vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přichází Santa – Boží hod u nás a v Americe

25. prosince 2014

Přichází Santa – Boží hod u nás a v Americe

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Amerika Boží hod Santa Claus dárky Vánoce

preventan-mimiforum-banner

První svátek vánoční, Boží hod, se slaví u nás jinak, než ve světě. V Americe totiž děti teprve dostávají dárky pod stromeček.

Boží hod, 25. prosince neboli První svátek vánoční. Podle křesťanů vrchol Vánoc, protože právě v tento den se narodil Ježíš Kristus. Podle nevěřících je to jen další vánoční den, kdy se navštěvují rodiny a pokračuje veselí a nadílka. Jinak ale tento den prožívají v Americe. Zde totiž Santa Claus ráno teprve naděluje dárky.

 

Tradice u nás

Jaké tradice by se u nás na Boží hod měly dodržovat? Nesmělo se pracovat, a to včetně úklidu domácnosti. Aby hospodyňky zákaz neporušily, nestlaly dokonce ani postele. Šlo totiž o den určený k rozjímání. Proto se ani nechodilo po návštěvách. Lidé většinou zůstávali doma a chodili jen na mši, které se říkalo »hrubá«. Netrpělivě se čekalo na slunečné počasí. Protože podle tradice pokud obličej faráře při mši osvítilo slunce, značilo to hojnou úrodu vína v dalším roce.

 

MIMIFORUM zjistilo:

3× o Božím hodu

– Štěstí prý na Boží hod přináší čerstvě upečený chléb. Podle pověr má spolu s vejci snesenými v tento den kouzelnou moc.

– Štěstí nese údajně i to, když na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci.

– Sledujte, odkud a odkdy tento den vane vítr. Od západu prý přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad a od poledne dobrý rok.

 

Boží hod v Americe deti-a-rodina-prichazi-santa-ii-sxc-nahled

Santa Claus, symbol amerických Vánoce, je notoricky známý po celém světě. Není se čemu divit, protože na rozdíl od našeho Ježíška děti jednoznačně vědí, jak Santa vypadá a jakým způsobem naděluje dárky. Santa Claus je ale nosí až v noci na 25. prosince. Přijíždí ze Severního pólu na saních tažených létajícími soby a naděluje komínem. Tradiční vánoční postavě v USA se chystá mléko a sušenky na občerstvení.

 

Krocan místo kapra

Zatímco u nás je na Boží hod ráno pro mnohé prakticky po Vánocích, v USA si teprve děti rozbalují dárky. Na Štědrý den se zde totiž běžně chodí do práce, až na večer se chystá rodinná večeře, kde se nepodává kapr se salátem, ale tradičně krocan s bramborem a brusinková omáčka. Nechybí ani americký jablečný koláč, cookies a další dobroty. Večer se sleduje Dickensova Vánoční koleda a mnoho rodin se vydává na půlnoční mši. Před spaním pak děti chystají Santovi sušenky a mléko.

 

Když Santa naděluje

Hlavní vánoční oslavy přicházejí až 25. prosince, na zdejší státní svátek. Hned ráno si děti rozbalují dárky, které Santa v noci nadělil. Navštěvují se příbuzní, hoduje se, pije vaječný koňak, punč i horká čokoláda. Nechybí samozřejmě ani tradiční vánoční stromeček, který se mnohdy zdobí už dva až tři týdny před Vánocemi a bohatá vánoční výzdoba, především množství světýlek, kterými si pyšní snad každý dům.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse