Jaké jsou ty nejčastější? A kam se vypravit na našich horách, aby se to dětem opravdu líbilo? Zde je pár tipů.

Patříte mezi vášnivé milovníky vysokohorské turistiky a bez hor prostě nemůžete být? Jenže pak se vám narodí dítě a vše se změní. Brát malé dítě do hor je nejen náročné a nepohodlné, ale především může pro dítě představovat zdravotní riziko. Dnešní doba však přináší trend neomezovat se, a tak spousta rodičů vyrazí i s těmi nejmenšími – často v šátcích a krosnách do kopců mnohdy značné nadmořské výšky a nechtějí slyšet varování odborníků, že na dítě se musí pomalu…

Zajímavost MIMIFORA

Do jaké nadmořské výšky vzít dítě?

Dítě do 2 let – maximální výška 2 000 m.n.m.

Dítě 2–7 let – maximální výška 3 000 m.n.m.

Dítě 7–14 let maximální – výška 4 000 m.n.m.

Děti na horách reagují jinak

Dětský organismus se totiž vyvíjí, a tak není schopen reagovat tak, jako ten dospělý. Děti do dvou let neumí vyrovnávat polykáním tlak ve středním uchu, který při změně nadmořské výšky vzniká, a tak je bolí uši a pláčou. Proto se v jejich případě nedoporučuje jízda lanovkami a každých 300 metrů převýšení by se caparti měli napít. I tak by se nejmenší neměli dostat – podle doporučení – do výšek více než do 2 000 m.n.m. U nás tedy tento problém nehrozí, protože naše nejvyšší hora Sněžka měří 1602 m. Spousta rodičů ale vyráží na výlety do zahraničních hor – a to už může být problém.

Nepodceňuje odpočinek, nepřeceňujte síly

Dětem na horách hrozí i další rizika – horská nemoc, prochlazení, u kojenců do jednoho roku se dokonce spekuluje o zvýšení možnosti syndromu náhlého úmrtí. To vše bychom měli zvážit, než se s dětmi na hory vypravíme. Důležité je také nepodcenit odpočinek a nepřeceňovat fyzické síly. Samozřejmě každý člověk – i dítě – reaguje jinak, a tak záleží na rodičích, co si troufnou vyzkoušet. Přinášíme pár tipů z našich hor na stezky a putování, která děti rozhodně budou bavit.

Zajímavost MIMIFORA

Jak dlouhé túry děti zvládnou?

Dítě 4–6 let maximálně půldenní túry

Dítě 6–9 let maximálně jednodenní túry

Tipy MIMIFORA

Kam na výlet s dětmi na horách

Krkonoše: Pohádková stezka Malou Úpou

Na Pomezních Boudách začíná trasa speciální pohádkové stezky, která nabízí celkem deset zastavení. Projdete nádhernou přírodou Krkonoš a děti se budou těšit na další a další pohádky, které je po cestě čekají.

Doporučené trasy:

● Pomezní Boudy – Spálený Mlýn cca 7 km (autobusem zpátky na Pomezní Boudy).

● Kostel (historické centrum obce) – okruh okolo Kraví hory (cca 3,5 km)

● Kostel – okolo Moravanky na Pacestník – zpět po červené asfaltové komunikaci ke kostelu (cca 5 km). Jedno ze zastavení se nachází ve výšce téměř 1100 m.n.m.

Jizerské hory: Hravé putování ještědským lesem

Naučná a prožitková stezka »Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem«, začíná Na Výpřeži v Tetřevím sedle pod Ještědem. Cestu dlouhou asi tři kilometry tvůrci zpestřili pestrými malůvkami a nejrůznějšími hračkami ze dřeva, které vás seznámí se životem lesa. Stezka je vhodná i pro maminky s kočárky.

Krušné hory: Ježíškova cesta

Již čtyři roky je v Ježíškově městečku, v Božím Daru v Krušných horách, otevřena speciální Ježíškova cesta, která má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m a je určený pro zdatné turisty.

Na cestu, která má 13 zastávek, vyrazíte od Infocentra v městečku Boží Dar, ve kterém si vyzvednete Ježíškův pas. K zastávkám dojdete po značených cestách a poznáte je podle domečků. V každém z nich čeká děti zajímavý úkol. Někde budou poznávat stopy zvěře, jinde stromy podle listů nebo plodů, v dalších zastávkách zase budou muset uhádnout, co k sobě patří a nepatří atd. Na všech zastávkách bude děti vítat Ježíšek a jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa. Po skončení odevzdáte vyplněný pas s řešením úkolů a od Ježíška dostanete malý dárek.

Tip MIMIFORA

Pokud jste milovníci turistiky, rozhodně se vyplatí nezapomenout na své klouby a dřív, než se přihlásí problémy, jim dodat dostatečnou a správnou výživu ve formě doplňku stravy.

Text: ino

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:10 13.03.2017 - Martina -

Bez nadpisu

Tak jsem ho koupila a naše cestování se mnohem zlepšilo, už nemusím několikrát za cestu zastavovat 
22:02 07.03.2017 - Karolína -

Bez nadpisu

Také jsem řešila úplně stejnou situaci a vyřešila to také cestovním polštářkem, tento by měl být zdravotně nezávadný a je vyroben v Čr, žádná Čína www.innuichi.com/ces­tovni-polstarky-pro-deti/cestovni-polstarky-pro-deti-3-roky-a-vice/
23:33 05.03.2017 - Petra -

Bez nadpisu

Já koupila cestovní polštářek, kterým hlavičku zafixuji a cestování máme bezporblému
20:33 02.03.2017 - Martina -

Bez nadpisu

Ahoj, když cestuji s dětmi autem, tak jim hlavička v autosedačce lítá ze strany na stranu jak to prosím řešíte?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse