vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První menstruace: Jak připravit dceru

12. září 2013

První menstruace: Jak připravit dceru

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tampony vložky žena menstruace krvácení

preventan-mimiforum-banner

Nejčastěji se u dívek poprvé objevuje mezi 12. a 15. rokem, ale může přijít mnohem dříve. Proto je důležité dceru na první menstruaci zavčas připravit. 

Dvanáct až patnáct let. To je průměrný věk, kdy u mladých dívek přichází menstruace. První krvácení se však může objevit i mnohem dříve, dokonce i u devítiletých slečen. Přijde-li však menstruace před desátým rokem, mluví o ní lékaři jako o předčasné. Aby dívka nebyla vyděšená, co se stalo s jejím tělem, je třeba jí včas a správně informovat. Tento úkol padá většinou na maminky, které by s poučením neměly příliš otálet a dceru na vše připravit.

 

Tip MIMIFORA:

Kdy promluvit s dcerou?

První menstruace většinou přichází zhruba dva roky po tom, co u dívky začnou nápadné změny na těle – růst prsou a ochlupení. Pozorujete-li, že se pomalu začíná měnit v ženu, s poučením neotálejte. V tomto případě platí, že je lepší, když přijde dříve, než později. Jde o individuální záležitost, ale obecně je ideální věk na prvotní informace mezi 8. a 10. rokem.

 

Mezi čtyřma očima deti-a-rodina-prvni-menstruace-ii-sh-nahled

První rozmluva o menstruaci mezi matkou a dcerou by měla proběhnout mezi čtyřma očima, doma v soukromí. Je důležité vše podat tak, aby dívka nedostala strach, anebo se za ženské problémy nestyděla. Protože v ní první menstruace může vyvolat stres a zmatek, je důležité, aby věděla, že přijde a měla jistotu, že se na vás může kdykoli s čímkoli obrátit.

 

Připravte si pomůcky

Doba internetu a chytrých telefonů jen nahrává k tomu, že dívky mají možnost získat informace o intimních problémech velmi brzy. Nemusí však být úplné, anebo správně pochopené. Proto je třeba, abyste si s dcerou jednotlivé otázky prošla. V knihovně či na internetu najdete obrázky ženského těla, na kterých můžete vysvětlit, co se v těle během menstruace děje. Připravte si je jako pomůcku a uvidíte, že vám to s nimi půjde lépe od ruky.

 

MIMIFORUM doporučuje:

3 tipy, jak s dcerou mluvit o menstruaci

  1. Zjistit její znalosti. Než se vrhnete do rozsáhlého vysvětlování a poučování, naťukněte téma dospívání a zjistěte její znalosti. Možná budete překvapena, co všechno už ví a že vás příliš práce nečeká. Jen věci uvést na pravou míru, pokud si je dcera špatně vysvětlila.
  2. Vysvětlit, co je třeba. Vysvětlete dceři, co se v ženském těle během dospívání děje. Řekněte jí jasně a stručně, co jí v následujících letech čeká, ale vše podejte tak, aby se nevyděsila a nenastal v ní zmatek.
  3. Dát praktické rady. I když si děvčata mohou většinu informací najít na internetu, co rozhodně ocení, jsou praktické rady. Jaké jsou typy vložek a tamponů, jaké se vám osvědčily, jak je používat, jak se připravit, aby je menstruace nezaskočila, co dělat, když má jít plavat apod. Odhoďte stud, mluvte s dcerou otevřeně a odpovídejte jí na vše, co bude chtít vědět. Právě otevřenost je základem úspěchu.


Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse