banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

První pomoc při bodnutí hmyzem

13. května 2016

První pomoc při bodnutí hmyzem

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: včela vosa Bodnutí hmyzem alergie léto zdraví

preventan-mimiforum-banner

Včelám a vosám se během letních měsíců asi nevyhneme. Proti nepříjemnému bodnutí hmyzem se ale můžeme chránit. Pokud se to nepodaří, je dobré vědět, jak reagovat a kdy navštívit lékaře. 

Diskutujte:  Zažila jste alergickou reakci na bodnutí hmyzem? Jak probíhala?


Včely, vosy a sršni patří k velkým letním nástrahám, které nám mohou pobyt venku pořádně znepříjemnit. I když bodnutí hmyzem většinou nebezpečné není, může vyvolat větší či menší alergickou reakci, v krajním případě potom anafylaktický šok.

Setkání s hmyzem: Zůstaňte v klidu

Zatímco na začátku léta hrozí především bodnutí včelou, v pozdním létě a na podzim potom vosou a sršněm. Žádný z nich člověka většinou sám od sebe nenapadne – pokud ho nevydráždíme. Stačí však, když začneme dělat rychlé pohyby a mávat prudce rukama a hmyz může zaútočit. Proto je nejlepší zůstat v případě, že kolem nás létá včela či vosa, v klidu.

Nebezpečné bodnutí pro alergiky zdravi-a-krasa-prvni-pomoc-pri-bodnuti-hmyzem-ii-sh

I když žihadla obsahují jed, není jedno bodnutí pro normálního člověka nebezpečné – pokud není alergikem. Za běžnou reakci považují lékaři zarudnutí v místě vpichu, svědění, bolestivost a menší otok, který po několika hodinách sám ustoupí. Trvá-li však reakce déle, anebo je nepřiměřeně velká, je třeba vyhledat lékaře. Pokud je člověk alergikem, aniž by to tušil, může dojít k nejhorší reakci – anafylaktickému šoku. Při něm velmi rychle klesá tlak, nastává porucha vědomí, mohou natéct dýchací cesty a hrozí udušení. V tom případě je třeba uložit dotyčného do antišokové polohy na záda s podloženýma nohama a ihned přivolat lékařskou pomoc.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se bránit bodnutí hmyzem

 • Nenosit pestré oblečení.

 • Nepoužívat výrazné parfémy.

 • V přírodě nejíst, případně dávat velký pozor, do čeho koušeme.

 • Nechodit bosí v trávě a na louce.

 • Nedělat rychlé pohyby v blízkosti včel a vos.

 • Používat ochranné sítě proti hmyzu do oken a dveří.

První pomoc při bodnutí

Lékaře bychom měli navštívit také tehdy, je-li reakce nepřiměřeně velká, nebo když nás vosa či včela bodne do úst, jazyka či krku. Jinak si většinou vystačíme sami. V první řadě je třeba odstranit žihadlo a místo omýt pod tekoucí studenou vodou. Máte-li po ruce led, místo vpichu chlaďte. Nemáte-li jej v dosahu, přikládejte obklady ze studené vody. Místo můžete namazat krémem či gelem určeným na bodnutí hmyzem a v případě větší reakce podat antihistaminikum – prášek proti alergii. Velmi dobře pomáhají i některé babské rady – na místo vpichu přiložit rozkrojenou cibuli, protože její šťáva snižuje otok a svědění. Osvědčil se také octový, anebo alkoholový obklad, který desinfikuje a pomáhá zmenšit otok. Na ranku můžete kápnout také Tea Tree Oil – olej z čajovníku australského, máte-li jej u sebe.  

MIMIFORUM zjistilo:

Nebezpečná žihadla

 • V případně bodnutí je třeba odstranit co nejrychleji žihadlo.

 • Nebezpečné je především včelí žihadlo. To totiž obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto je vhodné odstranit jej opatrně pinzetou, případně nehty, není-li jiná možnost.

 • Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla.

 • Včela může žihadlo použít jen jednou. Je opatřeno zpětnými háčky, po bodnutí proto umírá. Vosa jej může z rány vytáhnout a klidně jím bodnout znovu.

 • Nejvíce bolí bodnutí sršněm, ale horší následky mívá bodnutí od včely, které je více toxické a způsobuje větší problémy.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:02 03.08.2016 - Marie -

Bez nadpisu

Taky máme doma Neospan a bereme ho všude na cesty – je to prostě univerzální pomocník!
15:11 10.06.2016 - Terez -

bodance

jako první pomoc používáme novosil – funguje perfektně! Zklidní místo po bodanci, přestane svědět kúže a je to prima.. jsem ráda, že jsem ho objevila a už nebudeme používat nic jiného sedl nám.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa