vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Roupy: Jak poznáte, že je má vaše dítě

10. ledna 2017

Roupy: Jak poznáte, že je má vaše dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: parazit červ roupy infekce nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Roup patří mezi nejčastější střevní parazity. Není nebezpečný, ale život dokáže pořádně znepříjemnit. Typické pro něj je úporní svědění kolem konečníku v nočních hodinách. 

Projevují se hlavně v noci, a tak způsobují úporné svědění a kazí spánek. Děti jsou pak unavené, podrážděné a nervózní během dne, a s nimi i rodiče, kteří často dlouho netuší příčinu. Přitom roup dětský patří mezi nejčastější střevní parazity a nakazit se jím je víc než snadné. Přenáší se totiž požitím jejich vajíček, a to nejčastěji olíznutím prstů, na kterých ulpěly. Proto se o této chorobě také mluví jako o jedné z nemocí špinavých rukou. 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky:

Jak poznáte, že má dítě roupy

-          Nespavost, neklid, časté buzení v noci.

-          Úporné svědění v oblasti konečníku v nočních hodinách.

-          Podrážděnost a nervozita během dne díky špatnému spánku.

-          U dívek se může objevit i výtok a příznaky zánětu močového měchýře, protože vajíčka se mohou dostat do této oblasti.

-          Mohou se objevit bolesti břicha. A protože roup může podráždit slepé střevo, některé příznaky mohou připomínat jeho zánět.

-          Mezi další příznaky patří nechutenství, nevolnost či zvýšená teplota.

Za svědění může pohyb samiček

Jakmile se vajíčka roupů dostanou do těla, přichytí se v tenkém střevě. Larvy dorostou a samečci se spáří se samičkami. Následně samečci umírají a jsou vyplaveni ven stolicí. Vzhledem k jejich malé velikosti si jich ale většinou nevšimneme. Naproti tomu samičky začnou klást vajíčka. A protože potřebují kyslík, vylézají v noci řitním otvorem a do záhybů kolem něj je kladou ve velkém množství. Mluví se až o 11 tisících kousků. Jejich pohyb způsobuje právě ono úporné svědění v nočních hodinách.

MIMIFORUM zjistilo:

Roup dětský (Enterobius vermicularis) je parazit, který patří mezi hlísty. Je bělavý, má vřetenovitý tvar a jeho velikost se pohybuje od 2 mm až po 1,3 cm (samičky jsou větší než samci). Nákaza roupy se nazývá oxyuriáza či enterobióza a patří mezi střevní onemocnění.

Léčba je rychlá a úspěšná deti-a-rodina-roupy-ii-sh-nahled

Pokud se objeví podezření na infekci roupem, odhaluje se pomocí tzv. Grahamovy metody. Na konečník se přilepí speciální lepicí páska, a pak se pod mikroskopem zjišťuje, zda tu jsou přítomna vajíčka roupů. Druhou možností je stěr z okolí análního otvoru Schüffnerovou skleněnou odběrovou tyčinkou, a to co nejdříve po probuzení. Pokud se infekce roupy prokáže, není třeba se děsit. Léčba není nijak náročná, bývá rychlá a vysoce úspěšná. Nejčastěji se používá sirup Pyrvinium a již po prvním podání bývá po problémech. Babské rady pak doporučují konzumaci česneku a šťávy z kysaného zelí. 

Tipy MIMIFORA:

Jak se vyhnout roupům

-          Dodržovat hygienu. Dostatečně si mýt ruce, a to především před jídlem a po použití toalety.

-          Denně měnit spodní prádlo. Prát je třeba na vyšší teploty, a poté je třeba prádlo přežehlit kvůli zničení případných vajíček.

-          Pravidelně stříhat nehty, protože vajíčka larev za nimi můžou ulpívat.

-          Neokusovat si nehty.

-          Ráno se sprchovat, aby se spláchla případná nakladená vajíčka.

-          Neškrábat se v okolí konečníku.

-          Omezit sladké. Roupi totiž ke svému životu potřebují cukr.

-          Ráno roztáhnout závěsy a do ložnice pustit světlo. To totiž vajíčkům roupů vůbec neprospívá.

-          Jíst dostatek česneku a kysaného zelí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse