7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

13. května 2016
První pomoc při bodnutí hmyzem
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: včela vosa Bodnutí hmyzem alergie léto zdraví
Včelám a vosám se během letních měsíců asi nevyhneme. Proti nepříjemnému bodnutí hmyzem se ale můžeme chránit. Pokud se to nepodaří, je dobré vědět, jak reagovat a kdy navštívit lékaře.
Diskutujte: Zažila jste alergickou reakci na bodnutí hmyzem? Jak probíhala?
Včely, vosy a sršni patří k velkým letním nástrahám, které nám mohou pobyt venku pořádně znepříjemnit. I když bodnutí hmyzem většinou nebezpečné není, může vyvolat větší či menší alergickou reakci, v krajním případě potom anafylaktický šok.
Setkání s hmyzem: Zůstaňte v klidu
Zatímco na začátku léta hrozí především bodnutí včelou, v pozdním létě a na podzim potom vosou a sršněm. Žádný z nich člověka většinou sám od sebe nenapadne – pokud ho nevydráždíme. Stačí však, když začneme dělat rychlé pohyby a mávat prudce rukama a hmyz může zaútočit. Proto je nejlepší zůstat v případě, že kolem nás létá včela či vosa, v klidu.
Nebezpečné bodnutí pro alergiky
I když žihadla obsahují jed, není jedno bodnutí pro normálního člověka nebezpečné – pokud není alergikem. Za běžnou reakci považují lékaři zarudnutí v místě vpichu, svědění, bolestivost a menší otok, který po několika hodinách sám ustoupí. Trvá-li však reakce déle, anebo je nepřiměřeně velká, je třeba vyhledat lékaře. Pokud je člověk alergikem, aniž by to tušil, může dojít k nejhorší reakci – anafylaktickému šoku. Při něm velmi rychle klesá tlak, nastává porucha vědomí, mohou natéct dýchací cesty a hrozí udušení. V tom případě je třeba uložit dotyčného do antišokové polohy na záda s podloženýma nohama a ihned přivolat lékařskou pomoc.
MIMIFORUM zjistilo:
Jak se bránit bodnutí hmyzem
-
Nenosit pestré oblečení.
-
Nepoužívat výrazné parfémy.
-
V přírodě nejíst, případně dávat velký pozor, do čeho koušeme.
-
Nechodit bosí v trávě a na louce.
-
Nedělat rychlé pohyby v blízkosti včel a vos.
-
Používat ochranné sítě proti hmyzu do oken a dveří.
První pomoc při bodnutí
Lékaře bychom měli navštívit také tehdy, je-li reakce nepřiměřeně velká, nebo když nás vosa či včela bodne do úst, jazyka či krku. Jinak si většinou vystačíme sami. V první řadě je třeba odstranit žihadlo a místo omýt pod tekoucí studenou vodou. Máte-li po ruce led, místo vpichu chlaďte. Nemáte-li jej v dosahu, přikládejte obklady ze studené vody. Místo můžete namazat krémem či gelem určeným na bodnutí hmyzem a v případě větší reakce podat antihistaminikum – prášek proti alergii. Velmi dobře pomáhají i některé babské rady – na místo vpichu přiložit rozkrojenou cibuli, protože její šťáva snižuje otok a svědění. Osvědčil se také octový, anebo alkoholový obklad, který desinfikuje a pomáhá zmenšit otok. Na ranku můžete kápnout také Tea Tree Oil – olej z čajovníku australského, máte-li jej u sebe.
MIMIFORUM zjistilo:
Nebezpečná žihadla
-
V případně bodnutí je třeba odstranit co nejrychleji žihadlo.
-
Nebezpečné je především včelí žihadlo. To totiž obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto je vhodné odstranit jej opatrně pinzetou, případně nehty, není-li jiná možnost.
-
Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla.
-
Včela může žihadlo použít jen jednou. Je opatřeno zpětnými háčky, po bodnutí proto umírá. Vosa jej může z rány vytáhnout a klidně jím bodnout znovu.
-
Nejvíce bolí bodnutí sršněm, ale horší následky mívá bodnutí od včely, které je více toxické a způsobuje větší problémy.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!
Bez nadpisu