vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Růstové bolesti: Takto mohou trápit vaše děti!

18. prosince 2015

Růstové bolesti: Takto mohou trápit vaše děti!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: růst Růstové bolesti kosti nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Bolesti nohou večer a v noci. Tak se nejčastěji projevují růstové bolesti, které děti mohou pořádně potrápit. 

Diskutujte: Co zabírá na růstové bolesti u vašich dětí? 


 Nejčastěji se objevují mezi třetím a dvanáctým rokem a nejvíce přicházejí večer a v noci.  Projevují se bolestí nohou v oblasti lýtek a holenních kostí a mohou nás pořádně vyděsit. Aby taky ne, když si děti náhle stěžují na bolesti nohou. Ta může být velmi intenzivní a vést k pláči. Za nepříjemnými stavy přitom nemusí stát nic jiného, než růstové bolesti.

Bolesti nohou umí vyděsit

„Když si pětiletý syn začal stěžovat na bolesti lýtek, nejdříve jsem se strašně vyděsila. Vzpomněla jsem si totiž na dceru kamarádky, kterou taky bolívaly nohy – a objevili jí leukémii. Šli jsme k lékaři a absolvovali všemožná vyšetření. Naštěstí bylo všechno negativní. Nedovedete si představit, jak se mi ulevilo, když doktorka řekla, že jde o růstové bolesti,“ mluví o své zkušenosti Dáša (35).

Růstové bolesti útočí v noci

Vše je dáno tím, že děti od batolecího věku po pubertu absolvují několik růstových skoků. Náhle se vytáhnou, a pak chvíli stagnují. A právě v období, kdy se vytahují, se mohou růstové bolesti objevit v celé své kráse. Typická pro ně je bolest dolních končetin, hlavně lýtek a holení, ale i jamky za kolenem. Více se objevují po námaze, například po sportu, a obvyklé jsou pro ně večerní a noční hodiny, kdy je dítě v klidu.

Zajímavost MIMIFORA:

Růstové bolesti popsal jako první francouzský lékař Marcel Duchamp v roce 1823. Tehdy je spojoval s růstem a revmatickou horečkou. Přesná příčina ale není známa dodnes.

Bolest zevnitř nohou deti-a-rodina-rustove-bolesti-ii-sh

Odborníci většinou uvádějí, že bolesti bývají oboustranné, tedy obou končetin zaráz. Mívají různou intenzitu – od slabé až po silnou, a děti je popisují jako hluboké – jdoucí zevnitř nohou. Bolest může trvat různě dlouho dobu, i několik hodin, většinou však skončí do třiceti minut. Pokud je však intenzivní a opakuje se často, může narušovat spánek a přinést problémy.

Bolesti mohou značit i vážný problém

Pokud si dítě náhle začne stěžovat na bolesti nohou, je lepší vše konzultovat s lékařem – a ne je rovnou přičítat růstu. I když o tento důvod jít může, je třeba napřed vyloučit další možné nemoci a komplikace – infekce, záněty kostí, metabolické poruchy, hematologické potíže, nádory apod.

Kosti rostou skokově

Teprve tehdy, kdy lékař vyloučí jiné příčiny problémů, může potvrdit růstové bolesti. Ty se podle odborníků objevují nejčastěji ve dvou vlnách – mezi 3 a 5 lety a 8. a 12. rokem.  Proč vlastně vznikají, není dodnes zcela jasné. Jedna z teorií říká, že za vše může nepoměr mezi růstem dlouhých kostí, svalů a šlach. Kosti totiž rostou většinou ve spánku a skokově. Neznamená to ale, že by kosti, které se protahují, dítě bolely. Za nepříjemnými pocity stojí napětí okolních měkkých tkání. Ty obsahují větší množství nervových zakončení, a tak jsou velmi citlivé.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když má dítě růstové bolesti

  • Pomáhá jemná masáž bolestivých míst.

  • Končetiny je dobré namazat Alpou či chladivým gelem na nohy.

  • V případě větších bolestí podat dětský paracetamol, nebo brufen. Nemělo by se z toho však stát každodenní pravidlo.

  • Dobré jsou i teplé obklady, které pomáhají bolest snížit.

  • Dítě je třeba uklidnit a znovu jej nechat usnout.

 Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:45 26.12.2018 - Marie -

doktor

pokud chcete opravdu kvalitní a dobré vitamíny, tak se musíte poradit s lékařem, ten vám doporučí to nejlepší co je ;ú
18:45 19.12.2018 - Helena -

vitamíny

už proto je dobré kupovat dětem vitamíny a nechat si je klidně i předepsat od lékaře. holky jsem pro! řekněte si!
22:21 24.02.2017 - Kulichová Hana -

Bez nadpisu

Dobrý večer, také přidávám zkušenost, mé dceři je 15 let a bohužel měla bolesti jako malá a nyní opět.Bere colafit, vigantol ten jí předepsala doktorka a promazává chladícím masážním gelem.
18:23 22.11.2016 - Svojanová Helena -

Bez nadpisu

Dobrý den, narazila jsem na tuto diskuzi při hledání pomoci pro syna, který kloubními bolestmi trpěl. Děkuji za vaše komentáře, dámy. Colafit junior jsme tedy zkusili a i u nás pomohl.
18:22 22.11.2016 - Erika Strouhlová -

Bez nadpisu

Pěkný článek.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse