vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První pomoc při bodnutí hmyzem

13. května 2016

První pomoc při bodnutí hmyzem

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: včela vosa Bodnutí hmyzem alergie léto zdraví

preventan-mimiforum-banner

Včelám a vosám se během letních měsíců asi nevyhneme. Proti nepříjemnému bodnutí hmyzem se ale můžeme chránit. Pokud se to nepodaří, je dobré vědět, jak reagovat a kdy navštívit lékaře. 

Diskutujte:  Zažila jste alergickou reakci na bodnutí hmyzem? Jak probíhala?


Včely, vosy a sršni patří k velkým letním nástrahám, které nám mohou pobyt venku pořádně znepříjemnit. I když bodnutí hmyzem většinou nebezpečné není, může vyvolat větší či menší alergickou reakci, v krajním případě potom anafylaktický šok.

Setkání s hmyzem: Zůstaňte v klidu

Zatímco na začátku léta hrozí především bodnutí včelou, v pozdním létě a na podzim potom vosou a sršněm. Žádný z nich člověka většinou sám od sebe nenapadne – pokud ho nevydráždíme. Stačí však, když začneme dělat rychlé pohyby a mávat prudce rukama a hmyz může zaútočit. Proto je nejlepší zůstat v případě, že kolem nás létá včela či vosa, v klidu.

Nebezpečné bodnutí pro alergiky zdravi-a-krasa-prvni-pomoc-pri-bodnuti-hmyzem-ii-sh

I když žihadla obsahují jed, není jedno bodnutí pro normálního člověka nebezpečné – pokud není alergikem. Za běžnou reakci považují lékaři zarudnutí v místě vpichu, svědění, bolestivost a menší otok, který po několika hodinách sám ustoupí. Trvá-li však reakce déle, anebo je nepřiměřeně velká, je třeba vyhledat lékaře. Pokud je člověk alergikem, aniž by to tušil, může dojít k nejhorší reakci – anafylaktickému šoku. Při něm velmi rychle klesá tlak, nastává porucha vědomí, mohou natéct dýchací cesty a hrozí udušení. V tom případě je třeba uložit dotyčného do antišokové polohy na záda s podloženýma nohama a ihned přivolat lékařskou pomoc.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se bránit bodnutí hmyzem

 • Nenosit pestré oblečení.

 • Nepoužívat výrazné parfémy.

 • V přírodě nejíst, případně dávat velký pozor, do čeho koušeme.

 • Nechodit bosí v trávě a na louce.

 • Nedělat rychlé pohyby v blízkosti včel a vos.

 • Používat ochranné sítě proti hmyzu do oken a dveří.

První pomoc při bodnutí

Lékaře bychom měli navštívit také tehdy, je-li reakce nepřiměřeně velká, nebo když nás vosa či včela bodne do úst, jazyka či krku. Jinak si většinou vystačíme sami. V první řadě je třeba odstranit žihadlo a místo omýt pod tekoucí studenou vodou. Máte-li po ruce led, místo vpichu chlaďte. Nemáte-li jej v dosahu, přikládejte obklady ze studené vody. Místo můžete namazat krémem či gelem určeným na bodnutí hmyzem a v případě větší reakce podat antihistaminikum – prášek proti alergii. Velmi dobře pomáhají i některé babské rady – na místo vpichu přiložit rozkrojenou cibuli, protože její šťáva snižuje otok a svědění. Osvědčil se také octový, anebo alkoholový obklad, který desinfikuje a pomáhá zmenšit otok. Na ranku můžete kápnout také Tea Tree Oil – olej z čajovníku australského, máte-li jej u sebe.  

MIMIFORUM zjistilo:

Nebezpečná žihadla

 • V případně bodnutí je třeba odstranit co nejrychleji žihadlo.

 • Nebezpečné je především včelí žihadlo. To totiž obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto je vhodné odstranit jej opatrně pinzetou, případně nehty, není-li jiná možnost.

 • Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla.

 • Včela může žihadlo použít jen jednou. Je opatřeno zpětnými háčky, po bodnutí proto umírá. Vosa jej může z rány vytáhnout a klidně jím bodnout znovu.

 • Nejvíce bolí bodnutí sršněm, ale horší následky mívá bodnutí od včely, které je více toxické a způsobuje větší problémy.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:02 03.08.2016 - Marie -

Bez nadpisu

Taky máme doma Neospan a bereme ho všude na cesty – je to prostě univerzální pomocník!
15:11 10.06.2016 - Terez -

bodance

jako první pomoc používáme novosil – funguje perfektně! Zklidní místo po bodanci, přestane svědět kúže a je to prima.. jsem ráda, že jsem ho objevila a už nebudeme používat nic jiného sedl nám.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse