vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Problém: Matka chce řídit náš vztah!

4. září 2019

Problém: Matka chce řídit náš vztah!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: život matka domácnost vztah partner

preventan-mimiforum-banner

Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dospělá a máte svou domácnost, nebrání jí to v tom mít vás pod kontrolou a kázat vám, jak máte žít. 

„S matkou jsem vycházela vždycky dobře – až do chvíle, kdy jsem se vdala. Místo, aby respektovala, že jsem dospělá a mám vlastní domácnost, začala mi řídit život. I když jsme od sebe bydlely pár kilometrů, každý den k nám chodila. Radila, co mám vařit, jak uklízet, plánovala mi program na další den. Nechtěla jsem se s ní hádat, a tak jsem poslouchala. Myslela jsem, že ji to přestane bavit, ale to se nestalo. Vše se ještě zhoršilo s narozením syna. Byla u nás dvakrát denně a místo, aby pomáhala, sedla si a komandovala mě, co mám udělat. Všechno jsem dělala špatně, nic jí nebylo dobré. Nakonec zasáhl manžel a vyhodil ji. Máma se urazila, ale já má alespoň klid,“ líčí příběh Žaneta (28).

Matky životy řídí rády deti-a-rodina-matka-chce-ridit-nas-vztah-ii-sh-nahled

Podobné situace, kdy život mladého páru, který se už osamostatnil, chce řídit matka jednoho z nich, nejsou výjimkou. Protože maminku nechceme urazit, většinou to nějaký čas vydržíme, i když se nám to nelíbí. Dřív nebo později však přijde poslední kapka – a skončí to hádkou a výměnou názorů.

Přerovnala nám celý byt!

„Matka se nám snažila řídit život celou dobu, co jsem žila s partnerem. Bohužel jsme neměli vlastní bydlení a byli u ní v domě. Měli jsme sice své patro i vchod, ale to jí nebránilo v tom, aby u nás byla jako doma. Chodila pořád – bez nahlášení, bez zaklepání. Dokonce nás s přítelem jednou nachytala i v posteli! Nejhorší situace ale nastala, když jsme odjeli na dovolenou. Radovali jsme se, že máme klid a konečně k nám nechodí. To byl ale pořádný omyl. Přijeli jsme a měli jsme úplně přerovnaný byt! Vytřídila skříně i špajzku, vše přerovnala a spoustu věcí vyházela. Ve dvou místnostech dokonce kompletně přestěhovala nábytek, protože jí se to tak líbilo víc! Skončilo to velkou hádkou a tím, že jsme se konečně odstěhovali do podnájmu daleko od ní. Konečně máme klid,“ vypráví Johana (37).

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, když vám matka řídí život

-  Nedat se. Od začátku jí dejte najevo, že nehodláte skákat, jak ona píská. Jednou jste dospělá, a tak je to váš život – a vaše domácnost.

-  Stanovit si pravidla. Hned na začátku si sedněte a stanovte si pravidla. Domluvte se, v čem si poradíte sama a v čem si případně necháte pomoct či poradit. Pokud si pravidla nestanovíte hned, budete to mít později velmi těžké. Maminka těžko pochopí, že jste jí poslouchala a najednou se vám to nelíbí.

-  Domluvte si frekvenci návštěv. Chodí k vám matka dvakrát denně a vám to vadí? Pak jí otevřeně řekněte, že si to nepřejete a zkuste se s ní rozumně domluvit na frekvenci návštěv. Trvejte na tom, aby k vám nechodila na přepadovky, ale poslala alespoň SMS předem.

-  Nabídněte jí nějakou činnost. Maminky svou pomoc většinou myslí dobře, i když to tak nevypadá. Pokud vám chce pomáhat s domácností či vnoučetem, zkuste jí nějakou činnost, kterou by mohla dělat nabídnout. Bude se cítit důležitě, když bude mít něco na starost. Vám to neublíží – a jí udělá radost.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse