vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Proč ženy stále trápí močové cesty?

26. listopadu 2015

Proč ženy stále trápí močové cesty?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: bolest při močení prochlazení močový měchýř infekce močové cesty močení zánět ženy

preventan-mimiforum-banner

Téměř tři čtvrtiny žen se setkají se zánětem močových cest. Která to zažila, ví, že nejde o nic příjemného. Pálení, řezání a bolest při močení patří totiž k hlavím příznakům. Jak infekcím předcházet a preventivně s nimi bojovat?

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

 

V chladných měsících o sobě zánět močových cest dává vědět velmi často. Stačí jen trochu prochladnout, chvíli posedět na studené lavičce, nebo promrznout při čekání na autobus, a je tu dříve, než se nadějete. Uvádí se, že jej alespoň jednou v životě prodělá 70 % žen a až 20 % se vrací opakovaně. Proč zánět postihuje hlavně ženy a muže trápí minimálně?

Za 80 % infekcí stojí E. Coli

Vše je dáno stavbou močového ústrojí. U žen je močová trubice velmi krátká, a tak se bakterie snadno dostanou do močového měchýře. Za 80 % případů stojí bakterie E. Coli, které jsou nejčastějšími původci infekcí. Jsou běžnou součástí lidské stolice, ale díky anatomické stavbě ženského těla se velmi snadno dostanou do močových cest.

MIMIFORUM zjistilo:

Záněty močových cest jsou velmi časté i v těhotenství. Dokáží potrápit až 10 % nastávajících maminek.

Nepříjemný zánět: Pálení, řezání a nutkání

Pálení, řezání, bolest při močení a další nepříjemné pocity. Neustálé nutkání, které vás nutí jít často »na malou«, i když z vás vyjde jen trocha moči. To jsou hlavní příznaky, které ukazují, že se u vás usídlila infekce močových cest. Může se objevit i zvýšená teplota, bolest v podbřišku, moč může být tmavší, lehce načervenalá. Pokud je zánět v takové fázi, je třeba vyhledat lékaře. Pokud ale na infekce trpíte, máme pro vás pár tipů, jak se jim snažit předcházet.

Co dělat, když na záněty trpíte:

Vyhýbejte se prochladnutí. V chladných měsících se teple oblékejte, velmi dobrou službu vám udělá termoprádlo.

Dodržujte pitný režim. V zimě nás tolik netrápí pocit žízně, a tak se na pitný režim často zapomíná. To je ovšem velká chyba. Dostatek tekutin totiž z močových cest pomáhá bakterie vyplavovat. I v zimě bychom měli vypít alespoň dva litry tekutin denně.

Dodržujte hygienu. Je to důležitější, než se může zdát. U žen se bakterie ze stolice mohou velmi snadno dostat do močové trubice. Jakmile ji osídlí, je na zánět zaděláno. Dodržujte proto hygienu a pozor dejte při otírání toaletním papírem, které by mělo probíhat odpředu dozadu.

Pozor na tanga. Jsou ženy, které je nosí celoročně, jenže právě ony se vystavují mnohem vyššímu riziku. Po tangách se totiž bakterie ze stolice velmi snadno dostanou k močové trubici a infekce je tu.

Po styku se jděte vymočit. Zánět močových cest se často objeví i po pohlavním styku. Bakterie se snadno dostanou až do močového měchýře, a pokud si po styku nezajdeme na malou, ale jdeme spát, mají dost času jej osídlit a způsobit zánět.

Omezte cukr. Pokud ho jíte velké množství, podporuje množení bakterií v močových cestách.

Omezte kouření a konzumaci nápojů obsahujících kofein. Ten totiž, stejně jako nikotin, močový měchýř dráždí. Vhodné není ani pití alkoholu.

Jezte brusinky. Zkusit můžete jak sušené, tak brusinkový džus. Vyšší koncentraci brusinek pak obsahují doplňky stravy. Denně byste měla sníst asi 30 mg brusinek. Je prokázáno, že obsahují látky, které zabraňují usazování bakterie E. Coli v močovém měchýři. Obsahují totiž proantokyadin (PAS), který má onen zmíněný protipřilnavý účinek a bakterie vyplavuje močí ven z těla.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse