vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Proč slavíme Valentýna

10. února 2014

Proč slavíme Valentýna

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Valentýnka dopis Valentýn svátek láska

preventan-mimiforum-banner

Svátek svatého Valentýna připadá každoročně na 14. února. Proč jej vlastně slavíme a kdo to byl svatý Valentýn? 

Q Max Active

Doplněk stravy.
Koenzym Q10 v přípravku:
·    Je aktivní forma koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností.
·    Je redukovaná forma koenzymu Q10.
·    Je okamžitě využitelný pro organismus.
·    Bez nežádoucích příměsí a balastních látek.
·    Redukovaný koenzym Q10 by se mohl doporučit k užívání společně se statiny ke snížení výskytu jejich možných nežádoucích účinků.

qmax-active

Doplněk stravy

Více ZDE!

Květiny, srdíčka, sladkosti, zamilované dopisy. To všechno ke svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, jednoznačně patří. I když se svatý Valentýn slaví hlavně v anglicky mluvících zemích, pronikl i k nám, a tak má spousta zamilovaných párů šanci dát si najevo, jak jim jeden na druhém záleží. Proč vlastně Valentýna slavíme a kdo to vlastně byl?

 

Uctívaný biskup Valentýn

Valentýn byl biskupem z Terni a žil ve 3. století v Římské říši za vlády císaře Claudia. K jeho osobě se váže řada legend. Říká se, že mladé páry obdarovával květinami ze své zahrady a mladým mužům radil, aby nechodili do války, ale zůstávali doma s ženami. Marcus Aurelius totiž naopak manželství zakazoval, protože byl přesvědčen, že ze svobodných jsou lepší legionáři. Jeho život neskončil šťastně – kolem roku 296 byl popraven. Jeho ostatky byly uloženy v Terni, které se stalo poutním místem sv. Valentýna.

 

Původ Valentýnek

Původ samotného svátku tedy tkví v Římě. Říká se, že Valentýna zatkli ve chvíli, kdy tajně oddával mladý pár a uvrhli ho do vězení. Záhy se kolem oken a dveří začaly od lidí, kteří jej uznávali, shromažďovat dopisy a drobné dárky. Samotný Valentýn se prý zamiloval do dcery žalářníka a v den své popravy jí napsal zamilovaný dopis, který podepsal Tvůj Valentýn. A právě zde je původ valentýnských přáníček. Byl popraven přesně na svůj svátek, 14. února.

 

Jak se slaví ve světě tema-tydne-proc-slavime-valentyna-ii-sxc-nahled

V různých zemích se svátek sv. Valentýna slaví odlišně. Tradicí je obdarování dívek a žen květinami, což má být důkazem lásky. Ve Velké Británii je zvykem posílat anonymní zamilované dopisy a přání – Valentýnky. Ženy partnerům pečou buchty, skládají verše, děti chodí zpívat a za to dostávají odměny. Ve Francii se tradičně volí Valentýn a Valentýnka roku, což je zvyk, který se odtud rozšířil do Ameriky. Obvyklé tu také je, že v tento ten vaří muži svým partnerkám slavnostní večeři. Navíc je obdarovají dárkem – většinou šperkem či spodním prádlem. V Dánsku zase muži posílají ženám romantický dopis ve verších a dávají jim bílé květiny. Naopak v Japonsku připravují ženy mužům domácí čokoládu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5× o svátku sv. Valentýna

 

-          Svátek svatého Valentýna se každoročně slaví 14. února jako svátek zamilovaných.

-          Jeho kořeny sahají až do starověkého Říma a je odvozený od svátku Lupercalia. V jeho předvečer byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž si jeden vytáhl a dívka, jejíž jméno na něm stálo, se měla stát jeho láskou v následujícím roce.

-          Své jméno získal svátek díky knězi, sv. Valentýnovi, který tajně oddával mladé vojáky. Těm totiž Claudius II. sňatky zakazoval. Valentýna zatkl a nechal popravit právě 14. února.

-          Novodobý svátek se začal slavit v USA v roce 1907 a rozšířil se nejdříve do anglosaských zemí, poslední roky se však s oblibou slaví po celé Evropě.

-          Tradičně si v tento den dávají zamilované páry drobné dárky a přání z lásky, tzv. Valentýnky.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse