vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rozvádíme se: Jak říct dětem, že si tatínek našel jinou

2. listopadu 2015

Rozvádíme se: Jak říct dětem, že si tatínek našel jinou

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: rodiče dcera syn Rozvod rozchod děti rodina manželství

preventan-mimiforum-banner

V době, kdy se rozpadá každé druhé manželství, není rozvod ničím výjimečným. Děti ale rozchodem rodičů velmi trpí. Kdy jim říct, že tatínek odchází? A jak se zachovat?  

Valecaps Plus

Pokud vás trápí potíže ve vztahu a nemůžete spát, můžete zkusit čistě přírodní doplněk stravy Valecaps Plus. Obsahuje unikátní kombinaci dvou bylin – kozlíku lékařského a šišáku bajkalského. Je ideální při poruchách spánku, které se projevují obtížným usínáním, přerušovaným spánkem, únavou po probuzení a pocitem nedostatečného odpočinku. Výhodou je i to, že pomáhají snižovat stres a podráždění, a tak si je můžete vzít i půlhodinu před očekávanou stresovou situací.

valecaps-30-nahled

Doplněk stravy

Doporučená cena: 125 Kč

Manžel si najde jinou a chce se k ní odstěhovat. Jenže spolu máte děti. Jak jim říct, že se rozvádíte a na kdy to načasovat? Vyplatí se dětem vše vysvětlit a vkládat do hry emoce?

1.Vše řekněte, až je rozvod definitivní

Děti jsou velmi vnímavé a slyší a vidí, že se maminka s tatínkem hádají. Tuší, že se ve vztahu něco nepříznivého děje. Odborníci doporučují – jakmile se definitivně dohodnete na rozvodu, řekněte to dětem. Věc není dobré příliš oddalovat, ale ani ji sdělovat předčasně. Je třeba najít tu správnou chvíli. Pokud se partner bude stěhovat, je ideální vše dětem sdělit týden až dva před plánovaným odchodem, aby měly šanci vše vstřebat, ale zároveň nežily v nejistotě, co se bude dít a jak vše proběhne.

2.Buďte věcní a neobviňujte se

Pokud je to možné, měli by být u sdělení o rozvodu oba rodiče. Jasně a věcně je třeba dětem říct, co se děje, samozřejmě s ohledem na jejich věk. I když se rozcházíte kvůli nevěře, před dětmi si komentáře, jak si tatínek našel jinou, odpusťte. Měli byste se k sobě chovat slušně a rozhodně byste se vzájemně neměli obviňovat. To je věc vás dvou, ne vašich dětí. Ty by nikdy neměly pykat za chyby dospělých.

3.Dostatečně je informujte

Období, kdy se rodiče rozvádějí, je pro děti velmi těžké. Bojí se, žijí v nejistotě, neví, co bude dál. Často se stává, že si za rozchod rodičů samy dávají vinu. Proto dětem v klidu řekněte co nejvíce informací. Co se změní, kde a s kým budou bydlet, jak a kdy budou vídat druhého rodiče. Čím více informací budou děti mít, tím budou klidnější a jistější. Následky rozvodu a všeho kolem něj pak ponesou mnohem lépe.

Fakta MIMIFORA

● Podle expertů se s rozvodem rodičů nejhůře vyrovnávají děti kolem puberty. Chlapcům pak dělá větší problém přijmout případného nového partnera své matky.

● Děti, které zažily rozvod rodičů, mají v dospělosti dvakrát větší sklon ke zločinům, depresím a drogovým závislostem a rozvádí se šestkrát častěji.

● Každý rok u nás dojde zhruba ke 30 000 rozvodů.

4.Ujistěte je, že rozvod není jejich vina

Ujistěte děti, že je máte rádi. A že se na tom nic nezmění. Stále budou mít oba rodiče, i když nebudete bydlet spolu. Velmi důležité je zdůraznit, že rozchod v žádném případě není jejich vina. Takové věci, kdy si dospělí přestanou rozumět, se prostě stávají, ale děti za ně nemohou. To je pro děti velmi důležité, protože jinak se mohou cítit jako viníci.

5.Vynechejte podrobnosti

Pokud máte větší děti, připravte se na to, že se vás budou ptát, proč se rozvádíte. I když jste na partnera jakkoliv naštvaná, vyplatí se nezacházet do podrobností. Ty si vyříkejte mezi čtyřma očima a dětem sdělte, že si už nerozumíte, hádáte se a rozchod je pro vás všechny to nejlepší řešení. Špínu na sebe v žádném případě neházejte. Řekněte, že tatínek sice bude bydlet jinde, ale bude se s dětmi dál stýkat. Neočerňujte se a veškeré problémy ve vztahu řešte s partnerem, nikoli přes děti.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse