vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přehnaný strach o dítě: Je to normální?

5. září 2017

Přehnaný strach o dítě: Je to normální?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nemoc strach zdraví úraz dítě

preventan-mimiforum-banner

Na tom, že se rodiče o své děti bojí, není nic divného. Pokud však strach přesáhne všechny meze, je na čase to nepodcenit – a vyhledat odborníka. 

„Strašně se bojím o své dítě a okolí se už na mě dívá divně. Začalo to už v těhotenství. Měla jsem strach, že miminko nedonosím, že se mu něco stane a já potratím. Pak jsem se bála, že se nenarodí zdravé, a když bylo na světě, šílela jsem při pomyšlení na syndrom náhlého úmrtí kojence. Jak začalo chodit, nemohla jsem spát, jak jsem se bála úrazů. A školka, to je hrozná představa. Mám strach, že chytí těžkou nemoc, zraní se, protože ho nikdo neohlídá. Nedovedu si představit, až syn půjde za rok do školy, samotného ho nepustím ani na pár kroků,“ vypráví Simona (32).

 

Jsem strachem přímo posedlá!

„Mám hrozný strach o své dítě, i když vím, že už to přeháním. Dcerce je deset a já ji stále odmítám pouštět samotnou ven. Vidím hned hrozné scénáře, jak ji někdo unese, zneužije, ublíží jí. Jak ji srazí auto, protože se špatně rozhlédne, nebo jak bude mít po cestě nějaký vážný úraz. Do školy ji vozím, stejně jako na kroužky. Když chce být s kamarádkama, musí ony dojít k nám. Jsem strachem o ni přímo posedlá. Manžel mi nadává a posílám mě k doktorovi. Já to tak nevidím. Jsem matka, tak je přece jasné, že se o své dítě bojím, nebo snad ne?,“ svěřuje podobné pocity Johana (35).

 

Vyhledejte odborníka deti-a-rodina-prehnany-strach-o-dite-ii-sh-nahled

Obavy a strach o dítě nejsou u rodičů ničím ojedinělým – a zvlášť u matek. Problém ale je, pokud překročí únosnou mez. Pokud matku strach pronásleduje, bojí se všeho, za vším vidí potíže a hrozbu pro své dítě, jde o problém, který by měl řešit odborník. Lékař může pomoct jak překonat pocity strachu, tak předepsat léky na odstranění úzkosti.

 

3 tipy, jak překonat strach

 

– Myslete pozitivně. Negativními myšlenkami ničemu nepomůžete. Snažte se nemyslet na všechny nástrahy a komplikace. Pokud vás strach ovládne, bude vám jen hůř.

 

– Nečtěte kriminální zprávy. Číst každý den na internetu, anebo poslouchat ve zprávách co špatného se stalo a jakému dítěti někdo ublížil, vám od strachu nepomůže. Zkuste se těmto zprávám na chvíli vyhnout. Naopak čtěte vtipy, romantické příběhy, pusťte si komedie. 

 

– Odreagujte se. Nemyslete neustále na to, co by se mohlo stát, nebo to ještě přivoláte. Věnujte se sama sobě, najděte si koníčka, jděte ven s přáteli. Zkuste se odreagovat. Zajděte si do wellness či na masáž, zkrátka někam, kde vám bude příjemně.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse