vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První školní lásky: Jaký vztah je normální?

21. dubna 2017

První školní lásky: Jaký vztah je normální?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: polibek láska děti škola sex

preventan-mimiforum-banner

První dětské lásky se často objeví na začátku školy, anebo dokonce už ve školce. Důležité je o nich s dětmi mluvit, nesmát se jim a nepodceňovat je. Tím totiž své potomky zraňujete a ztrácíte jejich důvěru. 

„Mám dceru v první třídě a je strašně zamilovaná do svého spolužáka. Bohužel i on do ní, a tak tráví všechen čas spolu tím, že se vodí za ruce a dávají si pusy. Ona o nikom jiném nemluví, nemá zájem o kamarádky, ani o koníčky. Nemůžu si pomoct, ale mně to připadá brzo. Mám strach, aby se něco nestalo, aby nezašli někam dál. Oběma je sedm a já netuším, co v tomto věku vědí a k čemu může dojít. Nerada bych, aby měla problémy v životě, i ve škole. Jaký vztah je u takto starých dětí vůbec normální?,“ ptá se Jarka (33).


Vztahy jsou normální deti-a-rodina-prvni-skolni-lasky-ii-sh-nahled

Stačí, když si vzpomenete sama na sebe. Ve škole, a možná už v mateřské školce, jste jistě zažila alespoň jednu lásku, na kterou pamatujete dodnes. Dítě je nyní ve vaší kůži a řeší podobné problémy, jako kdysi vy. Vztahy mezi malými dětmi a jejich vzájemné sympatie jsou totiž naprosto normální. Vodění za ruce, anebo pár pusinek či letmých polibků není nic, z čeho byste měla dělat drama. Jediné, co je třeba s dítětem rozumně probrat, je otázka sexu. Na dětskou lásku zralé být může, ale na sex rozhodně ještě ne.


S dětmi mluvte otevřeně

Hlavní pravidlo zní – s dětmi o všem mluvte, nenadávejte jim, naopak je vyslechněte a rozeberte s nimi jejich pocity, lásky, trápení. Pokud bude mít váš potomek důvěru, svěří vám věci, které byste se dozvídala jen obtížně. Buďte mu partnerem, zajímejte se o jeho starosti. Pamatujte na to, že pro děti jejich lásky znamenají hodně a nechápou, že takových ještě poznají mraky a nejsou to ty jediné a poslední. Vy jste ale pravděpodobně nebyla jiná.


Pozor na dětskou důvěru

Dětské lásky jsou ošemetné a pro dítě v danou chvíli hodně znamenají. Když to podceníte, hrozí, že ztratíte křehkou dětskou důvěru. A navíc – můžete si zadělat na pořádné problémy do budoucna. Dítě si zapamatuje, jak jste vyváděla, když se vám svěřilo ve věcech svých lásek a nebude k vám mít důvěru ani do budoucna. Snadno tak dosáhnete toho, že za vámi s osobními problémy už nikdy nepřijde.


MIMIFORUM zjistilo:
5 věcí, kterých se vyvarujte, když se dítě zamiluje


-    Vysmívání. I když z vašeho pohledu jsou dětské lásky úsměvné, z pohledu ratolestí nikoli. Děti jsou vnímavé a své lásky berou v danou chvíli vážně. Pokud se jim budete vysmívat a mezi známými o tom mluvit jako o velkém vtipu, ublížíte jim. Zkuste se na to podívat jejich očima, nikoli těma vašima.
-    Zlehčování. Takových ještě bude! Řekne si rodič, který lásky svého dítěte nebere vážně. Jenže to neprošlo vaší zkušeností a nemůže to vědět. Pro děti jejich láska znamená víc, než si myslíte. Život je pro ně to, co prožívají teď, nikoli v budoucnu.
-    Podceňování. Hloupá dětská láska, no a co. Pokud tato věta napadla i vás, zamyslete se. Podceňování dětských zamilování je chyba a může mít vážné důsledky. Když dítěti láska nevyjde, může mu to způsobit problémy v životě i ve škole. Trápí se, může mít sklon k depresím, horší prospěch. To vše můžete přehlédnout, když situaci podceníte a náprava bude o to těžší.
-    Přehánění. Uvidíte vaše dítě, jak se vede s jiným za ruku a pokouší se o vás infarkt. Tak toto tedy ne. Odborníci ale radí: Vyvarujte se přehánění, dramatizování a hysterickým scénám. Raději si s dítětem rozumně promluvte a dejte mu najevo, že se vám může se vším svěřit a jste mu oporou.
-    Zákazům. Tak na toto máš ještě času dost! Vykřikne nejeden rodič, který se nově vzniklou dětskou lásku rozhodne řešit radikálním zákazem. Tím ale celou situaci ještě zhoršíte. Zákazy nejsou dobré, mnohem lepší je o věcech mluvit a stanovit si pravidla. Dítě by mělo vědět, co je v pořádku a co už ne a mělo by s tím umět naložit.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse