vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rizika nechráněného sexu: Tohle vám hrozí!

27. července 2016

Rizika nechráněného sexu: Tohle vám hrozí!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: pohlavní choroby nechráněný sex těhotenství neplodnost sex

preventan-mimiforum-banner

Nejrůznější pohlavní choroby, o kterých jste možná ani neslyšela. Nechtěné těhotenství, anebo nákaza různými viry, které mohou způsobit potíže i za pár let. To jsou hlavní rizika nechráněného sexu. 

Diskutujte: Používáte pravidelně kondom, nebo někdy riskujete?


Nechtěné těhotenství, virus HIV i některý z papilomavirů, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku a velké množství pohlavních nemocí. To jsou hlavní rizika, která vás mohou potkat, pokud prožijete jednu noc plnou vášně. Bez ochrany. V létě je téma aktuální o to víc, že románky a prázdninové lásky jsou na pořadu dne, a tak se často stává, že si ne zrovna chtěný dárek ženy dovezou z dovolených.

Bezpečný sex se podceňuje

Odborníci varují – bezpečný sex mnoho lidí podceňuje. Myslí si totiž, že když se jim doteď nic nestalo, tak se jim opět nic nepřihodí. Velmi častý – a nebezpečný – argument pak je, že za jednou se přece nemůže nic stát! Opak je ale pravdou. Následky jedné noci si pak v horším případě můžete nést celý život – v podobě vážné nemoci, která může vést k neplodnosti, anebo být smrtelná.

Nebezpečné nákazy

Nemoci, které se pohlavním stykem přenášejí, jsou často nebezpečné i v tom, že se nemusejí hned projevit, nebo se dají přechodit. Avšak to neznamená, že by choroba z těla zmizela – jen číhá, kdy zaútočí. Například nákaza lidským papilomavirem, který stojí za rakovinou děložního čípku, se může projevit až ve středním věku. Chlamydie, které se špatně odhalují, se nesnadno léčí, navíc bývají velmi častou příčinou neplodnosti.

Od syfilis po AIDS sex-a-vztahy-letni-flirt-ii-sh

Asi nejzávažnější riziko představuje AIDS, nemoc, která je stále smrtelná, i když moderní léky umějí člověka udržet déle při životě. Virus HIV se nejlépe přenáší při sexu vaginálním a análním a nakažený velmi dlouho vůbec nemusí vědět o tom, že mu v těle koluje. Syfilis, která je stále častější, se snadno přenáší i při orálním styku, a tak vřídek, který ji jako první příznak provází, se pak může objevit v ústech. Pokud se na ni včas nepřijde a neléčí se, může způsobit vážné komplikace a v krajním případě být i smrtelná. Dřív se na ni totiž běžně umíralo.

Nechtěné těhotenství

Nechráněný sex přináší i další »lákadla«. Život dokážou velmi znepříjemnit genitální bradavice, a takový měkký vřed, anebo molusky rozhodně nejsou něco, co byste musela zažít. Velké komplikace může přinést také nechtěné těhotenství. Zvlášť v situaci, kdy šlo o náhodný vášnivý sex na dovolené. Zjistit doma, že ani nevíte, jak se jmenuje otec vašeho dítěte či kde byste jej našla, není opravdu nic příjemného. O tom, že se podobné případy objevují, svědčí i fakt, že počet interrupcí u nás lehce stoupá. V loňském roce jich lékaři provedli více než 24 000. I to je důvod, proč je třeba věnovat velkou pozornost pravidlům bezpečného sexu.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse