vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Půsty škodí! Toto raději nezkoušejte.

14. dubna 2013

Půsty škodí! Toto raději nezkoušejte.

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: otrava Půst nemoc zdraví dieta

preventan-mimiforum-banner

Půst sice může být tělu prospěšný, ale také může pořádně uškodit. Zvlášť nebezpečné jse delší hladovění, které mnohdy způsobí vážné zdravotní potíže. 

Únava, slabost, poruchy spánku, apatie, či dokonce kolaps. To všechno může způsobit půst. I když se často můžete dočíst o tom, jak tělo čistí, prodlužuje život a zdraví prospívá, všechno může být jinak – pokud to přeženete, anebo nejste zdravotně v pořádku.  Tomu, v čem půst může být užitečný, se nyní věnovat nebudeme. Tentokrát nás zajímá druhá strana mince – potíže, které může způsobit.


dieta-pusty-skodi-ii-sh-nahled Půst bere svalovou hmotu

Pokud zcela přestanete jíst a pijete pouze vodu, tělo nemá odkud brát energii. Výsledkem je slabost, únava, podrážděnost, neschopnost se soustředit, což rozhodně nenahrává dobrým pracovním výkonům, ani vztahům. Při delším hladovění je tu další mínus – ubývá svalová hmota. Tělo si totiž bere ze svých zásob a nejdříve sahá právě do svalů, do tuků až úplně nakonec. Při půstu hubnete, avšak nejprve svalovou hmotu.


Může dojít k otravě

Je důležité nezaměňovat půst s dietou. Při úplném půstu totiž nejíte nejen žádné jídlo, ale ani nepijte jiné nápoje než čistou vodu. Pokud si dopřáváte jiné nápoje, už jde dle mnohých o dietu. Při skutečném půstu dochází ke zpomalení a nakonec k zastavení činnosti žaludku, což se u diety nestane. Tělo tak ušetří energii na práci žaludku, kterou však použije na zvýšení činnosti dalších orgánů, jako jsou ledviny, játra, či střeva. A zde se objevuje další nebezpečí. Může se totiž uvolnit starší usazená hrudka chemikálie, kterou však ledviny nezvládnou filtrovat. Pustí ji do krve, a to může vést k otravě organismu.


Půst je jen pro zdravé

Pokud budete držet jednodenní půst, pravděpodobně to na vás žádné negativní následky nezanechá. Existují však různě dlouhé doby, po které se půst drží – 1, 3, 7, 15, 21, a dokonce i 40 dní. Lékaři však půst delší než tři dny většinou nedoporučují. I ten by měli podstoupit jen zdraví lidé, protože například u diabetiků by mohl mít fatální následky. Existují však i možnosti léčby půstem, avšak v tomto případě je třeba být pod dohledem lékaře a dodržovat jeho pokyny. Do delšího hladovění bez dozoru odborníka se proto určitě nepouštějte.

MIMIFORUM zjistilo:
Co ještě může způsobit půst

-    Podrážděnost a deprese.
-    Podpořit rozvoj zánětů či rakoviny.
-    Ledvinové kameny, či dokonce selhání ledvin.
-    Záchvat dny. A to díky vysoké hladině kyseliny močové.
-    Infarkt, a to díky ztrátě bílkovin ze srdečního svalu.
-    U těhotných žen vážné ohrožení plodu. Může za to zamoření organismu škodlivými látkami.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
08:58 01.02.2018 - Petr -

Odpad

Tento clanek je k smichu :D. Pustem jsem si vylecil uplne vse s cim jsem mel problem.
12:36 05.03.2016 - Lukáš -

Bez nadpisu

Tento clanek psal urcite nejaky „odbornik“…in­formace jsou mirne recrno zavadejici. Sam jsem prodelal 21 denni uplny pust a kazdemu bych to jedine doporucil ;)
16:20 11.07.2013 - Vladimír -

Půst škodí?

K půstu je vhodné přistoupit pokud možno v pohodě. Sám jsem již dvakrát prošel 7 týdenním džusovým půstem, s výsledky pro duševní i tělesný stav velmi pozitivními. Tělo odbourává bílkoviny selektivně, důležité orgány šetří. Postižení srdce se proto není třeba pčíliš obávat.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse