vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rady, jak vybrat kvalitní dětskou obuv

26. listopadu 2015

Rady, jak vybrat kvalitní dětskou obuv

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: materiál velikost boty botičky obuv dítě

preventan-mimiforum-banner

Kupovat kvalitní dětskou obuv je důležité. Většina dětí se totiž rodí se zdravýma nohama, avšak při nástupu do školy jich má třetina nohy poškozené. Za vše může nevhodná obuv. Poradíme vám, jak správně vybírat.

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Se zdravými nohama se rodí 99 % dětí. Jenže vlivem nevhodné a nekvalitní obuvi má již v první třídě 30 % dětí poškozené nohy! Na vině je především to, že spousta rodičů dá přednost levným botám z tržnice před kvalitní a dražší obuví, nebo schovávají boty po sourozencích či kupují boty nošené. Také nevíte, jak vybrat správně dětskou obuv, abyste potomkům nechtěně neublížila? Přinášíme vám rady, jak na to.

1.Správná velikost

Dětská noha roste poměrně rychle a většinou skokově. Proto menší děti potřebuji zhruba 2 až 3 velikosti bot za rok. Je to díky tomu, že noha u malých dětí vyroste zhruba o 15 až 18 mm za rok, u větších dětí 8 až 12 mm. A protože malé dítě nedokáže říct či odhadnout, zda je mu bota malá (děti mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku), tak krátkou botu neodhadne.

Proto je třeba velikost nohy pravidelně měřit a kontrolovat velikost bot – u nejmenších dětí jednou měsíčně. Nadměrek u nově koupených bot by měl být 1 až 1,5 cm. Tato rezerva je nutná, aby noha mohla plynule růst a prsty měly dostatek prostoru i při došlapu při chůzi.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak měřit dětskou nohu

Nohy je třeba měřit vždy ve stoje, při došlapu. Nemáte-li k dispozici speciální měrku, můžete nohu obkreslit tužkou na papír a poté změřit, a to opakovat i u druhé nohy – každý máme jednu část těla mírně odlišnou, a tak i velikost nohou se může mírně lišit.

Tip MIMIFORA

Při zkoušení obuvi se nedoporučuje dříve oblíbený způsob – zjistit hmatem, kde má dítě palec. Je to z toho důvodu, že děti prsty instinktivně ohýbají, a to vede ke koupi krátké – malé obuvi.

2.Tvar boty a materiál

Kvalitní dětská bota by měla být vyrobena z kvalitních materiálů (pravá kůže, textil), měla by být měkká, prodyšná, ohebná, z materiálu, který se umí noze přizpůsobit. Pro děti jsou nevhodné obuvi z koženky, plastu, poromeru ad. Bota by měla mít dostatečně prostornou špičku, její šířka by měla být úměrná šířce nohy dítěte – pokud má úzkou nohu, je nevhodné kupovat širší střihy bot. Šířka boty bývá u řady výrobců značena písmeny:

● E – velmi štíhlé chodidlo

● F – štíhlé

● G – středně široké

● H – široké chodidlo

Důležitý je i kvalitní a pevný opatek, u nejmenších dětí by měla být samozřejmostí kotníčková obuv.

Tip MIMIFORA

Kvalitní bota pro malé děti by měla být ohebná v místě, kde jsou prstní klouby – měla by jít s nohou. Velmi důležitá je hmotnost – u dětských bot by měla být co nejmenší. Malé dítě totiž udělá 18 až 20 tisíc kroků za den!

3.Nošené boty a obuv z tržnic deti-a-rodina-jak-vybrat-obuv-2-sxc

Více než 50 % trhu zaplavuje obuv z Asie, která je však pro děti zpravidla nevhodná. Většina této obuvi totiž nesplňuje ani základní hygienické a ortopedické požadavky. Boty bývají často zdravotně závadné, nekvalitní, z nevyhovujících (dokonce i karcinogenních) materiálů a díky tomu deformují dětské nohy.

Nošené boty nejsou vhodné – každé dítě jinak chodí, má je různě prošlápnuté či sešlápnuté, navíc se dětská noha hodně potí. Zdravá noha dítěte, které nosí boty po někom, se tak může rychle deformovat.

MIMIFORUM doporučuje:

Pokud chcete mít jistotu, že kupujete kvalitní a zdravotně nezávadnou obuv, můžete si vybrat z široké nabídky bot s certifikátem. U nás je nejznámější Žirafa, kterou uděluje Česká obuvnická a kožedělná asociace a značí obuv, která splnila stanovená kritéria. Poznáte ji snadno – podle visačky s obrázkem žirafy.

To ale zdaleka neznamená, že byste měli přestat kupovat kvalitní světové značky, které mají místní certifikáty a jsou doporučovány pediatry a ortopedy v zahraničí.

MIMIFORUM zjistilo:

Oblíbené značky maminek.

Zeptali jsme se maminek, jaké boty dětem kupují a přinášíme přehled nejoblíbenějších značek (podle abecedy)

● České boty: Essi, Fare, Santé

● Zahraniční boty: Ecco, Elephanten, Geox, Primigi, Richter, Superfit

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse