vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První menstruace: Hodí se tampony a kalíšky pro mladé dívky?

5. srpna 2014

První menstruace: Hodí se tampony a kalíšky pro mladé dívky?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kalíšek tamopon dívka vložky menstruace

preventan-mimiforum-banner

Jakmile se u dívek objeví první menstruace, přichází s ní i řada otázek. Musím používat vložky, anebo i tampony či kalíšek, když jsem ještě panna? Zde jsou nejčastější dotazy a odpovědi!

Vložky, tampony, anebo kalíšky? Věčné téma, na kterém se nemohou shodnout ani ženy, ani odborníci. Každému totiž vyhovuje něco jiného a má jiné priority. Zatímco dospělá žena si sama vše vyzkouší a najde, co je pro ni nejlepší, mladé dívky, které začínají menstruovat, většinou jasno nemají. Používání tamponů je opředeno mnoha mýty, a tak se často bojí, aby díky jejich použití nepřišly o panenství. Jak je to tedy doopravdy? Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi!

 

V kolika letech dívky začínají menstruovat?

Dvanáct až patnáct let. To je průměrný věk, kdy u mladých dívek přichází menstruace. První krvácení se však může objevit i mnohem dříve, dokonce i u devítiletých. Přijde-li však menstruace před desátým rokem, mluví o ní lékaři jako o předčasné. Pravdou ale je, že věk menstruujících dívek se v posledních letech snižuje.

 

Je nutné při první menstruaci použít jen vložky?

Není to nutné, ale většina dívek se shoduje, že je to nejpohodlnější. Nemají zkušenosti, nevědí, jak dlouho bude menstruace trvat, neumějí zavádět tampony. Protože první menstruace může být hodně slabá, je vložka lepší i proto, že by tampon mohl jít hůře vyndat.

 

Může dívka, která je ještě panna, bez problémů používat tampony?

Ano, jen je třeba zvolit správnou velikost. Pro mladé dívky jsou vhodné ty nejmenší tampony. Není třeba se obávat, že by došlo k poškození panenské blány. Ta je dostatečně pružná a jejím otvorem tampon snadno projde.

 

Jaká je výhoda tamponů proti vložkám?

Mladé dívky si chválí hlavně to, že se nemusí omezovat ve sportu, ani se vyhýbat plavání. Tampony jsou diskrétnější, takže na rozdíl od vložek nejsou ani pod obtaženým oblečením vůbec vidět.

 

Může tampon dívce způsobit nějaké zdravotní problémy?

Používání tamponů není nijak nebezpečné, ale může jak dívkám, tak ženám ve velmi vzácných případech způsobit syndrom toxického šoku. Jde o velmi vážné bakteriální onemocnění, které může ohrožit život. Mezi příznaky patří náhlá horečka, bolesti hlavy, svalů, zvracení, průjem, vyrážka, malinový jazyk ad. Vyskytuje se ale velmi zřídka.

 

Je vhodný pro mladé dívky menstruační kalíšek? deti-a-rodina-prvni-menstruace-ii-sh-nahled 

Je to hodně individuální. Záleží na otvoru a pružnosti panenské blány. Používá-li dívka tampony, je pravděpodobné, že by mohla vyzkoušet i kalíšek té nejmenší velikosti. Mladé dívky ale většinou mívají problémy se zaváděním, a proto je mnohdy lepší s kalíškem počkat až po prvním pohlavním styku.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:30 06.05.2018 - Nsjb -

Bez nadpisu

Když je holka ještě panna neměla by používat kalisek, ale mini tampony jo.tampony jsou nebezpečné kvůli syndromu toxického šoku, ten nastává většinou když je tampn zaveden déle než osm hodin. Právě kvůli tomu že ho nesmíte mít moc dlouho se doporučuje, zvolit si s co nejnižší absorpční schopností ( samozřejmě pokud máte silnou ms tak silnější tampony), prostě ty které zrovna potřebujete, protože pokud by jste při slabé ms použila nějaké super absorpční tampony tak by se nemusel za těch doporučovaných šest hodin nasáknout. A nenasaknuty tampon se hur vytahuje. Pokud budete tampony včas měnit tak se by se vám nic stát nemělo. Když ale zjistíte že jste na tampon zapomněla, okamžitě ho vytahnete a pokud nastane na horečky ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
19:43 19.02.2018 - Nela -

Bez nadpisu

Je mi 14 a už od 1 menstruace používam tampony 1.menstruaci jsem používala tampony mini ale teď už normal a když jdu plavat tak super protože ten normal se hned nasakne a ja to musim każdou pul hodku menit.
14:16 09.10.2016 - Kika -

Jak kdy

Ahoj je mi 11let nove při 1menstruaci jsem se bála tamponů použila jsem vložky jenomže při druhé jsme jeli že skolou na jurenkovku a plavali jsme plus jezdili na kanojich já bych se s vložky nemohla koupat koupila jsem si tampóny velikosti mini a v pohodě jsem si je zavedla teď mám meneses po třetí a používám na noc vložky normálně do školy když nemám těsně oblečení nebo nemáme telak a doma jinak na sport rozhodně tampóny já lezu nikdy i zavodne skoro každý den sportuji a na sport rozhodně tampóny i na těsně oblečení a šaty rozhodně se holky nebojte použít tampóny ale jen mini nezapomeňte si je ale vyměnit rychle protecou a větší si neberte
18:00 05.08.2016 - natalii -

Re: pekne

Mám to uplně přesně :/
15:39 10.07.2016 - rona -

pouziti tamponu

Pouzivam tampony od druhe ms (je mi dvanact) a doktorka mi namluvila ze je to nebezpecne ale moje mamka pouziva tampony dvacet let a nic ji neni.takze je pouzivam furt.nechapu ty myty vsichni si je ctou ale vyvraceni tech mytu si nikdo necte.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse