vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Samovyšetření prsou: Jak jej správně provádět?

2. června 2015

Samovyšetření prsou: Jak jej správně provádět?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: samovyšetření Prsa nádor nemoc rakovina

preventan-mimiforum-banner

Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny u žen. Pokud se však zachytí včas, je naděje na úplné uzdravení velmi dobrá. Důležitá je prevence!c

Každá osmá žena. Právě tolik jich onemocní rakovinou prsu. U nás ročně přibude šest tisíc nemocných žen. Podobně jako u ostatních typů rakoviny i zde platí – čím dříve se na ni přijde, tím je větší šance, že žena přežije – a možná i bez následků. Základem, jak nemoc zachytit včas je každý měsíc, dva až tři dny po skončení menstruace, provádět samovyšetření prsu. Víte ale, jak správně na to?

 

1. Vysvlečte se do půli těla a postavte se před zrcadlo. Oběma rukama volně připažte a zjistěte, zda nepozorujete změny tvaru svých prsou a jejich okolí, či zda se někde nevyskytují zduřeniny, pokožka není svraštělá, případně není některá z bradavek vtažená dovnitř. Pokud ale nemáte obě prsa stejně velká, není důvod ke zbytečným obavám.


2. Zdvihněte obě dvě ramena a pokračujte v předchozím pozorování tak, že se před zrcadlem budete pomalu otáčet zprava doleva a zleva doprava.


3. Uchopte prsa jedno po druhém dlaněmi a nejprve vodorovným a poté svislým klouzavým pohybem je prohmatejte. Pozorujte, zda neucítíte ztvrdlé místo anebo hrčku.


4. Levé rameno spusťte dolů, pravou rukou dokola prohmatejte levou bradavku uprostřed dvorce, potom ji jemně stlačte, jestli z ní nevyteče mléčný či krvavý výtok. Tím stejným způsobem si vyšetřete i pravé prso.


5. Lehněte si na záda, podložte si hlavu malým polštářkem a pod levou lopatku si položte přeložený ručník tak, abyste měli prso ve vyvýšené poloze. Pravou rukou si prohmatejte prso a jeho okolí. Stejným způsobem si vyšetřete i pravé prso.


6. Jemným tlakem vnitřní strany třech prostředních prstů (ne konečky) si prohmatejte levé prso. Začněte zvenčí zespodu, krouživými pohyby kolem, vždy blíže k střední bradavce. To udělejte dvakrát. Jednou mějte ruku založenou pod hlavou a jednou volně připaženou. Stejně postupujte při prohmatávání pravého prsa.


7. Levou ruku si založte pod hlavu a pravou rukou (podobnými pohyby jako v předcházejícím případě) si prohmatejte podpaží, zda v něm není hrčka. Stejným způsobem si vyšetřete i pravé podpaží.


8. Levou rukou volně připažte. Pravou rukou prohmatejte jamku nad klíční kostí. Stejným způsobem si vyšetřete i pravou stranu.

 

Zdroj: www.zdravaprsa.cz

 

zdravi-a-krasa-samovysetreni-prsou-ii-sh-nahled Tip MIMIFORA:

Zapojte se do Avon pochodu a podpořte ženy bojující s rakovinou prsu! Letošní již 15. ročník startuje na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 6. 6. 2015 ve 12 hodin. Pětikilometrová trasa vede na Rohanský ostrov, kde vás pak čeká zajímavý program. Vstupenkou je tradiční růžové tričko.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse