vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Revmatismus hrozí i dětem!

21. listopadu 2013

Revmatismus hrozí i dětem!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: artritida Revmatismus klouby bolest děti

preventan-mimiforum-banner

Revmatismus není zdaleka jen nemocí starších lidí. Hrozí i dětem, a dokonce i kojencům. Jak poznáte, že může jít právě o tento problém? 

Kolagen Farmax

· Obsahuje v 1 tobolce 85 mg účinné látky.
· Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu.

kolagen-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Když se řekne revma, většina lidí si vybaví babičku či dědečka, kteří mají problémy s klouby. Jenže představa, že revmatismus postihuje jen starší ročníky, je daleko od pravdy. Revmatická artritida totiž může postihnout i kojence!

 

  Nejčastější je juvenilní artritida

Nejrůznějšími revmatickými onemocnění u nás trpí kolem tří tisíc dětí. Mezi ty nejčastější patří tzv. juvenilní artritida, tedy chronický zánět kloubů. Nejde však o nemoc kloubů jako takovou, ale o autoimunitní onemocnění. Proto napadá nejen klouby, ale i jiné části těla – třeba srdce, oči či plíce. Odhalit ji nemusí být jednoduché, přitom časné rozpoznání je důležité kvůli správné léčbě.

 

deti-a-rodina-revmatismus-hrozi-i-detem-ii-sh-nahled

Nemoc nelze zcela vyléčit

Proč revmatická artritida vzniká, není zcela jasné. Odborníci předpokládají, že za ní stojí nepřiměřená reakce imunitního systému, který napadá své vlastní tělo – tedy klouby. Vliv má i dědičnost, stres či infekce. Nemoc nelze zcela vyléčit, jde však utlumit její příznaky. U dětí bývá velmi účinná biologická léčba, která však není nejlevnější. Je vhodná jen na některé typy revmatu, pro děti starší tří let, které mají postiženo více než pět kloubů, jsou nemocné víc jak půl roku a jiná léčba na ně nezabírá.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky, které mohou ukazovat, že má dítě revma

 

-          Bolesti a otoky kloubů.

-          Snížená pohyblivost kloubu, typická je ranní ztuhlost kloubu, která může trvat i několik hodin.

-          Brnění v rukou a v zápěstí.

-          Oční potíže, především suché oči, například Sjögrenův syndrom.

-          Kožní problémy, tzv. revmatoidní uzly. Vyskytují se v blízkosti postiženého kloubu a jde o podkožní bulky velikosti několika mm či cm.

 

Pozor na přetěžování kloubů

Revmatická artritida je onemocnění chronické. Aby byly potíže co nejméně patrné, je třeba dodržovat lékařem nasazenou léčbu. Může se ale stát, že po jejím vysazení se potíže vrátí, a tak je třeba chodit na pravidelné kontroly, a to včetně očních vyšetření, protože komplikací může být oční zánět. V závislosti na stupni nemoci a stavu se většinou doporučuje omezit sportovní aktivity, které příliš zatěžují klouby. V případě artritidy kloubů dolních končetin nejsou vhodné skoky, doskoky či kontaktní sporty. Naopak se doporučuje plavání a jízda na kole. Veškeré informace o tom, co je pro dítě vhodné, včetně stravy, by pak měl vysvětlit ošetřující lékař.

 

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse