7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

30. dubna 2013
Proč se pálí čarodějnice a další zajímavosti
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Valpružina noc filipojakubská noc Pálení čarodějnic
Noc z 30. dubna na 1. května má údajně magickou moc. I když jde původně o pohanský svátek, tradice se drží dodnes – jen v trochu jiné podobě.
V noci z 30. dubna na 1. května se podle starých zvyků lidé scházejí u ohňů a vítají jaro. Kromě toho se otevírají jeskyně a sluje a odhazují své poklady. Noci, která má údajně magickou moc, se říká také filipojakubská, anebo Valpružina. U nás se dostala do podvědomí především díky stále oblíbenějšímu zvyku – pálení čarodějnic.
Ohně proti čarodějnicím
Pálení čarodějnic je původem pohanský svátek a má dlouhou tradici. Jde totiž o jeden z nejvýznamnějších pohanských svátků. Ten se původně slavil o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Šlo nejen o oslavu jara, ale také plodnosti. Kromě toho lidé věřili, že se právě tuto noc slétají čarodějnice na svůj sabat a chystají divoký rej. Aby se před nimi ochránili, zapalovali na vyvýšených místech ohně.
Kouzelná moc popela
S pálením čarodějnic je spojena řada tradic. Aby byla vyšší úroda, zapalovala se košťata a vyhazovala do výšky. Věřilo se totiž, že popel z nich má velkou moc a přinese větší úrodu. Stejný vliv měl mít údajně i na plodnost. Proto se někdy popelem vodil dobytek, anebo lidé ohně přeskakovali. Věřili totiž, že si tak zachovají nejen dobrou plodnost, ale i mládí.
MIMIFORUM zjistilo:
Zajímavosti o filipojakubské noci
- O půlnoci před svatých Filipem a Jakubem se údajně daly nalézt ukryté a zakopané poklady. Protože by ale hledači pokladů mohly ublížit zlé síly, musel mít u sebe několik předmětů, například svěcenou křídu či květ z kapradí.
- Noci se říká filipojakubská proto, že původní svátek apoštolů Filipa a Jakuba byl právě 1. května. Až později se v církevním kalendáři posunul na 3.5.
- Noc z 30. dubna na 1. května se také nazývá Valpružina. V tomto případě jde o původně germánský svátek, zasvěcený svaté Valpurgii, bojovnici proti temným silám.
- Keltové v tuto noc slavili svátek Beltine, což v překladu znamenalo zářící oheň. Ten měl dle nich zbavovat všeho nečistého a přinést ochranu pro následující období.
- O filipojakubské noci se říká, že je velmi plodná a daří se početí. Děti, které jejich rodiče počnou právě o této noci, bývají šťastné po celý život.
- Před čarodějnicemi, které se údajně této noci slétaly, se lidé bránili i jinak, než ohni. Stavení se kropila svěcenou vodou, před ně se zapichovalo trní, ale i vidle, aby se čarodějnice poranila, na práh se sypaly hřebíky apod.
- Už několik dní předem se pak provádělo tzv. vykuřování čarodějnic. To spočívalo v tom, že se vykuřovaly domy – jalovcem a routou.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!