vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přibrala jsem po porodu: Chci zhubnout!

11. července 2011

Přibrala jsem po porodu: Chci zhubnout!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: posilovny přírůstek váha porod diety hubnutí

preventan-mimiforum-banner

Málokterá žena má to štěstí, že po návratu z porodnice obleče původní oblečení. Většina je na tom opačně a na původní váhu se ani po několika letech nemůže dostat. A tak místo velikosti S nosí minimálně XL. Co se s tím dá dělat? Jak se pokusit zhubnout bez posilovny a drastických diet?

„Nikdy jsem neměla problémy s váhou. Nosila jsem velikost S a byla spokojená. Jenže pak jsem otěhotněla a přibrala přes dvacet kilogramů. Bohužel po porodu mi jich čtrnáct zůstalo. A tak se ze mě rázem stala boubelka. Dcera má rok a půl, už nekojím a kila stejně nejdou dolů," svěřila se nám čtenářka Lucka.

„Místo velikosti S nosím XL a cítím se strašně. Jenže s malým dítětem nemám čas a sílu chodit cvičit. Jím málo a zdravě, pořád běhám za dcerou, ale váha se drží. Nejhorší je, že se změnilo chování manžela. Nechce se mnou spát, říká, že jsem tlustá. Mám z toho deprese," pokračuje Lucka.

Nadváha ničí i partnerství

V podobné situaci jako Lucka se ocitá většina žen po porodu. Některé naberou jen pár kilogramů, jiným se však radikálně změní postava a váha jde dolů jen těžce. „Partner má přímo fobii z tlustých lidí. Takže když jsem po porodu syna přibrala 25 kilo, dával mi jasně najevo, jak je tím znechucený. Bylo mi mizerně. Dítě neměl kdo hlídat, takže jsem nemohla chodit cvičit. Jen jsem se užírala a připadala si méněcenná," vypráví podobný příběh čtenářka Jiřina.

Pro všechny obyčejné ženy, které trápí přírůstek na váze, přinášíme pár tipů, jak se pokusit zhubnout, aniž by musely trávit hodiny v posilovně a držet drastické diety.

tema-tydne-nosila-jsem-velikost-s-1-nahled

7 tipů, jak zdravě hubnout

1.Jezte pět porcí denně

V dnešní době jsou stále oblíbenější tzv. krabičkové diety. Jejich výhoda je, že na každý den dostanete připravených pět porcí jídla a o nic se nemusíte starat. Pokud vydržíte a nebudete se »dojídat«, krabičková dieta funguje a dá se po ní skvěle zhubnout. Nevýhodou, zvlášť pro maminky na mateřské, je však vyšší cena (zhruba 220 Kč za den).

Podobným způsobem ale můžete zkusit hubnout i sama! Především jezte 5× denně v malých porcích, omezte přílohy, bílé pečivo nahraďte celozrnným, zcela vynechejte sladkosti, z masa volte především kuřecí, krůtí a ryby, jogurty a sýry vybírejte nízkotučné, z uzenin volte kuřecí šunku, a to jen občas. Zvyšte podíl ovoce a zeleniny ve stravě. Jídlo si dávejte na menší talíř, porce opticky vypadají větší…

2.Dostatečně pijte

Pokud nedodržujete pitný režim, nebo si hojně dopřáváte slazených limonád, tak zhubnete jen stěží. Důležité je vypít až tři litry tekutin denně, a to především neperlivé vody, případně neslazeného čaje. Kávu omezte – pokud si ji neodepřete, vypijte k ní vždy sklenici vody. Zcela vylučte slazené nápoje, sycené limonády, džusy atd. Nahradit je však můžete čerstvým fresh džusem po ránu, například z čerstvě vymačkaných pomerančů.

3.Pozor na alkohol

Alkohol obsahuje více kalorií, než se vám může zdát. Navíc v těle zadržuje vodu. Pokud se rozhodnete zhubnout, měla byste na alkohol zapomenout. V případě, že si jej z jakéhokoliv důvodu nemůžete odepřít zcela, volte bílé suché víno a vždy k němu vypijte minimálně stejné množství vody.

4.Nedojídejte po dětech

Spousta maminek má nepříjemný zlozvyk – dojídá po svých dětech. Přece to nevyhodí! Jenže když sníte svou porci a ještě dojíte po dětech, dostanete do těla další zbytečné kalorie, které vaší štíhlé linii rozhodně neprospějí. Pokud to tak praktikujete každý den, bude to na vaší postavě znát.

5.Nejezte mezi jídly

Sušenka, kousek čokolády, pár brambůrek, miska popcornu, sušené ovoce… Je spousta věcí, které si mimoděk zobneme mezi jídly, aniž bychom si uvědomili, že tím své postavě neprospíváme. Zkuste si pár dní psát vše, co mezi jídly jíte. Budete překvapena, kolik zbytečných kalorií do těla dostáváte. Pokuste se raději dodržovat pět denních porcí a alespoň třikrát denně je doplňte ovocem a zeleninou. Takové jablko je skvělou dopolední svačinou!

6.Více se hýbejte

Dobře se radí, hůř dělá…Zvlášť, pokud sport nemilujete a ještě k tomu máte malé dítě. To vám totiž v kombinaci s péčí o domácnost vezme tolik energie, že jste večer ráda, když si lehnete, natož abyste ještě začala cvičit.

Nemusíte však nutně chodit do posilovny, abyste hubla. Zkuste zvýšit váš denní pohyb, a tedy i energetický výdej. Dopřejte si delší procházky s kočárkem každý den, nechoďte pomalu, ale nasaďte svižné tempo. Nejezděte výtahem, pokud to není nutné, raději volte schody. Televizi nepřepínejte ovladačem, ale vstaňte a jděte ji přepnout ručně…

Možná byste se divila, jak i takové maličkosti pomáhají. Je-li to trochu možné, zkuste si navzdory časovému vypětí najít sport, který vás bude bavit, třeba zajděte s kamarádkami na populární zumbu.

7.Dostatečně spěte

Je vědecky dokázáno, že dostatečný spánek pomáhá hubnout. A to platí i po porodu! Odborníci zjistili, že ženy, které ještě půl roku po porodu spaly pět hodin a méně, měly třikrát větší pravděpodobnost, že nabraná kila neshodí snadno. Málo spánku navíc vede k narušení hladiny hormonu leptinu, kterému se také říká hormon hladu. Je prokázáno, že lidé, kteří málo spí, mají větší tendence k přejídání. Nejezte také na noc, poslední jídlo by mělo být naposledy tři až čtyři hodiny před tím, než jdete spát.

RÁMEČEK

Tipy MIMIFORA

● Jezte grepy. Studie dokázaly, že skvěle pomáhají odbourávat tuk. Lidé, kteří jedli půl grepu s každým jídlem, nebo pili 230 ml grapefruitové šťávy třikrát denně po dobu dvanácti týdnů, aniž by drželi speciální dietu, zhubli za tu dobu dva až pět kilogramů.

● Jezte mandle. Je prokázáno, že hubnutí napomáhají i mandle. A nejen jemu! Prospívají i vaší pleti, jsou totiž skvělým zdrojem vitaminu E či bílkovin. Denně se doporučuje sníst hrst upravených mandlí, které vám váhu pomohou snížit.

Text: ino

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:59 05.09.2013 - annicka -

Bez nadpisu

Pokud chcete zhubnout, chce to se správně stavovat a také se dostatečně hýbat. Pokud máte zájem o zdravou stravu, jak zdravě zhubnout a zdravě se stravovat, mohu Vám doporučit navštívit web yesneyes.cz. Tam najdete jak tipy tak i rady, jak jíst zdravě. A taky přímo recepty, podle kterých můžete začít si zdravou stravu připravovat.
15:49 28.07.2011 - Maggie -

Cvičit a cvičit

Jediné, co pomohlo mě, bylo třikrát týdně v posilovně. Ještěže manžel pracuje z domova, jinak bych to nezvládala. Ale stejně to není ono :(

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse