vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přetahování předkožky: Kdy začít?

3. března 2016

Přetahování předkožky: Kdy začít?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: obřízka fimóza žalud Přetahování předkožky penis děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Přetahování předkožky je téma velmi kontroverzní. Lékaři v něm nejsou zajedno, a tak se objevují rozdílné názory, jak u chlapců postupovat. Někteří radí začít u miminek, většina nových studií však doporučuje pravý opak – vyčkat a nechat to na přírodě. 

Diskutujte: Kdy jste u svého syna začala s přetahováním předkožky?


Často se říká: „Co doktor, to názor.“ Jenže v přetahování předkožky u chlapců to platí několikanásobně. Když se zeptáte deseti různých pediatrů, každý vám odpoví jinak. Někteří stále doporučují dříve hojně populární metodu přetahovat již od narození, jiní začít od půl roku, další od roku a další tábor říká – nepřetahujte, nechejte to na přírodě. A pak si jako matka syna vyberte…

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to předkožka

Jde o součást mužského pohlavního orgánu, která překrývá žalud. Tvoří ji dvě vrstvy – vnější je kůže a vnitřní sliznice. Její funkce je ochranná (chrání před poraněním a bakteriemi, udržuje optimální vlhkost a teplotu), později pak sexuální – je výborně nervově zásobena, a tak slouží jako erotogenní tkáň. Začíná se tvořit v těle matky již v 10. týdnu těhotenství a při narození žalud kompletně překrývá. V prvních měsících života je úzká a přilepena k žaludu a nejde vůbec stáhnout až u 96 % novorozenců. Do jednoho roku života pak jde podle studií stáhnout u pouhých 5,5 % chlapců.

S kamarádkou se hádáme o předkožce!

„Když jdu se synem na návštěvu ke kamarádce, vždycky se pohádáme ohledně stahování předkožky. Ona to u svého syna zkouší už od narození, chlapec má stále problémy a záněty. Já to nechávám na přírodě, nestahuji vůbec a jsme zcela bez komplikací. Pokud nebude mít potíže, nebudu to vůbec řešit. Souhlasím s novými teoriemi, že stahování předkožky u malých chlapců je nesmysl,“ říká Sára (32).

Nové studie: Se stahováním nespěchejte! deti-a-rodina-pretahovani-predkozky-1-ing

V otázce stahování předkožky jsou dětští lékaři velmi nejednotní. Velká řada z nich se ale stále častěji kloní k závěrům novodobých studií – nespěchat, pokud chlapec nemá problémy. Předkožka má totiž důležitou ochrannou funkci, a pokud bude přetahována násilím, vytvoří se mikrotrhlinky a narušuje se přirozená mikroflóra. To má pak za následek nepříjemné záněty močových cest a opakované infekce žaludu a předkožky.

Do 6 let jde uvolnit až u 90 % chlapců

Podle odborníků se předkožka u chlapců fyziologicky vyvíjí a je velmi individuální, kdy povolí a jde přetáhnout. Často k tomu dojde do tří let, ale může to být i později – u 90 % chlapců jde snadno přetáhnout do pěti až šesti let. Jsou ale i případy, kdy k uvolňování předkožky dochází až do puberty, aniž by muž měl jakékoli problémy. Pouze u 2,7 % chlapců je potřeba obřízka – říká španělská studie. A to z důvodu potíží při močení a častých zánětů.

Fimóza: Může za ni i násilné stahování!

V souvislosti s předkožkou se velmi často můžete setkat s termínem fimóza, neboli zúžená předkožka, která může bránit odtoku moči. V malém množství případů může být vrozená, většinou jde o jizevnatou formu, která vzniká díky násilnému přetahování, častým infekcím a zánětům. V krajních případech se může objevit i tzv. parafimóza, kdy dojde k přetažení předkožky za žalud – tam se zasekne a už nejde zpět. K tomu může dojít právě při násilném přetahování a je třeba ihned vyhledat odbornou pomoc.

Ballooning: Když se předkožka nafukuje

A ještě jeden termín je třeba v souvislosti s předkožkou zmínit – ballooning. Dřív se považoval za jeden z příznaků fimózy, podle nových poznatků ale není žádným důvodem k zákroku, pokud nezpůsobuje problémy. Jednoduše řečeno jde o to, že se předkožka při močení vzdouvá a jakoby nafukuje. Podle odborníků se není třeba znepokojovat – jde totiž o normální stádium vývoje a často se objevuje kolem 3. roku. Pozornosti je třeba v případě, že by bránil močení a proud byl velmi slabý.

Kdy se stahováním začít?

Z nových vědeckých poznatků a zkušeností tedy vyplývá, že přetahování předkožky u novorozenců a kojenců může způsobit více škody, než užitku. Při neopatrných pokusech se mohou objevit jizvičky, a proniknout sem bakterie – u miminek i ze stolice. To vše může mít za následek vznik jizevnaté fimózy, která se pak musí řešit operací. Nejnovější studie dávají přednost tomu nechat vše na přírodě, pokud chlapec nemá problémy a vyčkat. Ve většině případů dojde k uvolnění předkožky s věkem. Objeví-li se ale jakékoli potíže, nebo se vám něco nezdá, ihned vše konzultujte s lékařem. Je však na každé matce, aby se rozhodla sama, co je podle ní (a jejího pediatra) nejlepší, a jak bude postupovat.

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:21 27.04.2016 - Jan Novák -

Pomoc

ahoj, mám syna osm let, chci ho vzít na MUSLIMSKOU obřízku, jak mu ho přetáhnou a promačkaj..V čechách to nedělaj.Poradte..

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse