vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přicházejí Velikonoce: Největší zajímavosti

2. dubna 2017

Přicházejí Velikonoce: Největší zajímavosti

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Jidáš beránek pomlázka Velikonoce zajíček

preventan-mimiforum-banner

Řada lidí má Velikonoce spojené pouze s pondělní pomlázkou. O nejvýznamnějším křesťanském svátku však stojí za to vědět více. 

Proč se slaví Velikonoce pokaždé jindy a jsou stejné u nás i ve světě? A jaké jsou velikonoční symboly? Přinášíme odpovědi na nejčastější a nejzajímavější otázky ohledně Velikonoc.

Proč se Velikonoce slaví každý rok jindy?

Velikonoce nemají pevně daný termín v kalendáři a dny, na které připadnou, se mohou lišit o více jak měsíc. Každý rok připadají na jiné dny v rozmezí 22. března až 26. dubna. To se určuje podle prvního jarního úplňku, po kterém se slaví první neděli. Tedy první neděli po úplňku po 21. březnu. Připadne-li ale úplněk na neděli, Velikonoce se posouvají až na tu následující. Z metody výpočtu vychází 35 možných dat, kdy se mohou Velikonoce slavit. Z toho se odvozuje 35 tabulek křesťanské chronologie, které slouží k výpočtu. Každý rok musejí Velikonoce spadat do jedné z těchto 35 tabulek.

Jak dlouho Velikonoce trvají?

Velikonocům předchází 40 denní postní doba, která trvá od Popeleční středy po Bílou sobotu. Samotné velikonoční období trvá celkem 50 dní. Hlavní velikonoční týden, tzv. Svatý týden či Pašijový týden, začíná Květnou nedělí (6. neděle postní), a končí Nedělí velikonoční. Velikonoční doba však trvá dále a končí tzv. Letnicemi.

Slaví se Velikonoce ve světě stejně jako u nás? tema-tydne-velikonoce-ii-sh-nahled

Každá země má své zvyky a tradice, které s naší oslavou Velikonoc mají pramálo společného. Například v Anglii ženy přivazují muže k židlím a požadují peníze za jejich propuštění. Ve Spojených státech je velmi oblíbený lov velikonočních vajíček, který probíhá v neděli ráno.  Podle tradice byla totiž vajíčka během noci přinesena velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. V Norsku jsou Velikonoce tak trochu krvelačné. Hlavním tématem jsou totiž vraždy. V televizi i v novinách jsou k vidění samé morbidní příhody, a dokonce i krabice od mléka mají speciální potisk s příběhy vražd.

Jak vlastně vznikla pomlázka?

Pomlázka, anebo také mrskačka, švihačka či žila, patří k hlavním symbolům Velikonoc. Samotné slovo pomlázka má původ ve slově pomladit a mělo značit předání svěžesti, mládí a pružnosti, jaké má jarní proutek, děvčatům. Proto se také říká, že dívka, kterou nikdo »nevyšlehá«, do roka uschne. Jde o zvyk známý už od pohanských dob, který u nás přetrval dodnes. Chlapci chodí po domech děvčat, symbolicky je šlehají, a za to dostanou odměnu – nejvíce sladkosti či alkohol. Některé výklady pak uvádějí, že jde o symbol oplodňovacího aktu – pomlázka symbolizuje mužský úd a vejce jsou znakem plodnosti. V některých regionech se dodnes uchovala tradice polévání vodou.

Jaké jsou další symboly Velikonoc?

Kromě zmíněné pomlázky je to beránek, který je jedním ze symbolů Ježíše Krista (on byl obětovaným beránkem za spásu světa). Peče se tradičně na Neděli velikonoční. K dalším symbolům patří kříž, protože právě na něm byl Ježíš ukřižován. Typické je také vajíčko, které je symbolem nového života, ale i plodnosti a vzkříšení.  Mezi další symboly patří svíce, která se považuje za znamení života a zajíček. Ten má však původ v dřívějších pohanských rituálech a slavnostech příchodu jara. Pochází pravděpodobně z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Právě z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název Velikonoc. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. Ten pak z vděčnosti za záchranu života každé jaro kladl vejce jako pták.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse