vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Přecitlivělost na zvuky: Vadí mi tikání hodin!

26. května 2014

Přecitlivělost na zvuky: Vadí mi tikání hodin!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: misophonie neuróza idiosynkrazie zvuky přecitlivělost

preventan-mimiforum-banner

Kdo se s přecitlivělostí na zvuky nesetkal, nepochopí, jak může znepříjemnit život. Pokud vám vadí zvuky běžného života, které vás vytáčejí k nepříčetnosti, může to způsobit nemalé problémy. 

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

Naprosto nesnášíte tikání hodin. Nemůžete být v místnosti, kde jejich dotěrný tikot slyšíte. Anebo vám vadí štěkání psů, škrábání nehty o zeď či jakékoli jiné zvuky. V tom případě mluví odborníci o tzv. přecitlivělosti na zvuky a označují ji jako idiosynkrazii. I když slovo má více významů, v tomto případě se mluví o idiosynkrazii na zvuky. Další možností může být tzv. misophonie, nenávist vůči zvuku, která patří mezi neurologické poruchy.

 

Může jít o neurózu

Stručně řečeno -  v případě idiosynkrazie jde o stav, kdy člověk není vůbec schopen snášet určité zvuky a může (ale nemusí) být součástí některé neurózy. Označení pochází z řeckých slov idios – vlastní a synkrasis – směs tekutin. Staří Řekové totiž věřili, že povaha každého člověka je daná směsí tělesných tekutin.

 

Tikot nesnesu. Mám pocit, že zešílím!

„Nikdy jsem neměla ráda neustále se opakující zvuky. Nevadily mi ale natolik, abych v jejich blízkosti nedokázala fungovat. To se ale změnilo. Poslední dobou naprosto nesnesu tikot hodin. Vadí mi jejich zvuk, a to natolik, že musím odejít z místnosti, jinak mám pocit, že zešílím. Nikdo to nechápe a myslí si, že přeháním. Jenže kdo to nezažil, nepochopí. Ten pocit, že se vám rozskočí hlava, je naprosto šílený,“ svěřuje se Eva (33).

 

Nenášenlivost zvuků – misophonie sex-a-vztahy-precitlivelost-na-zvuky-ii-sh-nahled

Není to ale jen idiosynkrazie, o kterou může jít, pokud nějaký zvuk nesnášíte. Existuje i další neurologická porucha, zvaná misophonie, nenávist vůči zvuku. Jde o nemoc, kterou jako první popsali američtí vědci Pawel a Margaret Jastreboffovi. Je pro ni typické, že podrážděnost, zuživost a podobné stavy vyvolávají u dotyčného jen některé určité zvuky. Kontakt s nimi může způsobovat úzkost a vyhýbání se oněm zvukům, což může mnohdy způsobit problémy v běžném životě. Poruchou trpí až 5 % lidí, avšak zatím není známá účinná léčba. Trpíte-li ale tímto problémem, poraďte se s odborníkem, který určí přesnou příčinu a poradí, kam se obrátit a jak postupovat.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Syndrom 4S

Nesnášenlivost zvuků se někdy označuje také jako syndrom 4S (Selective sound sensitivity syndrome). Mnozí jej berou jen jako jiné označení misophonie. Příznaky jsou totožné. Léčba je stejně obtížná, jde totiž stále o málo prozkoumanou oblast. Pomoct může terapie u audiologa.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:35 05.04.2018 - Martin -

idiosynkrazie

Dobrý den, trpím tím, že nesnesu u lidí se kterými dlouhodobě žiju jejich chroupání u jídla a žvýkání žvýkačky,radíte obraťte se na odborníka ale na jakého odborníka se mám obrátit? už jsem zkoušel i hypnozu, ale bohužel nic. Děkuji za informaci třeba na mail mbumbalek@volny.cz
19:16 09.11.2014 - zuzka -

skytavka

Mam podobny problem akorat kdyz slysim skytavku. Dohani me to k agresivite vzteku. Nejhorsi je kdyz zacne skytat dcera 1 rok a ja se skoro nezvladam ovladat:-(nevim co stim prosim poradte nekdo jak se toho zbavit

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse