vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rakovina děložního čípku: Vyplatí se dítě očkovat?

27. října 2015

Rakovina děložního čípku: Vyplatí se dítě očkovat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: HPV karcinom nádor očkování děložní čípek rakovina dítě

preventan-mimiforum-banner

Rakovina děložního čípku je strašákem dívek i žen. Ročně u nás zemře až 400 pacientek a objeví se přes tisíc nových případů. Nemoc přitom často propukne až po 35. roce věku. Viry totiž v těle vyčkávají, než zaútočí…


Rakovina děložního čípku je poměrně zákeřná. Zpočátku se neprojevuje žádnými příznaky. Pokud se na ni nepřijde včas, ne vždy se ji podaří porazit. Přitom je z 95 % případů vyléčitelná ve stádiu tzv. přednádorových změn, které dokáže odhalit cytologické vyšetření. O tom, že nejde o banalitu, svědčí i čísla – ročně se u nás nemoc prokáže u více než tisíce žen, z nichž větší třetina nemoci podlehne. Jde o sedmé nejčastější nádorové onemocnění a druhé nejčastější u žen mezi 15 a 44 lety.

Za rakovinu mohou HPV viry

Rakovinu děložního čípku mají na svědomí lidské papilomaviry (HPV). Ty stojí za 99 % případů onemocnění a přenášejí se pohlavním stykem. Jde o viry, které napadají buňky pokožky a sliznic a vyvolávají řadu onemocnění – známé jsou například genitální bradavice. I když se s tímto virem během života setká většina žen, zpravidla se s ním dokáží vypořádat a infekce sama zanikne. Pokud však virus v těle přetrvá, může se kdykoli projevit nádorovými změnami na čípku, které vedou k již zmíněné rakovině.

MIMIFORUM zjistilo:

● Ročně se u nás objeví až 1100 nových případů rakoviny děložního čípku.

● Statistiky jsou kruté – 300 až 400 žen u nás ročně na tuto nemoc zemře.

● Dvě třetiny žen do 35 let se během svého sexuálního života setkají s virem HPV.

● U pěti žen ze sta viry v těle přetrvávají i desetiletí a riziko rakoviny stoupá po 35. r deti-a-rodina-rakovina-delozniho-cipku-2-ing ce.

Riziko začíná u mladých dívek

Problémy často nastávají u mladých dívek, které zpočátku střídají partnery a ne vždy se chrání kondomem. Proto odborníci přišli s vakcínami, které chrání před nejčastějšími typy HPV, ale hlavní smysl mají, pokud se aplikují před zahájením sexuálního života. Nejčastěji se volí období mezi 9. a 15. rokem. Očkují se ale i mladé ženy od 16 do 26 let a vakcína má význam i pro chlapce, kteří bývají přenašeči viru.

MIMIFORUM zjistilo:

Vakcína v současné době není hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé však na ni přispívají. Nový návrh zákona však uvažuje o bezplatném očkování. Jsou potřeba tři dávky, které vyjdou na 10 až 12 tisíc korun.

Vakcíny a nežádoucí účinky

Obě vakcíny dostupné na českém trhu chrání před dvěma hlavními kmeny virů HPV 16 a 18. Druhů je ale mnohem více, očkování proto rakovině zcela nezabrání. Přesto se očkování podle odborníků vyplatí, a to i přes některé nežádoucí účinky, které jako u každé vakcinace hrozí. Britští vědci třeba tvrdí, že se mohou objevit křeče, či dokonce dočasné ochrnutí. Pokud máte dítě ve věku vhodném pro očkování, poraďte se proto s lékařem. Odborníci nicméně tvrdí, že míra nežádoucích účinků je oproti efektu, jaký očkování přinese, minimální.

MIMIFORUM se ptá:

Nechali byste dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

Tereza (29): „Určitě ano. Jakmile doroste do správného věku, nebudu váhat. U mě se změny na čípku objevily a to, čím jsem si prošla, nebylo nic příjemného. Raději nepojedu na dovolenou, pokud se vakcína bude platit, ale peněz mi líto nebude.“

Anna (36): „Dceru bych očkovat nenechala. Podle mě je to tahání peněz z lidí a stejně před rakovinou stoprocentně neochrání. Našla jsem si veškeré informace a myslím, že lepší je dítě poučit, než do něj cpát vakcíny, které mohou způsobit zdravotní problémy. Ale je to jen můj názor.“

Natálie (40): „Dceru jsem nechala očkovat nedávno, žádné vedlejší reakce neměla. U nás na tuto nemoc umírá minimálně jedna žena denně. To je opravdu hodně, takže pokud je možnost ochrany, neváhala jsem ani minutu.“

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse