vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Proč se pálí čarodějnice a další zajímavosti

30. dubna 2013

Proč se pálí čarodějnice a další zajímavosti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Valpružina noc filipojakubská noc Pálení čarodějnic

preventan-mimiforum-banner

Noc z 30. dubna na 1. května má údajně magickou moc. I když jde původně o pohanský svátek, tradice se drží dodnes – jen v trochu jiné podobě.


V noci z 30. dubna na 1. května se podle starých zvyků lidé scházejí u ohňů a vítají jaro. Kromě toho se otevírají jeskyně a sluje a odhazují své poklady. Noci, která má údajně magickou moc, se říká také filipojakubská, anebo Valpružina. U nás se dostala do podvědomí především díky stále oblíbenějšímu zvyku – pálení čarodějnic.


deti-a-rodina-paleni-carodejnic-ii-sh-nahled Ohně proti čarodějnicím

Pálení čarodějnic je původem pohanský svátek a má dlouhou tradici. Jde totiž o jeden z nejvýznamnějších pohanských svátků. Ten se původně slavil o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Šlo nejen o oslavu jara, ale také plodnosti. Kromě toho lidé věřili, že se právě tuto noc slétají čarodějnice na svůj sabat a chystají divoký rej. Aby se před nimi ochránili, zapalovali na vyvýšených místech ohně.


Kouzelná moc popela

S pálením čarodějnic je spojena řada tradic. Aby byla vyšší úroda, zapalovala se košťata a vyhazovala do výšky. Věřilo se totiž, že popel z nich má velkou moc a přinese větší úrodu. Stejný vliv měl mít údajně i na plodnost. Proto se někdy popelem vodil dobytek, anebo lidé ohně přeskakovali. Věřili totiž, že si tak zachovají nejen dobrou plodnost, ale i mládí.  


MIMIFORUM zjistilo:
Zajímavosti o filipojakubské noci

-    O půlnoci před svatých Filipem a Jakubem se údajně daly nalézt ukryté a zakopané poklady. Protože by ale hledači pokladů mohly ublížit zlé síly, musel mít u sebe několik předmětů, například svěcenou křídu či květ z kapradí.

-    Noci se říká filipojakubská proto, že původní svátek apoštolů Filipa a Jakuba byl právě 1. května. Až později se v církevním kalendáři posunul na 3.5.

-    Noc z 30. dubna na 1. května se také nazývá Valpružina. V tomto případě jde o původně germánský svátek, zasvěcený svaté Valpurgii, bojovnici proti temným silám.

-    Keltové v tuto noc slavili svátek Beltine, což v překladu znamenalo zářící oheň. Ten měl dle nich zbavovat všeho nečistého a přinést ochranu pro následující období.

-    O filipojakubské noci se říká, že je velmi plodná a daří se početí. Děti, které jejich rodiče počnou právě o této noci, bývají šťastné po celý život.

-    Před čarodějnicemi, které se údajně této noci slétaly, se lidé bránili i jinak, než ohni. Stavení se kropila svěcenou vodou, před ně se zapichovalo trní, ale i vidle, aby se čarodějnice poranila, na práh se sypaly hřebíky apod.

-    Už několik dní předem se pak provádělo tzv. vykuřování čarodějnic. To spočívalo v tom, že se vykuřovaly domy – jalovcem a routou.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse