vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První pomoc při bodnutí včelou či vosou

2. června 2014

První pomoc při bodnutí včelou či vosou

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: otok anafylaktický šok bodnutí včela vosa

preventan-mimiforum-banner

Bodnutí vosou či včelou může teplé letní dny řádně znepříjemnit. Co dělat, když se ho dočkáte vy či vaše děti?

K teplému letnímu počasí neodmyslitelně patří také včely a vosy, které však mohou prázdniny nepříjemně zkomplikovat. Zvlášť, pokud se ukáže, že jste na bodnutí alergická, můžete zažít anafylaktický šok. A ten může ohrozit život!  Co tedy dělat, pokud vás či vaše dítě včela či vosa bodne?

 

První pomoc při bodnutí včelou či vosou

 

-          Co nejrychleji odstranit žihadlo – vyškrábnutím nehtem či pinzetou.

-          Místo chladit ledem, nebo přikládat obklady ze studené vody či vložit pod tekoucáí studenou vodu. Tím se sníží prokrvení a zpomalí případná reakce.

-          Vhodné je přikládat také octový obklad, nebo rozkrojenou cibuli přiložit přímo na místo vpichu.

-          Na neutralizaci jedu pomáhá místo posypat jedlou sodou, anebo přiložit vlhké dřevěné uhlí. To platí zvlášť o včelím bodnutí.

-          Postižené místo natřít přípravkem určeným na bodnutí hmyzem a v případě větší reakce podat co nejrychleji antihistaminikum.

-          Postiženému podejte dostatek tekutin a usaďte jej do stínu.

-          Bodne-li vás hmyz do jazyka či krku, ihned vyhledejte lékaře.

-          Kontrovat otok, případně další nežádoucí reakce.

-          Pokud se vyskytne neobvykle silná reakce, případně nastává anafylaktický šok, okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu.

-          Svědí-li vás nadměrně místo vpichu, doporučují babské rady vypít panáka rumu či pálenky, který prý svědění zastaví. Mohlo být totiž způsobeno tím, že žihadlo zasáhlo nervovou dráhu. Pozor ale na kombinaci léků a alkoholu.

 

Zachovejte klid

V případě, že vás či vašeho blízkého bodne vosa či včela, hlavně zachovejte klid. Proveďte první opatření a dotyčného pozorujte. V případě nadměrné reakce vyhledejte lékaře. Pokud by docházelo k potížím s dechem a rozvoji anafylaktického šoku, volejte ihned rychlou záchrannou službu.

 

deti-a-rodina-prvni-pomoc-pri-hubuti-ii-sxc-nahled MIMIFORUM zjistilo:

5× o bodnutí včelou a vosou

-          Nebezpečné je především včelí žihadlo. To totiž obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu.

-          Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla.

-          Včela může žihadlo použít jen jednou. Je opatřeno zpětnými háčky, po bodnutí proto umírá. Vosa jej může z rány vytáhnout a klidně jím bodnout znovu.

-          Nejvíce bolí bodnutí sršněm, ale horší následky mívá bodnutí od včely, které je více toxické a způsobuje větší problémy.

-          Pro dospělého člověka je smrtelá až dávka 2,8 mg jedu na kilogram váhy, tedy cca 700 žihadel (při hmotnosti 70 kg), u malého dítěte je to však mnohem méně (na 10 kg hmotnosti stačí 90 žihadel).

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse