vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První pomoc při nadýmání

24. července 2014

První pomoc při nadýmání

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: plynatost břicho jidlo nadýmání dieta

preventan-mimiforum-banner

Trápí vás nadýmání a potřebujete se ho rychle zbavit? Poradíme, jak na to! Zkusit můžete prostředky z lékárny i osvědčené babské rady. 

I když to tak možná nevypadá, nadýmání trápí častěji ženy, než muže. Právě zástupkyním něžného pohlaví je ale velmi nepříjemné a snaží se delikátní problém co nejrychleji skrýt a odstranit.

 

Častá je dietní chyba

Nadýmání je u žen velmi často způsobeného dietní chybou. Jde např. o vysoký příjem
luštěnin, které obsahují cukry, jenž naše tělo není schopné štěpit. Poté co se dostanou do tlustého střeva, jsou však štěpeny působením přítomné flóry za vzniku nepříjemně zavánějící směsi plynu bohaté např. na sirovodík či metan. Pokud převažují v jídelníčku sacharidy na úkor tuků a bílkovin, nadýmání je hned na světě.

 

Tip MIMIFORA:

Proti nadýmání jsou skvělé všechny druhy ovoce a zeleniny bohaté na vodu, jako jsou jižní plody, kiwi, jahody, třešně, švestky, rajčata a melouny. Zrychlují pohyb ve střevech a působí proti plynatosti.

 

Pozor na nadýmavé potraviny zdravi-a-krasa-prvni-pomoc-pri-nadymani-ii-sxc-nahled

Další velmi častou příčinou je přílišná konzumace nadýmavých potravin. Kromě luštěnin jsou to některé druhy ovoce a zeleniny (zelí, kapusta, květák, brokolice, švestky, hrušky, banány ad.), čerstvé pečivo, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, sycené nápoje, velmi slané potraviny a ty, které obsahují glutamát sodný (například uzeniny, konzervy, bujóny, slané sýry apod.). Trápí-li vás nadýmání častěji, je rozhodně lepší se jim vyhnout.

 

Tipy MIMIFORA:

První pomoc při nadýmání

 

– Uvařte si bylinný čaj proti nadýmání, například s obsahem fenyklu či kmínu. Vhodný je i čaj mátový.

– Zkuste kmín. Pokud vám jeho chuť nevadí, nasypejte si při potížích trochu do pusy, rozkousejte a polkněte.

– Žvýkejte anýz. Stejnou službu jako kmín udělá i anýz. Rozžvýkejte v případě potíží několik semínek a problémy by měly ustoupit.

– Pomáhá nahřívání. Udělejte si teplou lázeň a naložte se do teplé vany, nebo nahřejte polštářek (např. s pecičkami) a položte na břicho.

– Jezte mléčné výrobky nebo doplňky stravy s obsahem probiotik, které pomáhají udržet příznivou střevní mikroflóru.

– Zajděte k lékaři. Dlouhodobější potíže (například po mléčných výrobcích) mohou signalizovat intoleranci laktózy. Nadýmání může být ale i projevem celiakie. Pokud problémy přetrvávají, nechejte se vyšetřit.

– Při akutních potížích užívejte přípravky, které jsou přímo určeny na zažívací potíže – plynatost a nadýmání. Poraďte se v lékárně.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:37 13.02.2017 - R...... -

Bez nadpisu

Tak anýz zabral spolehlivě. Po cca 30 minutách jsem se pozvracel i s průjmem najednou.
13:05 06.11.2014 - Uršula -

Bez nadpisu

Jako první pomoc si vařím mátový nebo fenyklový čaj…když nemám možnost, tak užívám Espumisan tobolky – ty zatím pomohly vždy… i synovi jsme dávali jako miminku kapičky na prdíky od Espumisanu – a pomáhaly mu. Nejlepší je ovšem zdravý životní styl – pohyb a hodně zeleniny a ovoce.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse