vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Rady, jak se vyznat v luštěninách

23. září 2015

Rady, jak se vyznat v luštěninách

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: luštěniny jidlo zdraví potraviny dieta

preventan-mimiforum-banner

Vyznáte se v luštěninách? Víte, které prospívají maminkám, jaké jsou vhodné při dietě či při sportu? Zde je malý přehled!

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Není pochyb o tom, že jsou luštěniny zdravé a měli bychom je jíst alespoň jedenkrát týdně, ale které jsou vhodné při sportu, pro maminky nebo při redukční dietě? Jak se v nich vlastně vyznáme a co přináší našemu tělu? „Všechny luštěniny jsou přirozeně bezlepkové a rozhodně stojí za naši pozornost,“ vysvětluje Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér.

 

Hrách zelený a žlutý

U nás velmi rozšířený hrách setý pochází z orientální volně rostoucí odrůdy. Sušená semena jsou ceněna zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu A a vitamínu skupiny B. U nás jsou k dostání dvě odrůdy, zelená a žlutá. Není mezi nimi chuťově velký rozdíl a obě se stejně dlouho vaří. Hrachem je možno také zahušťovat polévky, zeleninová jídla či připravovat pomazánky. Hrách je jedna z nejznámějších luštěnin, již naše prababičky jej hodně využívaly v kuchyni, proto je vhodný pro vyšší věkové skupiny.

 

Cizrna

Pomáhá snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu. Cizrna se doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí. „Tato luštěnina je ideální pro těhotné ženy, protože je bohatá na kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy,“ říká Milan Merva. 

 

Čočka hnědá a tmavozelená

Čočka je vysoce energetická a výživná luštěnina, která obsahuje jen málo tuku. Je bohatá na kyselinu listovou a železo, obě látky, pomáhají předcházet chudokrevnosti. Čočka je jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Opět je vhodná pro seniory, kteří ji velmi dobře znají.

 

Čočka červená dieta-jak-se-vyznat-v-lusteninach-ii-archiv-nahled

 „Červená čočka je bohatým zdrojem železa, selenu, fosforu, zinku, vitamínu B6. Škroby obsažené v čočce (i jiných luštěninách) se díky obsahu vlákniny vstřebávají pomalu a umožňují tak rovnoměrné uvolňování glukózy do krve, díky tomu doporučuji sportovcům čočku jako například rychlou odpolední svačinu,“ říká Milan Merva. Rovnoměrně uvolňování glukózy je důležité také pro udržení stabilní hladiny krevního cukru zejména pro diabetiky, ale i pro kohokoliv kdo se snaží hubnout. Červená čočka se výborně hodí i jako první koncentrovanější zdroj bílkovin pro miminka již od prvních měsíců při zavádění tuhé stravy a díky absenci nadýmavých látek i pro kojící maminky.

 

Fazole

Fazole obsahují 24 až 30 % kvalitních rostlinných bílkovin. Bylo zjištěno, že nejlépe stravitelné jsou bílkoviny černé fazole, následně červené a nakonec bílé. Fazole má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a tudíž zasytí na dlouhou dobu. Je tedy vhodný při redukčních dietách, pro cvičence, kteří redukují svoji hmotnost.

 

Tipy MIMIFORA:

ü  Pravidelným používáním luštěnin předejdete nadýmání a vaše tělo si zvykne na lepší využití látek v luštěninách obsažených.

ü  Luštěniny je vhodné před vařením namáčet.

ü  Používejte čerstvé nikoliv konzervované luštěniny.

ü  Pro snížení nadýmání vařte luštěniny s bylinkami.

 

Text: mob

Foto: archiv Menu Gold

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse