vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
PROBLÉM: Dítě nechce do školky I.

12. ledna 2012

PROBLÉM: Dítě nechce do školky I.

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pláč pomočování mateřská školka děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Každé dítě je jiné. Některé si na školku zvykne snadno, jiné má s její návštěvou velké problémy. Je však několik věcí, které můžete vyzkoušet, aby se mu školka zalíbila.

Diskutujte: Jak řešíte situaci, když dítě nechce chodit do školky?


„Syn má čerstvě tři roky. Musela jsem se vrátit do práce, a tak mi nezbylo, než ho dát do školky. Od začátku začal chodit na celý den. Nečekala jsem, že budou problémy, ale spletla jsem se. Každý den ráno brečí, že do školky nepůjde, nechce se oblékat, a když se mi ho po-daří do třídy dostat, řve a nechce se ode mě odtrhnout. Na radu učitelek rychle odcházím, ale syn prý brečí dál, nechce si hrát a začal se pomočovat. Nevím, co mám dělat, doma už s ním být nemůžu,“ vypráví o problémech se školkou Adriana (27).

Řev, křik a pomočování

Problém s nástupem do školky řeší spousta rodičů. Zvláště, pokud je dítě jedináček, nebylo zvyklé na kolektiv a celou dobu bylo s maminkou, dají se čekat komplikace. Není se ale čemu divit. Tříleté dítě je malé na to, aby chápalo, že ze dne na den doma už být nemůže a musí do neznámého a cizího prostředí. Neumí si to ještě dobře vysvětlit, a tak většinou reaguje pláčem, řevem, křikem, ve školce pak pomočováním, zvracením, či odmítáním jídla.

Odmítá jít do školky a je pořád nemocná! deti-a-rodina-dite-nechce-do-skolky-2-ing

„Nevím, jak dceru donutit chodit do školky. Chci ji tam dávat, ať si zvyká na kolektiv, ale dělá hrozné scény. Ví, že jsem s dalším miminkem doma a chce být s námi. Já se jí ale nemám čas věnovat, a tak si myslím, že školka je lepší řešení. Trápí mě hlavně to, že je teď stále nemocná. Jde pár dní do školky, a pak je čtrnáct dní doma. Myslím si, že spoustu věcí jen hra-je, aby ve školce nemusela být. Potřebovala bych radu, jak ji tam donutit chodit. Má 3,5 roku,“ popisuje další příběh Karolína (29).

MIMIFORUM zjistilo:

Problém, kdy je dítě ve školce pořád nemocné, nemusí způsobit jen kontakt s bacily v kolek-tivu. Odborníci tento jev označují jako »utíkání do nemocí« a projevuje se častou nemocností, pomočováním, bolestmi břicha, průjmy, zvracením. Objevit se mohou i noční můry a potíže se spánkem. To všechno jen kvůli tomu, aby dítě mohlo být doma…

Školku doporučují od 4 let

Na to, kdy je ideální doba nástupu dítěte do mateřské školky, není univerzální recept. Každé dítě je jiné – některé je samostatnější dříve, jiné později. Odborníci však často doporučují, pokud to je možné a nemusíte se vrátit do práce, posunout dobu nástupu do školky až po čtvr-tých narozeninách. Během jednoho roku totiž dítě udělá velký pokrok, lépe si zvykne a je pro něj i snadnější odloučení od maminky.

POZOR! Již zítra přineseme čtyři důležité rady, jak dětem usnadnit první cestu do školky.

Text: ino
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:10 09.09.2018 - Ali -

školka

Od září dcera nastoupila do školky.Na konci září ji budou 4 roky.První den šla statečně ale když jí vyzvedávám vždycky brečí že chce domu bačkurky kapesníčky.Chce být se mnou a s mladší sestrou(2 roky) doma.Musím jí slibovat že pro ní budem utíkat.Prý taky brečí kdyžzačnou jiné děti.Je to také ý kolotoč.
15:54 23.09.2016 - Karolina -

Raní přemlouvani do školky

Dobrý den,chci prosím poradit. Syn začal chodit od září do školky. V srpnu mel 3 roky. Je to naše šikulka,rozum­brada,jak se říká Ale jak začala školka,každé ráno mi pláče ze tam nechce,ve školce už neplace ale začal se stranit děti. Nechce si hrát. A moc se nezapojuje,spíše sleduje. Mam to nějak řešit nebo si zvykne? Je mi ho líto,ale okolí mi říka,ze mam vydržet.
12:47 16.09.2015 - Marika -

skolka

Dobra den.Mam doma 3 roky stareho chlapce a ve skolce hrozne place horsi je ze neprestane a uplace se a usne treba v devet rano co stim?poradte prosim
Dobrý den, dcerka chodí do školky již 2. rokem, ale od doby co jsem doma bez zaměstnání, tak každý den pláče, že nechce do školky. A vůbec si nevím rady co s ní mám dělat. Je pravda, že mi to trhá srdce. Prosím tedy o radu. Už jsme i zjišťovali, jestli jí někdo neubližuje a k ničemu jsme se nedopátrali. Děkuji za rady.
08:04 14.10.2013 - Veronika -

školka

Dobrý den, mám 34měsíčního syna, který začal navštěvovat MŠ. První den se vcelku těšil než narazil na prazvláštní paní učitelku. Od té doby každé ráno pláče, že do školky nechce. pokud je nemocný, a to je dost často, i když doposud vůbec nemarodil, každodenně se ujišťuje, že dnes do školky nepůjde. Navíc jsem začala pozorovat, že záměrně začíná ubližovat dětem, i těm s kterými si doposud pravidelně a často hrál, začal se schválně pokakávat do slipků, atd. Je mi každé ráno špatně, když ho tam odvádím a nevím co s tím. jak syna znám není to o tom, že je to cizí prostředí, cítím z něj, že se tam něco stalo a on tam proto nechce chodit :-ú ve školce mi dopoledne tam s nim být neumožní a za dva měsíce musím nastoupit zpět do zaměstnání.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse