vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rozvod: Jak ovlivní děti?

7. října 2013

Rozvod: Jak ovlivní děti?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: agrese Rozvod deprese děti strach rodina

preventan-mimiforum-banner

Zhruba rok u dětí z rozvedených rodin trvá, než se s ním vyrovnají. Pokud ale probíhal dramaticky a neklidně, může je to poznamenat doslova na celý život.

4kombinace

4kombinace, doplněk stravy,  je zdrojem čtyř aktivních látek – kolagenu, glukosamin a chondroitin sulfátu a MSM (methylsulfonylmethan).

4kombinace_small

Více ZDE

Každé druhé manželství u nás se podle statistik rozvádí, a tak je nepříjemnostem spojeným s rozchodem rodičů vystaveno nemálo dětí. Každé z nich situaci sice prožívá jinak, ale jen v málo případech ji vítá s otevřenou náručí. Podle odborníků na děti ani tak negativně nepůsobí rozvod samotný, jako spíš dusná atmosféra, většinou plná hádek a naschválů, která jej provází.

 

Časté pocity: Strach i hněv

Strach, co bude dál, nejistota, smutek, agrese ale i hněv – to jsou časté pocity, které dítě při rozvodu rodičů provázejí. Bojí se, že s jedním z rodičů ztratí kontakt, obviňuje a zlobí se na některého z nich, že rozbil rodinu, případně začne obviňovat samo sebe, že za potíže může. Radostný pocit se ale dostaví jen málokdy, a spíše v extrémních případech (týrání, násilí, bití v rodině apod.).

 

Bouřlivý rozvod děti poznamená

Ne každý rodič si ale uvědomuje, že dítě to při rozvodu vůbec nemá lehké. Často podceňuje pocity, které ho provázejí, protože má svých starostí dost. Jenže děti mnohdy nerozumí tomu, co se kolem nich děje. A pokud rozchod rodičů probíhá dramaticky, je plný hádek a osočování, partneři na sebe navzájem kydají špínu a dítě si vzájemně berou jako »rukojmí«, může to mít dlouhodobé následky, které je poznamenají do dalšího života.

 

Děti neodstrkujte, mluvte s nimi tema-tydne-rozvod-ii-sh-nahled

Proto odborníci doporučují chovat se v případě rozvodu co nejvíce klidně a snažit se ovládat emoce. Děti neodstrkovat, naopak s nimi mluvit, nelhat jim a vše jim pravdivě vysvětlit. Dodat jim pocit jistoty, probrat s nimi, jak to bude dále probíhat. S kým a kde bude bydlet, jak se bude vídat s druhým rodičem. Dát mu jasně najevo, že ho máte rádi a nikdy neopustíte. Důležité je také dítě nenavádět vůči partnerovi, nekydat na něj před ním špínu a nemstít se přes mu přes dítě. Podstatný je co největší klid a vzájemná komunikace, protože problematický rozvod může děti negativně ovlivnit na celý další život.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak může děti poznamenat rozvod

 

-          Podle odborných studií děti z rozvedených rodin často dosahují nižšího vzdělání a vydělávají méně. Řada otců je ve vzdělání nepodporuje, aby nemusela platit alimenty.

-          Děti mívají ve škole horší známky a bývají méně soustředěné.

-          Lidé, kteří pocházejí z rozvedených rodin, se v průměru dožívají o čtyři roky nižšího věku. Důvodem je horší a nezdravý, životní styl.

-          V dospívání a v dospělosti mívají problémy ve vztazích. Bojí se vážných vztahů, mívají problém vyjádřit emoce, mohou trpět emoční nejistotou. U dívek dříve začíná puberta i sexuální život, hodně střídají partnery a dříve odcházejí z domu.

-          Dospívající děti častěji trpí pocity bezmoci, mají potíže s navazováním intimních kontaktů.

-          Děti bývají méně sebevědomé, úzkostné, mohou trpět depresemi.

-          Děti rozvedených rodičů mívají častěji problém s alkoholem, kouřením a drogami.

-          Pokud později uzavřou manželství, je až o 48 % vyšší pravděpodobnost, že skončí rozvodem. Až čtvrtina dětí z rozvedených rodin ale manželství neuzavře vůbec.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse