vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
První dny ve školce: Jak je zvládnout bez pláče

3. září 2013

První dny ve školce: Jak je zvládnout bez pláče

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: samostatnost motivace školka pláč děti

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každý nástup do školky probíhá bez problémů. Některé děti si zvykají těžko, a tak plačtivé scény jsou na denním pořádku. Jak to zvládnout pokud možno bez slz?

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Dva měsíce. Právě to je podle odborníků průměrné adaptační období při nástupu do školky. Každé dítě je ale jiné, a tak zatímco jedno do ní nastoupí zcela bez problémů, jiné může mít velké problémy i po této době. Jak tedy na to, aby se nástup do školky obešel bez pláče?

1. Zvykejte postupně

Je-li to alespoň trochu možné, nenechávejte dítě ve školce hned od rána do odpoledne. Pro malé dítě jde totiž o poměrně velký šok. Do té doby bylo neustále s maminkou a vše se kolem něj točilo. Najednou se ocitne v cizím prostředí plném neznámých lidí – a samozřejmě bez maminky a pomoci. Nést to pak může velmi těžce. Zvlášť pro menší děti je tedy vhodné, aby si zvykaly postupně. Některé školky umožňují adaptační režim rodičům s dětmi, a tak se ti nejmenší začlení do kolektivu postupně a nenásilně. Pokud to nejde, alespoň berte dítě zpočátku domů hned po obědě.

2. Potíže nezlehčujte, ale řešte

Hned na začátku se mohou objevit věci, které se dětem nelíbí, nebo se kterými mají problém. Není dobré nad nimi mávnout rukou a zlehčovat je. Naopak je třeba si dítě v klidu vyslechnout, vyptat se, co ho trápí a co mu vadí a je-li to možné, situaci řešit. Vždy však s dítěte o všem mluvte a podporujte ho. Musí vědět, že na nové potíže není samo – a že vy jste mu oporou.

3. Trénujte samostatnost

Kromě odloučení od rodičů je častým problémem malých dětí ve školce to, že mají problém se samostatností a sebeobsluhou. Zatímco jiné samy dokonale zvládají hygienu a umějí se rychle převléknout, ony jsou pomalejší, nebo jim to nejde vůbec. A pokud se jim ještě jiní začnou smát, je to další důvod, proč školku nenávidět. Řešení je v tomto případě snadné. Pořiďte oblečení, co se snadno obléká, bez zbytečných knoflíků apod. a trénujte samostatnost. To samé platí i o botách – měly by jít obouvat co nejsnadněji, a proto dávejte přednost suchým zipů před tkaničkami.

4. Plňte sliby

Pro malé dítě ve školce je nesmírně důležité, aby získalo pocit jistoty. Aby vědělo, že jste jej neodložila, ale že se pro něj každý den vždy a znovu vrátíte. Proto je víc než důležité plnit sliby. Pokud mu řeknete, že pro něj přijdete po obědě, opravdu dojděte. Dítě pak bude vědět, že vám může věřit a hned se bude cítit lépe. Plané sliby jsou v tomto případě víc než na škodu. Ztracená důvěra se u dětí totiž zpět získává jen velmi těžko.

5. Motivujte deti-a-rodina-prvni-dny-ve-skolce-ii-sh-nahled

Také pozitivní motivace může hrát velkou roli. Za to, že dítě ve školce vydrží a bude hodné, mu můžete něco slíbit. Je třeba ale najít vhodnou míru. Každý den kupovat dárky je nesmysl. Můžete však vytvořit tabulku, do které budete za každý úspěšný den dávat razítko. Jakmile dosáhnete určitého předem domluveného počtu, je na řadě odměna. Třeba návštěva cukrárny, anebo rodinný výlet.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse