vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Růst prvních zubů: Toto všechno ho provází!

25. února 2014

Růst prvních zubů: Toto všechno ho provází!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: růst horečka bolest zuby miminko

preventan-mimiforum-banner

Růst prvních zubů může provázet řada potíží. Od nechutenství, přes teploty a bolest, až po průjem. Ne vždy ale musí být vzniklé problémy spojené se zuby. Svádět všechno se na ně zkrátka nedá. 

Některým dětem vyrostou zuby tak hladce, že si toho ani nevšimnete. Jiné se však mohou potýkat s nemalými problémy a prořezávání prvního chrupu si doslova protrpět. Existuje totiž více potíží, které mohou prořezávání zubů doprovázet.

 

Když rostou první zuby… deti-a-rodina-rust-prvnich-zubu-ii-sxc-nahled

Kdy vyroste první zub, je individuální. Nejčastěji to bývá kolem půl roku, ale výjimkou nejsou ani děti, které jsou bez zoubků ještě v roce. Neznamená to ale, že by bylo něco špatně. Zuby vyrostou každému – jen ne vždy brzy a zcela bez problémů. Rodiče se pak musejí obrnit velkou trpělivostí, protože zuby mohou dát zabrat nejen dětem, ale i jim.

 

Co všechno může prořezávání zubů provázet?

Prořezávání zubů může provázet řada potíží. Jsou-li ale příliš intenzivní, vyskytnou-li se vysoké teploty či intenzivní zvracení, je třeba hned vyhledat lékaře. Ne všechny problémy lze totiž přisuzovat zubům – může se jednat o jinou nemoc.

 

-          Nechutenství. To, že dítě, které je jinak při chuti přestane mít na jídlo pomyšlení, nemusí hned znamenat žádné nemoci. Když rostou zuby, stává se, že dítě jídlo odmítá. Pokud stav trvá déle, či v případě, že začne odmítat i tekutiny, neodkládejte návštěvu lékaře.

-          Neklid. Velmi častý příznak prořezávání zoubků. Dříve pohodové dítě je najednou neklidné, podrážděné, plačtivé a vy nevíte, co s ním je.

-          Teplota. Je častým průvodním jevem prořezávání zubů. Zvýšená teplota bývá běžná, v případě vyšších horeček ale odborníci jednotní zcela nejsou. Řada jich zastává názor, že nejsou průvodním jevem prořezávání zubů, jedná se o jiný problém a je třeba vyhledat lékaře.

-          Průjem. Další potíž, která může růst zubů provázet. I zde ale platí, že je-li příliš urputný či dlouhodobý, poraďte se s lékařem.

-          Zvracení. Mnoho maminek se setkalo s tím, že dítě při prořezávání zubů zvracelo. Slabé zvracení se sice vyskytnout může, ale je-li intenzivní a časté, je třeba vyhledat lékaře.

 

Tipy MIMIFORA:

Věci, které mohou pomoct při prořezávání zubů

 

-          Kousátko. Na trhu je jich celá řada, nejsou finančně nákladné, a přitom udělají dobrou službu. Zchladíte je v ledničce a dítěti, které je pak kouše, pomáhají dásně ochladit a navodit příjemný pocit. Vždy dejte pozor, aby bylo ze zdravotně nezávadného materiálu a nikdy jej nekupujte na tržnicích.

-          Kůrka chleba. Při prořezávání pomáhá, i pokud dítě kouše kůrku chleba. Kousání totiž růst zubů podporuje, navíc kůrka masíruje dáseň.

-          Speciální gely. V lékárnách můžete zakoupit speciální gely, které obsahují antiseptickou látku. Ta lokálně působí proti bolesti a pomáhá dítěti bolestivé prořezávání zoubků zvládnout.

-          Léky proti bolesti/ horečce. Pokud dítě dásně bolí, má je nateklé, pláče, nebo má teploty, mohou mu pomoct sirupy či čípky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse