banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Rakovina děložního čípku: Vyplatí se dítě očkovat?

27. října 2015

Rakovina děložního čípku: Vyplatí se dítě očkovat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: HPV karcinom nádor očkování děložní čípek rakovina dítě

preventan-mimiforum-banner

Rakovina děložního čípku je strašákem dívek i žen. Ročně u nás zemře až 400 pacientek a objeví se přes tisíc nových případů. Nemoc přitom často propukne až po 35. roce věku. Viry totiž v těle vyčkávají, než zaútočí…


Rakovina děložního čípku je poměrně zákeřná. Zpočátku se neprojevuje žádnými příznaky. Pokud se na ni nepřijde včas, ne vždy se ji podaří porazit. Přitom je z 95 % případů vyléčitelná ve stádiu tzv. přednádorových změn, které dokáže odhalit cytologické vyšetření. O tom, že nejde o banalitu, svědčí i čísla – ročně se u nás nemoc prokáže u více než tisíce žen, z nichž větší třetina nemoci podlehne. Jde o sedmé nejčastější nádorové onemocnění a druhé nejčastější u žen mezi 15 a 44 lety.

Za rakovinu mohou HPV viry

Rakovinu děložního čípku mají na svědomí lidské papilomaviry (HPV). Ty stojí za 99 % případů onemocnění a přenášejí se pohlavním stykem. Jde o viry, které napadají buňky pokožky a sliznic a vyvolávají řadu onemocnění – známé jsou například genitální bradavice. I když se s tímto virem během života setká většina žen, zpravidla se s ním dokáží vypořádat a infekce sama zanikne. Pokud však virus v těle přetrvá, může se kdykoli projevit nádorovými změnami na čípku, které vedou k již zmíněné rakovině.

MIMIFORUM zjistilo:

● Ročně se u nás objeví až 1100 nových případů rakoviny děložního čípku.

● Statistiky jsou kruté – 300 až 400 žen u nás ročně na tuto nemoc zemře.

● Dvě třetiny žen do 35 let se během svého sexuálního života setkají s virem HPV.

● U pěti žen ze sta viry v těle přetrvávají i desetiletí a riziko rakoviny stoupá po 35. r deti-a-rodina-rakovina-delozniho-cipku-2-ing ce.

Riziko začíná u mladých dívek

Problémy často nastávají u mladých dívek, které zpočátku střídají partnery a ne vždy se chrání kondomem. Proto odborníci přišli s vakcínami, které chrání před nejčastějšími typy HPV, ale hlavní smysl mají, pokud se aplikují před zahájením sexuálního života. Nejčastěji se volí období mezi 9. a 15. rokem. Očkují se ale i mladé ženy od 16 do 26 let a vakcína má význam i pro chlapce, kteří bývají přenašeči viru.

MIMIFORUM zjistilo:

Vakcína v současné době není hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé však na ni přispívají. Nový návrh zákona však uvažuje o bezplatném očkování. Jsou potřeba tři dávky, které vyjdou na 10 až 12 tisíc korun.

Vakcíny a nežádoucí účinky

Obě vakcíny dostupné na českém trhu chrání před dvěma hlavními kmeny virů HPV 16 a 18. Druhů je ale mnohem více, očkování proto rakovině zcela nezabrání. Přesto se očkování podle odborníků vyplatí, a to i přes některé nežádoucí účinky, které jako u každé vakcinace hrozí. Britští vědci třeba tvrdí, že se mohou objevit křeče, či dokonce dočasné ochrnutí. Pokud máte dítě ve věku vhodném pro očkování, poraďte se proto s lékařem. Odborníci nicméně tvrdí, že míra nežádoucích účinků je oproti efektu, jaký očkování přinese, minimální.

MIMIFORUM se ptá:

Nechali byste dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

Tereza (29): „Určitě ano. Jakmile doroste do správného věku, nebudu váhat. U mě se změny na čípku objevily a to, čím jsem si prošla, nebylo nic příjemného. Raději nepojedu na dovolenou, pokud se vakcína bude platit, ale peněz mi líto nebude.“

Anna (36): „Dceru bych očkovat nenechala. Podle mě je to tahání peněz z lidí a stejně před rakovinou stoprocentně neochrání. Našla jsem si veškeré informace a myslím, že lepší je dítě poučit, než do něj cpát vakcíny, které mohou způsobit zdravotní problémy. Ale je to jen můj názor.“

Natálie (40): „Dceru jsem nechala očkovat nedávno, žádné vedlejší reakce neměla. U nás na tuto nemoc umírá minimálně jedna žena denně. To je opravdu hodně, takže pokud je možnost ochrany, neváhala jsem ani minutu.“

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa