vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Růstový hormon: Proč dítě málo roste?

5. prosince 2016

Růstový hormon: Proč dítě málo roste?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: vzrůst výška Růstový hormon rodiče děti

preventan-mimiforum-banner

Nedostatek růstového hormonu je jednou z příčin, proč je dítě o hlavu menší, než jeho vrstevníci. Důvodů, proč váš potomek neroste, může být ale mnohem víc.

Diskutujte: Jaké jsou vaše zkušenosti s růstovým hormonem?


Na první pohled vypadá zdravě a nic mu neschází. Je veselé, živé, rádo si hraje s ostatními. Má to ale jeden háček – v porovnání s vrstevníky je o půl hlavy či hlavu menší. „Všichni si mysleli, že mám dvou až tříleté dítě a chválili syna, jak je šikovný. Potíž ale byla, že měl pět pryč. Ve srovnání s ostatními vypadal o dva roky mladší. Nejdříve jsem to řešit nechtěla, ale pak jsme si nechali udělat testy. Synovi zjistili nedostatek růstového hormonu,“ mluví o své zkušenosti s menším dítětem Katka (35).

 

Faktory, které mají vliv na růst

Na růst dítěte má vliv celá řada faktorů. Těhotenství matky a jeho průběh před narozením, správná výživa dítěte, či rodina a prostředí, ve kterém žije. U dětí, které citově strádají, nebo jsou týrané, může dojít ke zpomalení růstu. Výraznou roli hraje i genetika. Pokud jsou oba rodiče malí, je velmi nepravděpodobné, že jejich dítě bude vysoké.

 

Pomocníkem je percentilový graf

To, zda vaše dítě roste správně, sleduje pediatr na pravidelných prohlídkách, avšak sami si tento fakt můžete ověřit pomocí percentilového grafu. Najdete jej na internetu. Zadáte výšku, váhu a další data týkající se dítěte a ihned uvidíte, zda je růst vašeho potomka v normě, anebo ne.

 

Důvody, proč dítě neroste

Pokud je dítě proti vrstevníkům malé, roste pomalu, anebo téměř vůbec, je třeba hledat příčinu. Ne vždy za tím musí stát nedostatek růstových hormonů – může jít o poruchu štítné žlázy, Turnerův syndrom u dívek, Prader-Willi syndrom, chronické onemocnění ledvin a mnohé další. Málo růstového hormonu je však velmi častou příčinou tohoto problému.

 

deti-a-rodina-rustovy-hormon-ii-sh-nahled Když tělu chybí hormon

Růstový hormon produkuje podvěsek mozkový a nejvíce se ho uvolňuje ve spánku. Proto mohou mít problémy s růstem i ty děti, které trápí chrápání, dýchací potíže a s nimi spojené buzení a nekvalitní spánek. Pokud se ukáže, že tělu chybí, je třeba ho dodávat pomocí podkožních injekcí večer před spaním. I když jde o běh na dlouhou trať, výsledky jsou brzy vidět a dítě začne růst. Injekcí se není třeba bát. Naopak, pokud byste je odmítla, udělala byste svému potomkovi »medvědí« službu. Celý život by mohl mít komplexy ze svého malého vzrůstu.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

  • Během prvního roku života vyroste dítě zhruba o 25 cm. Za další rok může být vyšší až o 13 cm.

  • Ve dvou letech děti obvykle dosahují 50 % předpokládané výšky v dospělosti.

  • Batolata ročně vyrostou průměrně o 7 až 10 cm ročně, předškoláci a školáci přibližně o 5 cm za rok.

  • Během puberty rychlost růstu opět stoupá, a to průměrně o 9 cm ročně u dívek a 12 cm u chlapců.

  • Růst u dívek končí většinou v 15 letech, u chlapců mezi 17. a 18. rokem.

 

Informace na internetu:

www.rustovyhormon.cz

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse