7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

3. února 2014
Premenstruační syndrom: Má podrážděnost ničí vztah!
Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Nervozita podrážděnost vztah menstruace syndrom
Premenstruační syndrom trápí až 80 % žen. U některých jsou však příznaky výrazné natolik, že můžou narušit nejen běžný život, ale i partnerský vztah.
DermaX
· Obsahuje biotin, zinek – přispívají k udržení normálního stavu vlasů.
· Obsahuje niacin, biotin, riboflavin – přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
· Obsahuje zinek – přispívá k normálnímu stavu nehtů
· Obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin – přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.
Až 80 % žen se potýká s některými příznaky tzv. premenstruačního syndromu. Jak název napovídá, je jasné, že souvisí s menstruací – konkrétně s druhou polovinou cyklu. Typické příznaky, které mohou znepříjemnit život, ale i vztah s partnerem, se objevují i 14 dní před očekávanou menstruací. „Od porodu mě trápí velké potíže spojené s premenstruačním syndromem. Jsem velmi podrážděná, nervozní, na všechno reaguji agresivně. Díky tomu mám velké problémy ve vztahu. Půl měsíce se hádáme, křičíme na sebe a já mám pocit, že mi má podrážděnost vztah ničí,“ svěřuje se se svými potížemi Magda (31). Příznaky nejsou sice vůbec neobvyklé, ale pokud narušují běžný život, je vhodné se vždy poradit s lékařem.
MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky premenstruačního syndromu
- Únava a zvýšená potřeba spánku.
- Nesoustředěnost.
- Úzkost, přecitlivělost a návaly pláče.
- Tlak v podbřišku a křeče.
- Bolesti hlavy a kloubů, svalové křeče.
- Lehká deprese.
- Podrážděnost, náladovost, zlost a vztek.
- Zvětšení a zvýšená citlivost prsou, bolestivé bradavky.
- Otoky kotníků a prstů.
- Zvýšená chuť k jídlu, především chuť na sladké, nadměrná žízeň.
Závažná forma syndromu
Kromě premenstruačního syndromu existuje i závažnější varianta, a to hlavně v tom, že může ještě více zasáhnout do partnerských vztahů – ale i vztahů s okolím. Ženy reagují na hormonální změny velmi bouřlivě, bývají hodně podrážděné, přecitlivělé, hádavé. Odborníci mluví o tzv. premenstruační dystrofické poruše. V tomto případě je třeba domluvit se s lékařem na dalším postupu, kterým můžou být některé antikoncepční pilulky, ale i terapie využívající selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Podle některých studií má dobré výsledky i podávání vitaminu B6.
MIMIFORUM zjistilo:
Co je to premenstruační dystrofická porucha
Jde o vážnou formu premenstruačního syndromu, která postihuje 3 až 8 % žen. Objevují se velké emoční příznaky, především změny nálad a s tím spojená zlost, deprese a úzkost. U žen pak vznikají deprese a hluboké pocity smutku, velká přecitlivělost a výkyvy nálad, únava, roztěkanost, pocit, že nic nezvládáte, panika, apatie, vztek a agrese a s ním spojené konflikty s okolím. Obvyklé bývají i fyzické příznaky, jako je napětí a bolest v prsou, bolesti hlavy a svalů, bušení srdce, natékání některých tělesných partií a nárust váhy. Podle odborníků není jasné, co jej způsobuje, ale pravděpodobně s ním souvisí nedostatek serotoninu, který je způsobený kolísáním hladiny pohlavních hormonů.
Text: ino
Foto: Shuttestock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!