vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rizika v těhotenství: Na co si dát pozor

22. března 2017

Rizika v těhotenství: Na co si dát pozor

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: toxoplazmóza listerióza těhotenství sex miminko

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství sice není nemoc, ale existují věci, kterým by se měla nastávající maminka vyhnout. Jinak může sobě – a miminku – způsobit velké problémy. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Některým věcem by se měla nastávající maminka vyhnout. Třeba některým potravinám, anebo kontaktu s kočkami. To vše by mohlo přinést závažné zdravotní problémy.

Rizikové potraviny: Listerióza

deti-a-rodina-rizika-tehotenstvi-ii-sh-nahled Řadu nastávajících maminek během těhotenství pronásledují nejrůznější chutě. Na kombinace a jídla, která mnohdy před tím ani nejedly. Jenže dopřát si úplně vše není zrovna nejlepší nápad. Některé potraviny totiž mohou být pro těhotné ženy nebezpečné. Například ty, co mohou obsahovat bakterie listerie a vyvolat listeriózu. Ta je pro nastávající maminky a jejich nenarozené potomky velmi riziková. Může totiž dojít i k tomu, že se dítě, které se nakazí od matky, narodí s vážným postižením nervového systému, anebo dokonce bez známek života.

Čemu se vyhnout: Syrové maso, tepelně neopracované masné výrobky, některé druhy měkkých sýrů (např. brie, gorgonzola, zrající sýry, zelenina, výrobky z ryb. Ty se často nastávajícím maminkám nedoporučují také kvůli možnému vysokému obsahu rtuti.


Kočky: Toxoplazmóza

Velmi nebezpečná infekční nemoc pro těhotné ženy, protože ve většině případů vede k potratu a nemožnosti donošení dítěte, případně vážné vývojové vady. Na svědomí ji má prvok Toxoplasma gondii a nejčastějším způsobem nákazy je přenos kočkou, respektive jejím trusem. Bohužel zárodky toxoplazmózy jsou schopny přežívat velmi dlouho, dokonce až jeden rok. A tak je možné se nakazit i z písku či zeminy. Vzácnějším způsobem nákazy je pokousání nakaženým zvířetem. Další možností nákazy je nedostatečně tepelně upravené maso. Při teplotě vyšší než 66,0 C se totiž zárodky ničí.

Čemu se vyhnout: Kontaktu s cizími kočkami a s trusem všech koček. Máte-li kočku doma, během těhotenství byste se měla vyhnout čištění její toalety. Maso jezte zásadně dobře tepelně upravené. Při práci na zahradě zásadně používejte rukavice.


MIMIFORUM zjistilo:
Čemu se ještě vyhnout v těhotenství

-    Kouření. Ženy kuřačky mají mnohem vyšší riziko potratů, předčasných porodů a postižení plodu. Děti kuřaček umírají až 3× častěji na syndrom náhlého úmrtí.
-    Alkohol. U žen, které si hojně dopřávají alkohol v těhotenství, hrozí také vyšší riziko potratu. Navíc děti se rodí často vývojově opožděné, mívají srdeční vady či poruchy růstu. To samé platí i pro drogy, kterých je třeba se zcela vyvarovat.
-    Rentgen. Záření je velmi nebezpečné obzvlášť na začátku těhotenství. Může negativně ovlivnit vývoj plodu a jeho orgánů.
-    Léky. Spousta léků, ale i kapek do nosu či tablet bývá pro nastávající maminky zcela nevhodná. Některé mohou miminko závažně poškodit. Vždy čtěte příbalový leták a proberte možnosti užívání přípravku v těhotenství s lékařem či lékárníkem.
-    Některé sporty. Patříte-li mezi vášnivé sportovkyně, poraďte se s lékařem. Některé sporty jsou totiž pro nastávající maminky zcela nevhodné. Především ty, kde hrozí pády či údery do břicha (např. míčové sporty). Naopak vhodné je cvičení pro těhotné, jóga či plavání.
-    Pohlavní choroby. Sex sice provozovat můžete, pokud nemáte problémy. Ale rozhodně ne s neznámými partnery, a ještě k tomu nechráněně. V případě nákazy pohlavní nemocí byste mohla miminku vážně ublížit.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse