vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Sama se třemi dětmi. Dá se to zvládnout?

17. března 2016

Sama se třemi dětmi. Dá se to zvládnout?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: otec matka samoživitelka Rozvod milenka děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Partner odešel a vám zůstaly jen oči pro pláč. A kromě toho také tři děti, na které budete sama. Jste zoufalá, protože jste přesvědčena, že se to nedá zvládnout. Ale i zdánlivě bezvýchodné situace mají řešení.

Diskutujte: Zůstala jste sama s několika dětmi? Poraďte ostatním, jak situaci zvládnout!


„Když jsem potřetí otěhotněla, byla jsem nesmírně šťastná. Tak jsem se těšila na miminko, že jsem vůbec neviděla, jak se partner mění. To, že jsme spolu nespali, jsem přičítala mému těhotenství. Jenže měsíc před porodem přišel s tím, že si někoho našel a od nás odchází. Byl to šok. Sama se třemi dětmi, jak to zvládnu? Běželo mi hlavou. Dcera se narodila předčasně, ale naštěstí zdravá. Jenže já nevím, jak budeme žít. Mám jen rodičovský příspěvek a přídavky na děti. Bývalý manžel je nezaměstnaný a nic nám neplatí. Navíc se o ně vůbec nezajímá. Nevím, jak dál. Jak to zvládnout, když jsem sama se třemi dětmi?,“ mluví otevřeně o své situaci Nikola (35).

U milenky má klid a čisto!

Přes 64 % mužů je alespoň jednou během dlouhodobého partnerství nevěrných, téměř každé druhé manželství se rozvádí. To jsou bohužel smutná fakta, která ukazují, že v této situaci není paní Nikola rozhodně sama. „S manželem jsme měli tři děti vždy rok od sebe, takže pro mě je to náročné tak, jako bych měla trojčata. Věnovala jsem se dětem a na něj neměla příliš času. A tak mi to vrátil i s úroky. Našel si milenku a mě řekl, že se chce rozvést. U nás je prý neustále randál, takže se nevyspí, navíc nemám pečlivě naklizeno a nevěnuji se mu v posteli. Jak taky, se třemi malými dětmi! Samozřejmě milenka všechny představy splňuje. Zůstala jsem sama s dětmi, nemám hlídání ani peníze a nevím, jak to řešit. Budu muset jít do práce s tím, že děti půjdou do jeslí a školky. Jak to zvládneme, nevím,“ vypráví podobný příběh Žaneta (34).

Muži chtějí pohodlí a klid tema-tydne-sama-se-tremi-detmi-i-sh

Zdaleka ne každý muž je rodinný typ, který žije pro své děti a ještě k tomu se o ně pilně stará. Vaří jim, krmí je, obléká, miminka přebaluje a chodí s nimi ven. Většina práce je na ženách. Jenomže muži mají rádi své pohodlí a klid. A když si pořizují děti, nepřemýšlejí, že doma bude spoustu let rušno, a že se celý život od základů změní. Partnerka, kterou měli pro sebe, se bude věnovat dětem a oni zůstanou na okraji zájmu. Spousta jich situaci nezvládne, a tak hledá únik v náruči svobodné milenky, kde najdou klid a porozumění. Když se pak rozhodnou odejít od rodiny, neřeší, co bude dělat sama žena s několika dětmi.

Sama s dětmi: Nejhorší jsou začátky

Dá se to zvládnout, když máte tři děti a manžel vám najednou oznámí, že odchází? Ano, dá. Nic jiného vám totiž nezbude. I když se budete cítit na dně a mít pocit, že takto žít je nereálné, musíte v sobě najít sílu. Bude to těžké, ale hlavním motorem je fakt, že vás děti potřebují. Zkušenosti žen, které se ocitly v podobné situaci, se shodují. Nejhorší byly začátky. Vše se nakonec zvládlo, i když jejich osobní život šel stranou. „To, že od nás manžel odešel, mělo nakonec velkou výhodu. Dokázala jsem si, že se o děti umím postarat sama, že jsem zcela soběstačná a chlapa k životu nepotřebuju. Stouplo mi sebevědomí a začala jsem se cítit mnohem lépe,“ říká svou zkušenost Pavla (37).

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, když zůstanete sama s dětmi

  • Posbírat veškerou sílu, protože děti vás maximálně potřebují.

  • V klidu promyslet všechny možnosti, naplánovat si rodinný rozpočet.

  • Pokud máte babičky, využít jejich pomoc (nabídnou-li ji).

  • Trvat na výživném od svého ex, pokud neplatí, pak se obrátit na soud.

  • Vyřídit si přídavky na děti a příspěvky, na které dosáhnete (např. na bydlení).

  • Obrátit se s prosbou o pomoc na sociální úřad či Krizové centrum pro děti a rodiče.

  • V případě psychických problémů vyhledat neodkladně pomoc psychologa.

  • Najít si alespoň brigádu či drobný přivýdělek, dá-li se to časově zvládnout.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

 Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse