vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rady, jak správně odstranit klíště

11. července 2013

Rady, jak správně odstranit klíště

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: odstranění encefalitida nemoc borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Odstranit klíště správně a bezpečně může být někdy věda. Řada lidí totiž netuší, jaký postup je vhodný. A tak nevědomky zvyšují riziko nákazy!

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

S klíštětem se setkal snad každý z nás. Jenomže zdaleka ne každý ví, jak je správně odstranit. Pokud totiž postupujete špatně, můžete zvýšit riziko nákazy a přivodit si problémy.


Zakápnout olejem? Ne!

Zakápnout olejem, zabít a jakkoli vyndat. Nejhorší postup, jaký můžete zvolit. A zároveň nejčastější chyba, jakou lidé dělají. Místo s přisátým klíštětem mastí olejem, protože jsou přesvědčeni, že jde o nejlepší způsob – a klíště jde nejsnadněji ven. Jenomže to je omyl. Klíště se sice udusí, ale také do rány vytlačí obsah střev. Tím výrazně stoupne riziko nákazy boreliózou, jde-li o klíště infikované.


Jak klíště správně odstranit?

-    Klíště odstraňte co nejdříve. Čím méně je nasáté, tím lépe. Po návratu z přírody vždy důkladně prohlédněte sebe i děti a v případě, že najdete klíště, hned jednejte.
-    Olejem klíště nikdy nezakapávejte, avšak někteří odborníci uvádějí jako možnost zakápnutí alkoholovým desinfekčním roztokem.
-    S klíštětem nekruťte, vytahujte jej opatrně kýváním. I když to může trvat déle, jde o mnohem bezpečnější způsob, jak jej dostat ven bez rizika přetrhnutí, rozmáčknutí apod.
-    Na odstranění je nejlepší použít speciální pinzetu na klíště, kterou jej bezpečně vytáhnete. Nemáte-li ji, použijte klasickou pinzetu.
-    Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, zvýšíte riziko přenosu nákazy. Použijte jednorázové gumové rukavice, které následně vyhodíte.
-    Novinkou, jak klíště rychle a snadno odstranit, je karta na klíště. Jde o nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte. Karta se zářezy klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány.
-    Jakmile je klíště venku, ranku desinfikujte.
-    Klíště po vytažení bezpečně zlikvidujte. Doporučuje se jej namočit v desinfekci, zabalit do papíru a spláchnout do toalety. Nikdy jej nedrťte, nerozšlapávejte, neházejte do odpadkového koše. V žádném případě je nepalte v ohni ani zapalovačem.
-    Pokud chcete mít jistotu, že klíště nebylo infikováno, dejte je do igelitu a odešlete na vyšetření do specializované laboratoře. Je však třeba počítat s úhradou od 600 Kč výše za analýzu na jednu chorobu.
-    Pokud se při odstraňování objeví problém, anebo klíště nejde ven, obraťte se na lékaře.


MIMIFORUM zjistilo:
5 zajímavostí o klíšťatech zdravi-a-krasa-jak-spravne-odstranit-kliste-i-sh-nahled

-    Klíště obecné je roztoč patřící do čeledi klíšťatovití.
-    Velikost samiček se pohybuje od 3,5 do 4,5 mm, ale po nasátí mohou dosáhnout až 1 cm. Samečci jsou menší, od 2,2 do 2,5 mm.
-    Živí se krví a mohou se dožít dvou až tří let.
-    Samička klade vajíčka během jara. Z těch se v létě líhnou larvy, které jsou velmi aktivní v srpnu. Během podzimu se z larev stávají nymfy, které jsou pak opět aktivní na jaře. Právě ty už napadají i člověka. Nejvíce na podzim, když se z nich stanou dospělá klíšťata. Bývá to právě v době houbařské sezony.
-    Nejzávažnějšími nemoci, jaká klíšťata přenášejí, jsou borelióza a klíšťová encefalitida. Proti encefalitidě se je možné nechat očkovat, na boreliózu žádná vakcína dosud není.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:45 15.07.2013 - Niki22 -

Nebezpečné nemoci

Díky za dobrý článek a návod, jak s klíštětem zacházet Já se klíšťat bojím docela dost, u nás na zahradě chodím bosa po trávníku, tak jsem se raději nechala očkovat proti klíšťové encefalitidě, ať mám klid A borelióza se dá léčit antibiotiky.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse