vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Předmanželská smlouva: Partner ji chce, já ne!

26. srpna 2016

Předmanželská smlouva: Partner ji chce, já ne!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: společné jmění manželů Předmanželská smlouva svatba Dluhy manželství

preventan-mimiforum-banner

Předmanželská smlouva u nás stále není příliš v módě. Počet rozvodů však stoupá, a tak je lepší o ní před tím, než do společného svazku vstoupíte, uvažovat. Zvlášť tehdy, když má jeden z partnerů výrazně vyšší majetek a příjmy, nebo mu hrozí velké dluhy. 

Diskutujte: Přistoupila byste na uzavření předmanželské smlouvy?


Snad nikdo nevstupuje do manželství s tím, že by rovnou plánoval rozvod. Jenže realita je jiná – počet rozvodů stále stoupá a každé druhé manželství jím skončí. A tak je lepší předem zvážit, zda se nevyplatí sepsat předmanželskou smlouvu, která podle odborníků chrání finance, čas a nervy.

Smlouva je znakem nedůvěry!

„Můj snoubenec trvá na uzavření předmanželské smlouvy. Myslím si, že za tím stojí jeho rodiče, kteří se bojí, abych jim nevzala něco z jejich majetku. Jenže mě to připadá potupné. Miluju ho, nechci se rozcházet a taková smlouva je pro mě znakem jeho nedůvěry v náš vztah. Kdyby mě miloval, jako já jeho, tak by přece nemohl nic takového chtít,“ stěžuje si Ilona (28).

MIMIFORUM zjistilo:

Obsahem předmanželské smlouvy může být zúžení, anebo rozšíření společného jmění manželů, ale lze v ní stanovit mnohem více. Například finanční dohodu, jak se bude každý z partnerů podílet na chodu domácnosti, nebo fakt, jak se bude řešit výživné dětí v případě rozvodu.

Je to ponižující, říkají ženy

Předmanželská smlouva u nás stále není v módě. Hlavním důvodem bývá fakt, že jeden z partnerů ji chápe jako akt nedůvěry ve společný vztah a svou osobu. V období zamilovanosti ji vidí jako něco ponižujícího a nechápe, proč by se měl partner jistit pro případ rozvodu, který jim v tu chvíli připadá nereálný. Hlavně ženy se jí proto často brání.

Nehodlám ho oškubat! tema-tydne-predmanzelska-smlouva-ii-sh

„Nevím, proč bych měla podepisovat nějakou předmanželskou smlouvu. Já přece partnera nehodlám oškubat, ani se s ním nechci rozvést. Vím, že má mnohem větší jmění, než já, ale to vůbec neřeším. Nic po něm nechci, ale smlouva mi připadá potupná a rozhodně ji podepisovat nehodlám. Kdybychom se někdy rozvedli, ať si nechá vše, ale já to nepředpokládám. Jsem si jistá, že je to ten pravý,“ popisuje svou situaci Gábina (27).

Smlouva může být prospěšná

Uzavření předmanželské smlouvy není nutné tam, kde partneři pocházejí z podobných poměrů a mají přibližně stejný majetek. Pokud se však jejich jmění výrazně liší, například tehdy, kdy jeden pochází z velmi bohaté rodiny, je dobré na smlouvu nezapomenout. Stejně tak to platí u podnikatelů, u kterých hrozí nejen velký zisk, ale i zadlužení. I s tím se dá ve smlouvě počítat a dluhy tak neohrozit partnera, případně děti. A tak může být smlouva velmi prospěšná pro obě strany.

Nebraňte se smlouvám

Pokud partner požaduje uzavření předmanželské smlouvy, nebraňte se. Smlouvu svěřte do rukou právníka a dobře prostudujte, jak je napsaná. Jejím cílem by nemělo být jen to, abyste v případě rozvodu nic nedostala, ale také ochrana vaší osoby před již zmíněnými dluhy, které si partner může nadělat, dohoda o výživném na dětí a další skutečnosti. A za takový dokument možná budete za pár let vděčná.

MIMIFORUM zjistilo:

Zajímavosti o předmanželské smlouvě

  • Smlouva se uzavírá u notáře v přítomnosti obou snoubenců, oba ji také musí podepsat.

  • Cena se odvíjí od výše společného majetku. Pokud nepřesáhne 100 tisíc korun, odvádí se 2 % z částky, v případě vyšších částek se platí pevně stanovené poplatky a k tomu procenta z částky.

  • Odborníci uzavření smluv doporučují u podnikatelů, členů statutárních orgánů, živnostníků, kteří ručí celým svým majetkem, anebo tam, kdy jeden z partnerů do vztahu přináší výrazně vyšší jmění.

  • Společné jmění manželů lze zúžit i kdykoli během trvání manželství. Musejí s ní však opět souhlasit oba partneři.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse