vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rizika bazénů: Co zde můžete chytit

4. července 2013

Rizika bazénů: Co zde můžete chytit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: bazén mykóza koupání nemoc voda

preventan-mimiforum-banner

Návštěva koupaliště dokáže v létě sice osvěžit, ale na druhou stranu nemusí zůstat bez následků. Existuje totiž řada chorob, které v bazénech můžete chytit. 

Mykóza, chlamydie, molusky, bradavice. To jsou jen některé z potíží, které si můžete přinést, pokud navštívíte veřejné koupaliště.


Vaginální mykóza zdravi-a-krasa-rizika-bazenu-ii-sh-nahled

Stačí jedna návštěva bazénu a pobyt v mokrých plavkách. Pálení a svědění intimních partií je tu dřív, než se nadějete. A když k tomu přidáte obtěžující výtok, je jasné, že vaginální mykóza je tu. Za vším stojí kvasinka Candida albicas a o tom, že jde o poměrně častý problém, svědčí i fakt, že se s ní v životě setká 75 % žen. Mnoho z nich pak trápí opakovaně. V létě se objevuje díky plavání v chlórovaném bazénu, který sliznicím rozhodně neprospívá. K mykózám vede i nošení příliš těsného oblečení, tang či zmíněných mokrých plavek. Prvním, a zároveň hlavním, příznakem bývá nepříjemné svědění v intimních partiích. Dalším projevem je výtok. Většinou bývá bílý, tvarohový, jakoby hrudkovitý.


Ureaplazma

Nepříjemná choroba, která se přenáší především pohlavním stykem. Není to ale jediný způsob, jak ji můžete chytit. Nakazit se totiž dá i v bazénu, ve vířivce, anebo na veřejných toaletách. Pokud se nemoc objeví, je třeba ji léčit antibiotiky, a to i u partnera. Zůstane-li neléčená, může způsobit vážné problémy – od zánětů močové trubice a vejcovodů až po neplodnost.


Chlamydie

Vlhké prostředí milují také chlamydie. I když se též řadí mezi pohlavní nemoci, přenáší se kapénkovou cestou. A tak je můžete chytit i v bazénu či na koupališti. Anebo třeba tak, že použijete cizí ručník. Zrádné jsou hlavně v tom, že mohou zůstat dlouho bez příznaků, přitom tělu škodit. Často se odhalí až tehdy, kdy žena nemůže otěhotnět – stávají totiž za neplodností. Léčí se kombinací antibiotik, ale zbavit se jich může být běh na dlouho trať. Pokud se příznaky objeví, patří mezi ně bolestivý vřídek na pohlavních orgánech, častější močení a potíže při něm, výtok, bolestivější styk apod.


Moluska

Mají velice rády vodu a vlhké prostředí. Výborně se zde totiž množí. Proto patří k těm nemocem, které si často můžete odnést z návštěvy veřejného bazénu. Molusky jsou vysoce infekční a vzhledem často připomínají bradavice. Jsou pro ně typické pupínky s centrální vkleslinkou a nejčastěji se objevují na nohou, ale i na trupu či v kožních záhybech. Ukázat se však mohou i na obličeji. Vyskytují se ve skupinách a velmi rychle se množí. Boj s nimi je během na dlouhou trať a může trvat i měsíce. Rády se totiž vracejí. Účinnou možností, jak se jich zbavit, je velmi nepopulární a nepříjemné seškrábnutí s následnou desinfekcí.


Bradavice

Patří mezi infekční virové onemocnění a má s nimi zkušenost každý desátý člověk. Nejčastěji se přenáší tam, kde je voda – na veřejných koupalištích, ve sprchách, saunách apod. Kdo je poznal, ví, jak umějí být úporné a vytrvalé – velmi těžko se jich zbavuje. Můžete vyzkoušet řadu ne zrovna levných přípravků, stejně jako nejrůznější babské rady. Pokud to nepomůže, je na řadě některé z radikálnějších řešení – zmražení či vypalování dusíkem, seškrábnutí či vyříznutí. Méně nepříjemným řešením může být odstranění laserem. Vhodnou prevencí je chození v žabkách, nikoli naboso, kolem bazénu a ve sprchách.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse