vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První přípravy na Ježíška. Kdy říct dětem, že neexistuje

29. října 2013

První přípravy na Ježíška. Kdy říct dětem, že neexistuje

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Ježíšek dárky rodiče Vánoce děti

preventan-mimiforum-banner

Vánoční přípravy pomalu začínají a s nimi přichází i otázka – kdy říct dětem, že Ježíšek neexistuje? Anebo tuto informaci nesdělovat vůbec a zachovat si kouzlo Vánoc co nejdéle to půjde?

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Většina dospělých se shodne na jednom – kouzlo Vánoc je nekrásnější, pokud dítě na Ježíška věří. Jenomže dřív nebo později nastane doba, kdy začne pochybovat. Nejčastěji přichází na prvním stupni základní školy, kdy jeho »vírou v Ježíška« otřese některý spolužák, který všem sdělí, že žádný Ježíšek neexistuje. Rodiče se v tu chvíli ocitají v nelehké situaci – mlžit a snažit se dokázat, že to není pravda, anebo dítěti na rovinu říct, jak to skutečně je?

 

1. Říct pravdu

Mnozí rodiče se ve chvíli, kdy se dítě o Ježíška začne zajímat, rozhodou pro radikální krok – říct mu pravdu. Proč lhát, když Ježíšek stejně není, řeknou si. Patříte-li k této skupině, dobře zvažte, jak zprávu svému potomkovi podáte. Říct mu jednou větou, že Ježíšek neexistuje a nikdy neexistoval, není ideální. Citlivé děti mohou informaci těžko zpracovávat. Je proto dobré si s dítětem v klidu sednout a o celé záležitosti promluvit. Vhodnou dobou ale rozhodně není předvánoční čas.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy pravdu o Ježíškovi říct? Podle odborníků je to předškolní věk, kdy děti zprávu nesou nejlépe a nejsou pak vystaveny případným posměškům ve škole kvůli tomu, že na Ježíška věří. Patříte-li ke skupině rodičů, co dětem nechtějí brát iluze, pak vhodnou dobu neřešte a vyčkejte.

 

2. Trvat na existenci Ježíška

Druhá skupina rodičů má ale na celou věc jiný názor. Utvrdit dítě v tom, že Ježíšek existuje. Jsou přesvědčeni, že by kouzlo Vánoc informace o tom, kdo dárky vlastně dává, pokazila. K potvrzení jejich teorie jim může posloužit například dopis Ježíškovi, který dítěti odepíše – a to získá další víru v to, že dárky nosí – a hotovo.

 

3. Zvolit zlatou střední cestu deti-a-rodina-prvni-pripravy-na-jeziska-ii-sxc-nahled

Třetí, a stále oblíbenější, varianta mezi rodiči je zlatá střední cesta. Neříct »krutou« pravdu, ale ani mermomocí neshánět důkazy o existenci Ježíška. Ale zachovat trochu tajemna a dítě nechat, ať si informaci přebere samo. Vždyť je to přece jasné – Ježíšek nosí dárky těm, kteří na něj věří. Těm, kdo nevěří, je kupují rodiče. Není to tak?

 

Anketa MIMIFORA:

Řekla jste dětem, že Ježíšek neexistuje?

 

Alena (37): NE

„Neřekla a nikdy neřeknu. Vánoce pro mě mají kouzlo, které bych tím zničila. Dětem jsem řekla, že Ježíšek nosí dárky těm, kdo na něj věří. Spokojili se s tím. Celá rodina na něj věří, píšeme mu dopisy. Jsou to pro nás svátky tajemné a kouzelné, a i když všichni víme, jak to je, necháváme si iluzi o Ježíškovi v sobě.“

 

Milena (29): ANO

„Nechápu, proč bych měla děti udržovat v nějakých lžích a nesmyslech. Nikdy jsme si na Ježíška nehráli, ale ve školce o něm slyšely, takže jsem jim hned ve čtyřech či pěti letech řekla, že je to nesmysl, že žádný Ježíšek není. Přijaly to dobře, nevím, proč s nimi hrát nějakou komedii.“


Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse